Gazeta.Ru’ya göre, Rusya’da kendi fabrikaları veya büyük varlıkları olmayan şirketler bu yıl Rusya pazarını terk edecek. Sarf malzemelerinin yokluğunda, önce pazarı terk edecekler.

Lexus, Infiniti, Jaguar, Land Rover ve Volvo gibi premium markaların faaliyetleri kısmak için ilk adaylar olduğu açık. Gerisini zaten satıyorlar. Porsche, Jaguar, Land Rover ve Volvo’nun kesinlikle ayrılacağını düşünüyorum. Infiniti’nin bildiğim kadarıyla böyle bir planı yok, Toyota’nın da kalması muhtemel.


Otomotiv endüstrisi için bağımsız danışman Sergey Burgazliev

Peugeot, Citroen, Jeep, Fiat ve Opel markalarını yüksek olasılıkla birleştiren Stellantis endişesinin Rusya’da kalacağını ve tesisi Kaluga’da tutmaya çalışacağını da sözlerine ekledi.Avtostat analitik ajansının direktörü Sergey Burgazliev, BMW ve Mercedes-Benz gibi premium markaların yaptırımlar altında en çok zorlandıklarını kaydetti. Aynısı Lexus, Infiniti, Jaguar, Land Rover ve Porsche için de geçerlidir – artık Rusya’da da tam olarak çalışamazlar.

Müşterileri desteklemeye devam ettikleri için ayrıldıklarını henüz açıklamadılar. Jeopolitik durum değişene kadar çalışmalarının aktif olarak devamı olmayacak.


Sergey Udalov.

Bireysel markaların Temmuz satışları %90’dan fazla düştü, bu da otomobil stoklarının bitmek üzere olduğunu ve bunları komşu ülkelerden paralel ithalatla doldurmanın mümkün olmayacağını gösteriyor. Bu, otomobil üreticilerinin sınırlı kotalarından ve yaptırımlara maruz kalma riskinden kaynaklanmaktadır.genel-22