Alibaba 25 Temmuz’da Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda birincil kotasyon için adımlar attığını duyurdu. E-ticarette uzmanlaşmış Çinli şirket için, Hong Kong’u Wall Street’ten sonra ikinci ana pazarı haline getirmek, daha geniş ve daha çeşitli bir yatırımcı tabanının yaratılmasına izin vermelidir.

Alibaba Çinli yatırımcıları kazanmak istiyor

Alibaba Group, 2019’dan beri Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda ikincil bir liste olarak listeleniyor. İkincisi, Hong Kong’u Şanghay ve Shenzhen Menkul Kıymetler Borsalarına yaklaştıran Stock Connect’e erişmesine izin vermiyor. Şirket, Çin’de ikamet eden yatırımcıların hisse satın alabilmesi için bu programın bir parçası olmalıdır.

Aynı kategoride

Robotik bir kol üzerinde çalışan bir erkek ve bir kadın

Covid-19’un araştırma ve geliştirme harcamalarına etkisi

Çinli e-ticaret devi, Hong Kong’da birincil kotasyon elde etmek isterse, 2014’ten beri halihazırda mevcut olduğu New York Menkul Kıymetler Borsası’nda kote kalmayı planlıyor. İki piyasada işlem gören hisseler tamamen takas edilebilir. Başka bir deyişle, yatırımcılar herhangi bir pazarda Alibaba hisselerine sahip olmayı seçebilirler.

Özellikle Çin ve diğer Asya pazarlarında ‘Alibaba’nın büyümesini ve geleceğini paylaşmak için daha geniş ve daha çeşitli bir yatırımcı tabanını teşvik etmeyi umarak Hong Kong’un ikinci bir birincil liste olarak eklenmesini istemek için yönetim kurulu onayı aldık. “Alibaba Group Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang açıklıyor.

O ekler o ” Hong Kong ve New York, her ikisi de büyük küresel finans merkezleridir […] Hong Kong aynı zamanda Alibaba’nın küreselleşme stratejisinin başlangıç ​​noktasıdır ve Çin’in ekonomisine ve geleceğine tam güvenimiz var. “. 30 Haziran itibariyle, 6 aylık menkul kıymet ticaretinin ardından, Alibaba’nın Hong Kong’daki ortalama günlük işlem hacmi yaklaşık 700 milyon dolar iken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 3,2 milyar dolar oldu.

Çinli şirketler Hong Kong’a geri döndü

Hareket, düzinelerce Çinli şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkmakla tehdit edilmesiyle geldi. Düzenleyiciler, denetim belgelerini art arda üç yıl boyunca denetleyemezse, ABD borsalarından men edilebilirler.

Haziran 2021’de Çinli Uber Didi Chuxing, Pekin’in anlaşmazlığına rağmen Wall Street Menkul Kıymetler Borsası’na girdi. Tanıtımından birkaç gün sonra, Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), VTC hizmetini kullanıcılarından yasa dışı olarak veri toplamakla suçladı. CAC daha sonra uygulamayı çeşitli uygulama mağazalarından kaldırmak gibi birkaç cezai işlem gerçekleştirdi.

New York’ta 6 ay listelendikten sonra Didi, Çin’e yakınlaşmak için Amerikan borsasından çekilmek zorunda kaldı. Özelleştirilmiş yarışlarda uzman, yakında halka arzını Hong Kong borsasında yapacak. Alibaba’ya gelince, Hangzhou merkezli şirket, yeni birincil listesini yıl sonuna kadar tamamlamayı umuyor.genel-16