En gizemli astronomik nesnelerden biri olan kara deliklerin, kendilerine yaklaşan neredeyse her şeyi, hatta ışığı bile emmelerine yardımcı olan aşırı bir yerçekimi kuvvetine sahip olduğu söylenir. Bu uzun süredir bilinmesine rağmen, bilim adamları son zamanlarda bir yıldızın bir kara delik ile karşılaşmasını incelerken daha büyüleyici gözlemler yaptılar. Olay, kara deliğin yıldızı parçaladığı ve malzemesini gerdiği spagettileşme sürecinin yanı sıra, dışarı doğru akan ve yıldızın malzemesini uzaya gönderen yoğun bir rüzgara da tanık oldu.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden gökbilimciler, bir gelgit bozulma olayını analiz etmek için Lick Gözlemevi’nde özel bir spektrografi kullandılar. Ekip, aleti kullanarak, bir yıldızın bir kara deliğe çok yaklaştığı AT2019qiz adlı bir olaya odaklandı.

Olay, Dünya’dan yaklaşık 215 milyon ışıkyılı uzaklıkta, Eridanus takımyıldızındaki sarmal bir galakside gerçekleşti. Yıldız, kara deliğin akreditasyon diskine girerken parçalandı.

Bunu takiben bilim adamları, optik ışıkta çok parlak göründüğü için bozulma olayını polarize ışıkta gözlemlemeye karar verdiler. Dalgaların tek bir düzlemde hareket ettiği polarize ışık, astronomların daha derin bir kavrayış elde etmelerine ve olayın sonrasını görmelerine izin verdi.

Olay sırasında yıldızın malzemesinin çoğunun kara deliğin ağzına girmediğini fark ettiler. Bunun yerine, bazı malzemeler uzaya dağıldı. Kara delik tarafından üretilen rüzgarlar ayrıca, artık göksel malzemeden oluşan küresel simetrik yüksek hızlı bir buluta yol açtı.

Rüzgarın hızı ekip tarafından saniyede 10.000 kilometre olarak kaydedildi. “Bu, gelgitle spagettileşmiş bir yıldızın etrafındaki gaz bulutunun şeklini ilk kez çıkaran kimse.” söz konusu Alex Filippenko, UC Berkeley astronomi profesörü ve araştırma ekibinin bir üyesi.

Yüksek lisans öğrencisi ve kitabın baş yazarı Kishore Patra’ya göre ders çalışma, daha önce kaydedilen kanıtlar, bu tür gelgit bozulma olaylarından rüzgarın estiğini ileri sürdü. “Bence bu kutuplaşma çalışması, yeterli miktarda rüzgar olmadan küresel bir geometri elde edemeyeceğiniz anlamında bu kanıtı kesinlikle daha güçlü kılıyor. Buradaki ilginç gerçek şu ki, yıldızdaki içe doğru sarmal hareket eden malzemenin önemli bir kısmı sonunda kara deliğe düşmez – kara delikten uçup gider, ”dedi Patra.

Ekip üyesi ve UC Berkeley astronomi yardımcı doçenti Wenbin Lu, bu tür gelgit bozulma olaylarını incelemenin kara deliklerin varlığını anlamak ve özelliklerini ölçmek için çok önemli olduğunu paylaştı.
genel-8