Vimpelcom (Beeline markası), bir sözleşme imzalarken veya operatörün perakende satış noktasında cihaz satın alırken hediye olarak ücretsiz SIM kartları dağıtmayı reddetti. MegaFon, bu tür SIM kartların sayısını azalttı.

Operatörler, çip sıkıntısı nedeniyle artan SIM kart maliyetinin arka planında tasarruf ediyor. Bunun abone bazındaki büyüme istatistiklerini olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Piyasa katılımcıları, önlemin geçici olacağını ve şirketlerin daha fazla kullanılabilir hale geldiklerinde SIM kart dağıtma uygulamasına geri döneceklerini kabul ediyorlar.

MTS, “Müşteri sadakatine odaklanarak ve çıkışlarını azaltarak abone tabanındaki kapsamlı artışı uzun süredir terk ettiğini” söylüyor. Tele2 yorum yapmayı reddetti.Operatörler için SIM kartların ana maliyeti son altı ayda 2,5 kat arttı ve lojistik maliyeti de arttı. Kaynaklardan biri, “SIM kart fiyatlarındaki artış, küresel çip sıkıntısı zemininde pandemi sırasında meydana geldi” dedi.

Operatörler yabancı tedarikçilerden (Gemalto, Giesecke + Devrient ve GigSky) SIM kart satın aldı ve şimdi satın alma lojistiği daha karmaşık hale geldi ve bu da maliyetlerinin artmasına neden oldu. SIM kart sıkıntısı ve fiyatlarındaki artış var. Ekonomik kriz koşulları altında, operatörler yeni aboneleri çekmek için çok fazla para harcamaya hazır değil.

2021 yılında hediye SIM kart sayısının toplam satışların yaklaşık %10-20’si kadar olduğu tahmin ediliyor.genel-22