Düzenli olarak bir komut dosyası çalıştırmayı hatırlamakta zorlanıyorsanız veya zamanınızı ve enerjinizi biraz daha yaratıcı bir şeye yatırmak istiyorsanız, cron’u iyi kullanmanın tam zamanı.

Ancak, dalmadan önce muhtemelen cron’un ne olduğunu, tam olarak bir cron işinin ne olduğunu ve sizin için neler yapabileceğini bilmek isteyeceksiniz.

Cron, Unix benzeri işletim sistemlerindeki (OS’) zamana dayalı bir görev zamanlayıcıdır ve orada bulacağınız en kullanışlı yardımcı programlardan biridir. 1975 yılında AT&T Bell Laboratuarlarında yaratılan ve zamanın Yunan kişileşmesi olan Chronos’un adını taşıyan cron, ilk başlangıcından bu yana uzun bir yol kat etmekle kalmadı, aynı zamanda bu günle alakalı kalmayı başardı.

Zamanlanmış yedeklemeler, disk alanını izleme, sistem bakım görevlerini yönetme, sürücü alanını gereksiz dosyalardan boşaltma, toplu e-posta gönderme ve çok daha fazlası gibi belirli zamanlarda arka planda çalışan görevleri otomatikleştirmek için yaygın olarak kullanılır. Tüm bu farklı zamanlanmış görevler (veya işler) cron işleri olarak bilinir.

Cron işlerine başlamanıza yardımcı olmak için cPanel, Plesk ve WordPress kullanarak nasıl kurabileceğinizi öğreneceğiz. Ancak ondan önce, bir cron işinin nasıl çalıştığı hakkında biraz daha bilgi edelim.

cron işi ne için kullanılır

Cron esasen, tek seferlik veya tekrar eden bir görev olsun, belirli tarih ve saatlerde cron işlerini algılayan ve yürüten bir arka plan programıdır (çeşitli amaçlara hizmet eden bir arka plan işlemi olarak çalışan bir bilgisayar programı). Her dakika çalışır ve cron işlerinin çalıştırılması gerekip gerekmediğini belirlemek için dosya sisteminizde önceden tanımlanmış bir dizi dizini inceler.

Bir cron işini çalıştırmak için, belirli bir komut veya yürütülecek bir komut dosyası, komut dosyasını belirli bir zaman temelinde yürüten bir komut (genellikle kontrol panelinizde ayarlanır) ve bir eylem veya çıktı dahil olmak üzere üç bileşenin mevcut olması gerekir. söz konusu komut dosyasının ne yaptığına bağlı olacak komut dosyasının.

Cron işleri, günde birden çok kez çalışacak veya belirli gün ve aylarda belirli saat ve dakikalarda çalışacak şekilde programlanabilir. Bunu yapmak için, işletim sisteminin önceden ayarlanmış zamanlamada cron ifadeleri tarafından yürütülecek her türlü görevi zamanlamanıza izin vermek için kullandığı komutların bir listesi olan crontabs’ı kullanacaksınız.

Bir cron işi kullanan çoğu komut dosyasının belirli nasıl yapılırlarla birlikte geleceğini unutmamalıyız, böylece neyin ayarlanması gerektiğini ve nasıl yapılacağını bilirsiniz.

cPanel kullanarak bir cron işi nasıl kurulur

cPanel, piyasadaki en popüler Linux tabanlı grafik kullanıcı arayüzüdür (GUI) ve web sitenizin veya web sitelerinizin tüm yönlerini yönetme ve izleme gibi sıkıcı görevleri basitleştirecektir. Dolayısıyla, bu kullanıcı dostu kontrol panelini kullanmaktan zevk alıyorsanız, bununla bir cron işi kurabilirsiniz.

Öncelikle cPanel’inize giriş yaparak başlayalım. cPanel panosuna girdikten sonra, “Gelişmiş” bölümüne gidin, “Cron İşleri”ni arayın ve simgeye tıklayın.

Bu sizi e-posta adresinizi girebileceğiniz cron iş arayüzüne götürecektir, böylece cron yardımcı programı, cron işlerinden biri her çıktı ürettiğinde size e-posta gönderebilir – bu, her işi takip etmenin basit bir yoludur. ve olası hataları gözden geçirin.

Bundan sonra, “Ortak Ayarlar” bölümüne gitmek ve eklemek istediğiniz cron işleriyle ilgili özellikleri yapılandırmak isteyeceksiniz. Burada bir cron işinin çalışmasını istediğiniz programı seçebilirsiniz – dakikada bir, beş dakikada bir, saatte bir vb.

Program seçildikten sonra, aşağıdaki metin kutusu otomatik olarak doldurulacaktır, ancak bunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

Son olarak “Command” bölümüne sistemin çalıştırmasını istediğiniz komutu girin, “Add New Cron Job”a tıklayın ve tebrikler, bir cron işi kurdunuz.

