DocSend verilerine göre, kurucular sermaye dağıtmak için VC’lerden daha fazla nakit elde etmeye hevesli

Bugünün risk sermayesi tek tip olmadığı için pazar garip geliyor. Bazı şirketler hala mega turları yükseltebilir, tek boynuzlu at statüsüne ulaşabilir ve hatta çıkışlarının halka açık pazarlarda mücadele ettiğini gören sektörlerde çok sayıda yeni sermaye çekebilirken, diğer girişimler benzer şansa sahip değil.

Sermayenin serbestçe aktığı ve tüm risk sermayesi ekosistemi ve başlangıç ​​​​piyasasının yeni, daha yüksek fiyatlarla daha büyük, daha hızlı turlara doğru adım adım ilerlediği birkaç yıldan sonra, bugün daha karma bir ortamdayız. Bu, 2. çeyrek risk sermayesi toplamları hakkında raporlamayı biraz zorlaştırdı; Evet, örneğin fintech girişim toplamları düşüyor, ancak 2020 seviyelerinin üzerinde kalıyor. Bu kötü mü yoksa iyi mi?

Girişim piyasasının bugün gerçekte nerede olduğunu daha iyi anlamak için, bu sefer DocSend’den (eski tek boynuzlu at Dropbox şirketi 2021’de satın aldı) yeni bir veri seti aldık. DocSend en iyi, kurucuların satış konuşması destelerini oluşturmalarına ve yatırımcılarla paylaşmalarına yardımcı olan bir yazılım hizmeti olarak bilinir. Sonuç olarak, hem kurucu hem de yatırımcı faaliyetlerine ilişkin zengin bir veriye sahiptir. Başlangıç ​​finansmanı söz konusu olduğunda yatırım tablosunun her iki tarafının toplu davranışı inanılmaz derecede faydalıdır ve bir girişim piyasasının farklılaştığının bir resmini çizer – ancak beklediğimiz kadar hızlı değil. Bulunacak bazı iyi haberler var.

(Bir perde güvertesi tasarlıyorsanız – veya neye benzediğini merak ediyorsanız – perde güvertesi sökme serimiz sizin reçeliniz olmalı!)


Exchange, girişimleri, pazarları ve parayı araştırıyor.

Her sabah TechCrunch+’ta okuyun veya her Cumartesi The Exchange bültenini alın.


Aşağıda detaylandıracağımız kurucular ve yatırımcılar arasındaki ayrılık, brüt olarak iyi bir haber değil. Bununla birlikte, verileri bazı kuruculardan duyduğumuz kıyamet ve kasvetle karşılaştırdığımızda, bilgiler neredeyse cesaret verici. Harika değil ama korkunç da değil. Bunun hakkında konuşalım.genel-24