Juno, O zamanlar pek tanınmayan bir yazar olan Diablo Cody’nin özel senaryosu, kısa sürede 2007’de en iyi orijinal senaryo dalında Akademi Ödülü, BAFTA ve Writers Guild of America Ödülleri’ni, film için Oscar adaylığı ve 20- itibari karakteri oynayan yaşındaki Elliot Page.

Filmin ilk gösterime girmesinin üzerinden 15 yıl geçti, ancak Yüksek Mahkeme’nin son kararı bozma kararının etiği etrafında dönen konuşmalar olarak, kültür ve siyasetin şu anda özellikle dokunaklı bir kesitini aşarak zamanın ruhunun bir parçası olmaya devam ediyor. Karaca – Wade, 49 yıl boyunca, doğum yapan bir kişinin hamileliği sürdürmeyi veya kürtaj yoluyla sonlandırmayı seçme hakkını güvence altına aldı.

İçinde Juno, genç kahraman, planlanmamış bir hamilelik yaşar ve kürtaj seçeneğini değerlendirir, ancak nihayetinde tam süreli bir doğum yapmaya ve bebeğini evlatlık vermeye karar verir. Yıllar boyunca, filmin vokal destekçileri ve filmi üreme adaleti temalarını ele almasına bağlı olarak farklı gören kötüleyicileri oldu. Bunun ışığında Cody, Hollywood Muhabiri 15 yıldan daha uzun bir süre önce filmi yazarken niyetinin ne olduğunu ve günümüzün yüksek riskli kültürel bağlamında nasıl ayakta durduğunu anlatıyor.

Senaryoyu yazarken Juno, İnsanların kürtaj ve kürtaj hakları hakkında nasıl konuştuklarını hatırlıyor musunuz?

Filmi 2005 yılında, yani 17 yıl önce yazdım. Film, resmi olarak ana karakterden daha yaşlı, ki bu düşünmek delilik. Senaryoyu yazdığım o zamana dönüp baktığımda, hüzünlü hissediyorum çünkü o zamanlar üreme haklarımın tehlikede olabileceği hiç aklıma gelmemişti. O zamanlar birisi bana – kaygısız, daha genç, üçüncü dalga bir feminist olarak – 2022’de şunu söyleseydi, Karaca – Wade alt üst olurdum, dehşete düşerdim ve akıl almaz bir distopyaya doğru hızla ilerlediğimizi düşünürdüm ve belki de haklı olurdum. Ama o zaman, sadece imkansız görünüyordu. aldım Karaca verildi ve çoğumuz yaptı. Ben sadece yaratıyordum; Filmi hiçbir zaman herhangi bir politik ifade olarak düşünmedim. Tekrar o kadar masum olduğumu hayal edemiyorum.

hikayesini anlatman için sana ilham veren şey Juno, kahramanın büyümesinin planlanmamış bir hamileliği neredeyse sonlandırma kararıyla çizildiği, ancak daha sonra tam süreli olarak gerçekleştirmeyi seçtiği bir yetişkinlik hikayesi? Bunu daha önce görmüş müydünüz, yoksa o sırada film manzarasına yeni bir şey ekliyormuşsunuz gibi mi hissettiniz?

Sanırım filmde keşfetmekle ilgilendiğim birincil ilişki Juno arasındaki ilişkiydi. [played by Elliot Page] ve her ikisi de evlat edinen ebeveynler, Jennifer Garner ve Jason Bateman’ın karakterleri. Bunun daha önce ekranda temsil edildiğini görmediğim büyüleyici bir dinamik gibi göründüğünü düşündüm. Hamileliğin kendisi açısından, komployu yönlendirdiğini hatırlıyorum. [director] Jason Reitman hamileliği bir “yer” olarak nitelendirdi ve bunun ilginç olduğunu düşündüm. Daha çok bir ayardı.

Seçim yönü, şimdi kulağa çılgınca gelse de, bana ağır gelen bir şey değildi. Sadece düşündüm: “Bebeğini evlat edinmek isteyen bu çiftle bu karakteri nasıl oturma odasına alabilirim?” Çünkü o sahneyi yazmak istedim. Ve böylece o noktaya kadar yaptığım her şey bu hikayenin hizmetindeydi. Aslında başka bir şey düşünmüyordum. Ve dürüst olmak gerekirse, bir örnek yazdığımı sanıyordum; Hollywood’da ayağımı kapıya sokmaya çalışıyordum. Senaryonun üretileceği aklıma gelmedi; Çoğunu, öğle yemeği saatimde Minnesota, Eden Prairie’de tempting yaparken yazdım. Bu yüzden kesinlikle 17 yıl sonra tartışacağım bu etkili yapıt olarak düşünmüyordum, orası kesin.

