Güney Kore aya gidiyor.

Dün gece, ülke ilk ay görevini başlattı – aslında, düşük Dünya yörüngesinin ötesindeki ilk görevi. Eskiden Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) olarak adlandırılan ve Korea Aerospace Research Institute (KARI) tarafından yönetilen misyonun adı şimdi Korece “ay” ve “keyfini çıkar” kelimelerinin bir oyunu olan Danuri olarak adlandırılıyor. Birincil hedefi, Güney Kore’nin ay uzay aracı teknolojisini, her şey yolunda giderse geçici olarak 2030’da yüzeye çıkma teklifinde bulunmadan önce test etmektir.

Danuri, 4 Ağustos’ta EDT’de saat 19:08’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan bir SpaceX Falcon 9 roketinin üzerine fırlatıldı ve roketin iticisi, kalkıştan sadece birkaç dakika sonra “Sadece Talimatları Okuyun” drone gemisine başarılı bir şekilde indi.

Uzay aracı şu anda aya giden çok dolambaçlı bir rotada. Aralık ortasında ay yörüngesine vararak hedefine geri dönmeden önce ilk olarak güneşe doğru uçacak. Balistik ay transferi olarak bilinen bu daha uzun rotayı kullanmak, yolculuğu yakıt açısından daha verimli hale getirmek için güneşin yerçekimi desteğini kullanır.

Danuri, 62 mil yüksekliğindeki bir yörüngede konuşlanmış aya ulaştığında, altı bilim aracıyla araştırma yapacak: bir manyetometre, bir gama ışını spektrometresi, bir deneysel iletişim sistemi ve biri NASA tarafından tasarlanan üç kamera. Bu, Ay’ın su buzu içerebilen kalıcı olarak gölgelenmiş kraterlerinin içini görebilecek kadar hassastır.

Misyon başarılı olursa, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, eski Sovyetler Birliği, Çin, Japonya, Hindistan, Lüksemburg ve Avrupa Birliği’ne katılarak bir ay misyonunu gerçekleştiren sekizinci siyasi organ olacak. Bu görevlerin çoğu, uçuşlar ve yörüngeler, ayrıca bir avuç robotik iniş ve sadece altı insan inişiydi.

Ay için yoğun bir yıl. NASA kısa süre önce CAPSTONE misyonunu başlattı ve Artemis I görevi bu ay içinde başlayacak. Rusya’nın bu yılın sonlarında fırlatılması planlanan Luna-25 iniş aracıyla 1976’dan bu yana ilk kez aya dönüş yapması planlanıyor. NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programı kapsamında uçacak Amerikan şirketleri Astrobotic ve Intuitive Machines’in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri tarafından inşa edilen bir gezici taşıyacak Japon şirketi ispace de dahil olmak üzere birçok özel kuruluş aya bağlı.genel-24