Plesk kullanarak bir cron işi nasıl kurulur

Plesk, yöneticinin bir web tarayıcısı aracılığıyla web siteleri, e-posta hesapları, DNS ve veritabanları kurmasını sağlayan bir kontrol paneline sahip bir web barındırma platformudur.

Plesk ve cPanel aynı amaca hizmet ederken, GUI ve destekledikleri sunucular söz konusu olduğunda farklılık gösterirler. cPanel’in sezgisel arayüzü daha kullanıcı dostudur ancak web tabanlı kontrol paneli yalnızca Linux sunucularıyla uyumludur. Öte yandan, Plesk hem Windows hem de Linux sunucularını destekler.

CPanel’de olduğu gibi, Plesk’i kullanarak bir cron işi ayarlamak için oturum açmanız ve kontrol panelinin sağ bölümündeki “Zamanlanmış Görevler” düğmesini tıklamanız gerekir.

Burada görev ekleme, kaldırma ve yenileme seçeneğinin yanı sıra ilk önce ziyaret etmek ve doğru bir saat dilimi ayarlamak isteyeceğiniz bir “Ayar” bölümü göreceksiniz. Bundan sonra, “Görev Ekle” ye tıklayın ve çalıştırmak istediğiniz cron işi hakkında zaman aralıkları, bildirimler, bir açıklama dahil olmak üzere herhangi bir özelliği ekleyin ve asıl komutu girin. İşte bu, cron işi kuruldu.

cPanel ve Plesk kullanarak cron işlerini ayarlamak arasındaki tek küçük fark, ikincisinde simgenin “cron işleri” dememesidir.

WordPress cron işi nasıl kurulur

WordPress web siteniz için bir cron işi ayarlamak istiyorsanız, ilk adım, WordPress içinde bulacağınız cron işi eklentilerinden (WP Crontrol, Easycron ve Advanced Cron Manager gibi) birini kurmak ve etkinleştirmektir. .org eklenti kitaplığı. Bu, WordPress’in her türlü zamanlanmış görevi ayarlamasını ve gerçekleştirmesini sağlayan kendi cron sisteminin bir parçasıdır.

Bunu yapmanın en kolay yolu, WordPress kontrol panelinizi açmak, “Eklentiler”e gitmek ve “Yeni Ekle”ye tıklamaktır. Kullanmak istediğiniz cron iş eklentisini bulduğunuzda, “Şimdi Kur” a tıklayın, kurulumun bitmesi için birkaç saniye bekleyin ve ardından “Etkinleştir”e dokunun.

WP Crontrol eklentisini kullanmanızı öneririz, çünkü kullanımı en basit olanıdır ve daha az deneyimli kullanıcıların kafasını karıştırması olası değildir – ayrıca ücretsizdir.

Bu eklenti kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra, şimdi “Cron Olayları” ve “Zamanlanmış Eylemler” düğmelerini göreceğiniz “Araçlar” a gidebilirsiniz, o halde ilkine tıklayalım. Aktif cron olaylarınızı ve programlarınızı görüntüleyebileceğiniz ve yenilerini ekleyebileceğiniz yeni bir bölüm açacak.

Yeni bir olay eklemek için “Cron Olayı Ekle”ye dokunmanız, bir kanca adı girmeniz, isteğe bağlı argümanlar eklemeniz (JSON kodlu diziyi kullanarak), zaman aralıklarını seçmeniz ve ardından “Etkinlik Ekle”yi tıklamanız gerekir. Alternatif olarak, “Add PHP Cron Event”e gidebilir ve PHP kodunuzu ekleyebilirsiniz, bundan sonra her şey önceki örnekte olduğu gibi çalışır.

Bir cron işinin faydaları nelerdir?

Otomatik olarak zamanlanmış işleri ayarlama yeteneği yalnızca zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kritik görevleri unutmadığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Ayrıca, cron işlerini kullanmak, yürütülecekleri tam zamanı seçebildiğiniz için, hangi işlerin yürütüldüğü üzerinde tam kontrol sağlar.

Örneğin, hesapların son kullanma tarihleriyle geldiği bir üyelik sitesi işletiyorsanız, düzenli aralıklarla süresi dolan hesapları devre dışı bırakmak veya silmek için cron işlerini kullanabilirsiniz – bu da size daha önemli görevlere odaklanmak için biraz zaman tanır.

Ayrıca cron işleri çalışmıyorken sisteminizde bellekte yer kaplamadığı için beklenmeyen yavaşlamalar olmayacaktır. Bir cron işi herhangi bir nedenle planlanan zamanda çalışmazsa, bir sonraki zamanlanmış aralık geldiğinde otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Bir cron işi seçme

Cron işleri, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmede son derece etkilidir ve cPanel, Plesk veya WordPress kullanıyor olmanızdan bağımsız olarak bunları ayarlamak çok karmaşık değildir.

Artık ilk cron işinizi kurduğunuza göre, tüm bu sıkıcı görevleri sizin için yapmasına izin verirken bir ara vermenin zamanı geldi.genel-6