Japonya'dan toplanan ölü bir kuzey dev eşekarısı.

Japonya’dan toplanan ölü bir kuzey dev eşekarısı.
Fotoğraf: Karen Ducey (Getty Resimleri)

Halk arasında cinayet eşekarısı olarak bilinen Asya dev eşekarısı yeni bir takma ad alıyor. Bu hafta, Amerika Entomoloji Derneği, “kuzey dev eşekarısı” terimini resmi olarak kabul edeceğini duyurdu. Vespa mandalina. Değişiklik, istilacı türler için potansiyel olarak damgalayıcı bir coğrafi referansın kullanılmasını önlemek ve aynı zamanda böceğin kökenlerini daha doğru bir şekilde tanımlamak için uygulandı.

V. mandalina son yıllarda tehditkar bir ün kazandı. 2019’dan beri Kuzeybatı Pasifik’in bazı bölgelerinde görüldüler. BİZ ve Kanada. Arılara karşı açgözlü bir iştahları olduğu için gelişleri endişe vericidir. Aslında, canice takma adları, avlarını ne kadar vahşice avlayacaklarından ve onları başlarını uçuracak kadar ileri gideceklerinden gelir. İkisi birden vahşi ve çiftlik arıları ABD’de nüfus düşüşü ve yüksek koloni kaybı oranlarıyla mücadele ediyorlar, bu yüzden ihtiyaç duydukları son şey olay yerinde yeni bir istilacı yırtıcı.

Bilim adamları Hala umuyor koklayıp yok etmenin mümkün olduğunu V. mandalina eşekarısı Kuzey Amerika’da sağlam bir şekilde yerleşmeden önce. Ama ne olursa olsun, bu hatalar şüphesiz yakın gelecekte insanların aklında olacak. Yani Amerika Entomoloji Derneği uzmanları aranan devam eden sürecin bir parçası olarak, böceğin ilk resmi olarak tanınması için daha uygun bir etiket seçmek Daha İyi Ortak İsimler Projesi.

Birçok bilim ve halk sağlığı kuruluşu, hayvanlara ve mikroplara etnik veya ırksal gruplarla ilişkilendirilebilecek konumlar veya diğer terimlerin adlarını vermekten kaçınmaya çalışıyor. Tarihsel olarak, bu tür isimler ayrımcı veya yabancı düşmanı tutumları besledi ve çoğu zaman önyükleme yapmak için pek kullanışlı değiller. Belki de bunun en ünlü örneği 1918’deki “İspanyol gribi” salgınıdır. İspanya kökenlidir.

ışığında artan artış ABD’deki Asya karşıtı duyguların artması nedeniyle ESA, özellikle istilacı bir tür olması bağlamında eski ortak adı onaylamak istemedi. Ve bu terim zaten hiçbir zaman pek bir anlam ifade etmedi. Bilinen 22 eşek arısı türünün tümü, örneğin Asya’ya özgüdür veya Asya’da çok yaygındır, bu nedenle pek alakalı bağlam sağlamaz. Belki de bariz nedenlerden dolayı, “cinayet eşekarısı” da hiçbir zaman ciddi bir şekilde ele alınmadı. “Kuzey dev eşekarısı” ise Asya’daki coğrafi aralığına bir referanstır.

ESA ayrıca çok yakından ilişkili türler için yeni ortak isimler benimsemeye karar verdi. vespa sororşimdi “güney dev eşekarısı” olarak bilinen ve başka bir eşekarısı türü Vespa velutina, şimdi “sarı bacaklı eşekarısı” olarak anılıyor (bu isim zaten alandaki araştırmacılar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu). İsim değişikliği önerisi, Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı’ndaki araştırmacılardan biri olan Chris Looney tarafından takip ve durdurmaya çalışırken sunuldu. V. mandalina.

ESA Başkanı Jessica Ware, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada, “Ortak isimler, böcekler ve böcek bilimi hakkında halkla iletişim kurmak için entomologlar için önemli bir araçtır” dedi. “Kuzey dev eşekarısı hem bilimsel olarak doğru hem de anlaşılması kolay ve korku ya da ayrımcılığı uyandırmaktan kaçınıyor.”

ESA, diğer bilim adamlarını, hükümet kuruluşlarını ve medya kuruluşlarını, ilerleyen bu istilacı böcekler için yeni terimi kullanmaya çağırırken, Kanada Entomoloji Derneği de kuzey ve güney dev eşekarısı kullanımını resmi olarak benimsedi. Onlara ne demek istersen, işte bu arı öldüren böceklerin o kadar yaygın olmadığını umuyoruz ki gelecekte onlar hakkında sık sık yazacağız.genel-7