Yıldız haritalama ESA'nın Gaia uzay aracı Jüpiter benzeri gezegenleri tespit ediyor

bu Avrupa Uzay Ajansı (Esa) yıldız haritalama Gaia uzay aracı Samanyolu galaksisindeki uzak güneş sistemlerinde iki yeni Jüpiter benzeri gezegen keşfetti.

Gelişme, ilk kez Gaia uzay aracı başarıyla yeni gezegenler tespit etti. Gaia, Samanyolu’nun 3 boyutlu haritasını benzeri görülmemiş bir doğrulukla çizme görevinde olan bir yıldız gözlem uydusudur.

Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, Gaia-1b ve Gaia-2b adlı dev gezegenleri belirlediler. Yeni gezegenler kendilerine çok yakın güneşlerve bu nedenle oradaki sıcaklık son derece yüksek, yaklaşık 1.000 santigrat derece. Bu nedenle, Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bunlara “sıcak Jüpiterler” de denir.

“ABD, Arizona’daki Büyük Dürbün Teleskopu ile yaptığımız ölçümler, bunların aslında gezegene benzer büyüklükte iki dev gezegen olduğunu doğruladı. Jüpiter Güneş sistemimizde ve güneşlerine o kadar yakınlar ki, bir yörüngeyi dört günden daha kısa sürede tamamlıyorlar, yani her Dünya yılı, o gezegenin 90 yılı ile karşılaştırılabilir” dedi. Shay ZuckerTau’da Profesör.

Gaia, görevini yerine getirmek için bir eksen etrafında dönerken gökyüzünü tarar, bir güneş sisteminin merkezindeki yıldızlar olan yaklaşık 2 milyar güneşin yerlerini bir derecenin milyonda birine kadar hassasiyetle takip eder.

Gaia, yıldızların yerlerini takip ederken, onların parlaklıklarını da ölçer – gözlemsel astronomide kıyaslanamaz derecede önemli bir özellik, çünkü etraflarındaki gök cisimlerinin fiziksel özellikleri hakkında önemli bilgiler iletir. İki uzak yıldızın parlaklığında belgelenen değişiklikler, keşfe yol açan şeydi.

Doktora öğrencisi Aviad Panahi, “Gezegenler, bir yörüngeyi her tamamladıklarında güneşlerini kısmen gizlemeleri ve böylece o uzak güneşten bize ulaşan ışığın yoğunluğunda döngüsel bir düşüşe neden olmaları sayesinde keşfedildi” dedi. Tau.

Gaia’nın, genellikle uzun bir süre boyunca sürekli izleme gerektiren kısmi örtülme yöntemiyle gezegenleri keşfetme yeteneği, şimdiye kadar şüpheliydi.

“İki yeni gezegenin keşfi, yapay zeka yöntemleri kullanılarak yapılan kesin aramaların ardından yapıldı” dedi. şeker. “Ayrıca Gaia tarafından tespit ettiğimiz 40 adayı daha yayınladık. Astronomi topluluğu, ilk iki aday için yaptığımız gibi, şimdi onların gezegensel doğasını doğrulamaya çalışmak zorunda kalacak.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9