Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na göre, şu anda yapım aşamasında olan ülkenin uzay istasyonunda bulunan üç Çinli astronot, uzay laboratuvarının başlatılmasından bir gün sonra Pazartesi günü ilk kez laboratuvar modülüne yörüngeye başarıyla girdi.

Çin, Pazar günü Wentian adlı uzay laboratuvarını başlattı ve şu anda yapım aşamasında olan Tiangong adlı uzay istasyonunun bir parçası olmak için ülkenin şimdiye kadarki en büyük uzay aracını Dünya’nın yörüngesine gönderdi.

Wentian modülü, planlanan yörüngeye girdikten sonra Pazartesi gününün erken saatlerinde uzay istasyonunun ön limanına kenetlendi.

Çin’in 20 tonluk iki uzay aracı ilk kez yörüngede buluşma ve kenetlenme gerçekleştirdi ve ayrıca astronotların uzay istasyonunda yörüngede kalışları sırasında ilk kez uzay buluşma ve yerleştirme gerçekleştirildi, China Manned Uzay Ajansı (CMSA) resmi medyaya söyledi.

Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre, yerleştirmeden sonra uzay istasyonunu inşa eden üç astronot laboratuvara girdi.

Çinli astronotlar yörüngede laboratuvar modülüne ilk kez girmişlerdi.

Astronotlar, uzay istasyonu kombinasyonunun tutum kontrolü, küçük mekanik kol taraması ve büyük ve küçük silah kompleksinin testi gibi yörünge içi çalışmalar yapacak.

Devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre, ayrıca hava kilidi kabinini ve Wentian’ın küçük mekanik kolunu araç dışı faaliyetleri yürütmek için kullanacaklar.

Görev planlamacıları, önümüzdeki haftalarda Wentian’ın ileri yanaşma limanından yanal bir limana bir robot aparatı tarafından yeniden konumlandırılacağını ve burada kalacağını ve uzun vadeli operasyonlar için hazırlanacağını söyledi.

China Daily’nin bildirdiğine göre, yeni laboratuvar modülü hem çekirdek modülün bir yedeği olarak hem de güçlü bir bilimsel deney platformu olarak işlev görecek.

Çin’in insanlı uzay programının uzay istasyonu sisteminin baş tasarımcı yardımcısı Liu Gang’a göre, bir metro vagonu büyüklüğündeki laboratuvar, dünyadaki yörüngedeki en ağır tek kabinli aktif uzay aracıdır.

Xinhua raporuna göre Wentian modülü bir çalışma kabini, bir hava kilidi kabini ve bir kaynak kabininden oluşuyor.

Çin’in Tiangong uzay istasyonunun inşaatının bu yıl tamamlanması bekleniyor. Daha sonra tek modüllü bir yapıdan üç modüllü bir ulusal uzay laboratuvarına dönüşecek – Tianhe adlı çekirdek modül ve Wentian ve Mengtian adlı laboratuvar modülleri.

Tianhe modülü Nisan 2021’de piyasaya sürüldü ve Mengtian modülü bu yıl Ekim ayında piyasaya sürülecek.

Daha sonra Wentian modülü, planlanan prosedürlere göre uzay istasyonu kombinasyonu ile buluşacak ve kenetlenecek.

5 Haziran’da yörüngeye gönderilen üç astronot, altı aylık uzay görevlerinde modüllerin montajına yardımcı olacak.

Yörüngede kaldıkları süre boyunca, çekirdek modül ile Tianzhou-5 kargo gemisine ve Shenzhou-15 mürettebatlı uzay gemisi rıhtımına da tanık olacaklar.

Ardından, Dünya’ya dönmeden önce bir sonraki astronot grubuyla yaşayacak ve çalışacaklar.

Hazır olduğunda, Çin’in alçaktan uçan uzay istasyonu, bir uzay istasyonuna sahip olan tek ülke olacak. Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), birkaç ülkenin ortak projesidir.

Çin Uzay İstasyonu’nun (CSS) da Rusya tarafından inşa edilen ISS’ye rakip olması bekleniyor. Gözlemciler, ISS’nin önümüzdeki yıllarda emekliye ayrılmasından sonra CSS’nin yörüngede kalan tek uzay istasyonu olabileceğini söylüyor.

Çin’in yapım aşamasında olan uzay istasyonunun önemli özelliği, iki robotik kolu, özellikle de ABD’nin daha önce uzaydan uydular da dahil olmak üzere nesneleri yakalama kabiliyeti konusundaki endişelerini dile getirdiği uzun kol.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’ne (CMSEO) göre, 10 metre uzunluğundaki kol daha önce bir testte 20 tonluk bir Tianzhou-2 kargo gemisini başarıyla yakaladı ve hareket ettirdi.
genel-8