Meta, AI sohbet robotunun üçüncü versiyonunu yeni tanıttı ve şu anda onunla konuşabilirsiniz.

Oculus Quest 2 ile ilgili olağan güncellemelerine veya bir sonraki Instagram’ı mahvedeceği yollara bir ara veren Meta, önceki prototip botları BlenderBot ve BlenderBot 2’nin devamı niteliğindeki BlenderBot 3’ü duyurdu.

adresine giderek blenderbot.ai web sayfası (yeni sekmede açılır) BlenderBot’a bir arama motoru gibi sorular sorabilir veya onunla bir arkadaş gibi sohbet edebilirsiniz. Arama özelliklerini kullanırsanız, BlenderBot size sadece istediğiniz cevabı vermekle kalmayacak, bilgileri nereden aldığını paylaşacak ve daha fazlasını öğrenmek için tıklamanıza izin verecektir.

Ne yazık ki, Meta’nın yeni botuyla kimlerin sohbet edebileceği konusunda bir kısıtlama var: ABD’de olmanız gerekiyor. Yazarlarımızdan bazıları Birleşik Krallık’tan konumlarını taklit etmek için Express VPN kullanmayı denedi, ancak başarısız oldu – ancak, Meta’nın konum engelini aşabilen farklı bir VPN bulabilirsiniz.

Riskli iş

AI sohbet robotları, genel halkla etkileşim söz konusu olduğunda yıldızlardan daha az bir geçmişe sahiptir.

Ünlü Microsoft, 2016’da Tay adlı, hain kullanıcıların hızla ele geçirdiği bir Twitter sohbet robotu yayınladı. Tay, onunla sohbet eden kullanıcılardan öğrenmek için tasarlandı. Ancak, Tay’ı nefret dolu mesajlarla spam yapmak için ortak bir çaba, botun yanıtlarını çarpıttı.

Açıldıktan sadece 16 saat sonra Tay çevrimdışı oldu. Twitter hesabının tweetlerinin büyük çoğunluğu ırkçı, homofobik ve kadın düşmanı pisliklerle dolu olduğu için silindi.

Neyse ki, Meta’nın chatbot’u, kullanıcıların yorumlarını ona geri getirmeyeceğinden, muhtemelen ele geçirmeye daha az eğilimli olacaktır. Bunun yerine, daha önce onu besleyen veri araştırmacılarına güvenecek. AI’ya yönelik bu sözde büyük dil modeli (LLM) yaklaşımı, son derece popüler DALL-E Mini gibi bazı yetkin botların yaratılmasına yardımcı olabilir, ancak Meta’nın güvenilir bir dijital asistan arayışında çözmeyi umduğu başka kusurları vardır.

Bir LLM AI’nın veri tabanında sorunuza bir cevabı yoksa, genellikle çocukları hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir konu hakkında onları test etmeye başladığında her ebeveynin yaptığını yapar – bir şeyler uydurur. Meta, yeni botunun bazı sorulara yanıt bulmak için interneti kullanarak bu sorunu çözebileceğini umuyor, ancak Meta ayrıca botunun güvenilir kaynaklardan doğru bilgileri sunduğundan emin olmak istiyor.

İşte burada devreye giriyorsunuz. BlenderBot 3’ü test eden kullanıcılardan, verilerinin toplanmasını seçmeleri durumunda geri bildirimde bulunmaları istenir.

Bekleyip Meta’nın deneyinin nasıl gittiğini görmemiz gerekecek, ancak BlenderBot 3’ün arkasındaki mekaniği araştırmak isteyen bir geliştiriciyseniz, Meta’nın paylaştığı temel kodunu ve eğitim veri kümesini kontrol edebilirsiniz. ParlaAI (yeni sekmede açılır). Hatta BlenderBot 3’ün mevcut en büyük model kopyasına erişim talebinde bulunabilirsiniz. Google Formu (yeni sekmede açılır).

Diğer eğlenceli AI’lara göz atmak isterseniz, işte DALL-E Mini tarafından yaratılan en iyi yedi başyapıt.

(aracılığıyla Sınır (yeni sekmede açılır))genel-6