Apple, bir süredir Mac bilgisayarlarını rakip silikondan temizliyor ve şimdi bir diyet Intel çözümünden gerçekten Intel free’ye geçiş yaptı. Intel USB4 zamanlayıcı yongaları, iki şirketin 15 yıllık ortaklıklarının 2020’de sona ermesine izin vermesinden ve Apple’ın en yeni M2 destekli dizüstü bilgisayarları artık Intel’in çözümünü içermediğinden bu yana, mavi ekibin modern Macbook’lar üzerindeki son etkisi oldu.

Değişiklikle ilgili resmi bir açıklama olmadan, Apple’ın Intel’in son parçasını cihazlarının içinden ne zaman çıkardığını tam olarak bilmek zor. İlk olarak onarım uzmanları tarafından fark edildi. iFixIt, kurnazca USB4 kod adının ‘JHL8040R Retimer’den ‘U09PY3’e geçtiğini gözlemledi. Apple’ın hangi markaya geçtiğini veya artık işleri kendi bünyesinde mi ele aldığını söylemek mümkün değil, ancak Gökyüzü suyu özel bir çözüm olduğunu belirtir.

Kırmızı takımda aynı hikaye, Twitter kullanıcısı da notlar AMD Rembrandt dizüstü bilgisayarların da Intel yoluna gitmekten kaçındığını. Bunun yerine, en yeni taşınabilir Ryzen cihazlarının içindeki USB4 yongaları ‘Matterhorn’ olarak adlandırılıyor ve İsviçreli Kandou’dan geliyor.

Bu Intel değişikliği sizi etkileyecek mi?

Muhtemelen, istediğiniz dizüstü bilgisayara bağlı olarak.

Bir yandan Intel, üçüncü tarafların Thunderbolt 3’ü kendi USB4 çözümlerinde kullanmalarına izin verdi. Benzer bir en yüksek hız ve aynı ters çevrilebilir USB Type-C konektörü ile neredeyse aynıdırlar. Öte yandan, bu desteğin dahil edilmesi zorunlu değildir ve sorumluluk üreticiye aittir.

Thunderbolt 3, dizüstü bilgisayarlarını harici bir GPU ile yükseltmek isteyen oyuncular için önemlidir. Apple ürünlerinin oyun alanına girdiği, amiral gemisi CPU’larla rekabet ettiği ve XeSS ve DLSS rakibini duyurduğu düşünüldüğünde, uyumluluk eksikliği bazıları için felaket anlamına gelebilir. Aynı şey AMD çözümlerini arayanlar için de geçerli, bu nedenle banka hesabınızdan bir şeyler almadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun.oyun-2