Bu filmin prodüksiyonunu yapmak için çalışmak nasıl bir deneyimdi? Özellikle tema göz önüne alındığında, Hollywood’da herhangi bir geri dönüş oldu mu? Potansiyel olarak fazla kutuplaştırıcı veya politik olarak okuyan var mı?

Hiç de değil, çünkü çok düşük riskli bir filmdi. Ortada çok fazla para yoktu. Ve o zamanlar senaryo piyasasında bu ilginç, bağımsız filmler için gerçek bir iştah vardı. çağıydı Günışığını birazcık özlemek ve Napolyon Dinamit. film gibisi yok bence Juno bugün bir tiyatro gösterimi alacaktı. Ama o zamanlar insanlar hala böyle hikayelere şans veriyorlardı. Kimsenin bunun kışkırtıcı olduğundan ya da buna benzer bir şeyden endişe ettiğini hatırlamıyorum.

Juno gişede kritik ve ticari bir başarı elde etti ve tartışmalara yol açtı: Bazıları onu feminist bir film olarak övdü ve diğerleri eleştirdi anti-seçim olarak. 2007’de filmle ilgili halk arasındaki diyalogdan haberdar mıydınız? Ve o zamandan beri, kürtaj tedavisini çevreleyen söylemde yer aldınız mı?

O zamanlar çok net değildim çünkü bir gecede halk figürü olmanın bu gerçeküstü gerçekliğine itilmiştim, ki bu olmasını beklediğim bir şey değildi. Dürüst olmak gerekirse, travmatikti – ve kafam o kadar kıçımdaydı ki – filmi çevreleyen kültürel diyalogların hiçbirinin süper farkında değildim. Sadece bir yazar olup sonsuza kadar bu anonimliğe sahip olacağınızı varsaymak çok garip ve sonra sizinle dalga geçiyorlar. Cumartesi gecesi canlı.

Ben tartışmanın dışında kaldım. Artık eski tarih olan tüm bu deneyim, beni kendime karşı çok korumacı yaptı. Gerçekten bir süredir yeraltındayım – kendi filmlerim hakkında çok sık yorum yapmıyorum – ama kesinlikle bir seçim yanlısıyım ve hayatım boyunca böyle oldum. Ve bunu açıklığa kavuşturmak benim için önemli. Ama bilirsiniz, insanların filmi neden yanlış anladığını anlayabiliyorum. Geriye dönüp baktığımda, bunun nasıl bir seçim karşıtı olarak algılanabileceğini görebiliyorum. Ve bu beni korkutuyor.

2008’de, Katolik lisemdeki bir yöneticiden, okulun değerlerine uygun bir film yazdığım için bana teşekkür eden bir mektup aldım. Ben de “Ben ne yaptım?” dedim. Bir sanatçı olarak amacım o kültüre hain olmak, onu yüceltmek değil.

İçinde Juno16 yaşındaki lise öğrencisi Juno MacGuff (Sayfa) planlanmamış bir hamilelik haberinde geziniyor ve en iyi nasıl ilerleyeceğini seçiyor.

Fox Projektör/Nezaket Everett Koleksiyonu

Planlanmamış hamilelik ve evlat edinme hakkında yazarken karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdi? Hikayeyi nasıl gerçek hale getireceğinizi anlamak için biraz haber yapmak zorunda mıydınız?

O zaman tamamen içimden yazdım, bu üzücü olabilir. Şimdi çocuklarım var ve bu deneyimlerden bazılarını yaşadım, bu yüzden muhtemelen böyle bir hikayeye çok daha fazlasını getirebilirim. Ama bazı kişilerle görüştüm.

İlginç bir şekilde, Z kuşağına ait filme sosyal medyada gördüğüm en güçlü eleştirinin kürtaj hikayesiyle hiçbir ilgisi yok, aslında özel evlat edinme etiği etrafında oldukça canlı bir tartışma. Çoğu genç doğum yapan insanın, tonlarca aile desteğine sahip oldukları Juno gibi bir hikayeleri yoktur ve bilirsiniz, Allison Janney [Juno’s stepmother in the film] sırtları var. İsteseler bile bebeklerine ebeveynlik yapma seçeneğine sahip değiller, bu yüzden çoğu kendilerini zorlanmış hissediyor. Bu TikTok’ta gördüğüm bir tartışma ve bence bu çok değerli bir sohbet.

Bazen insanlar Juno’nun kliniğe gittiği sahneyi ve ön tarafta kürtaj karşıtı bir işaretin bulunmasını bir anti-seçim olarak gösteriyor çünkü hamileliği sürdürme kararını değiştirmesine ve kapalı bir evlat edinmeyi kabul etmesine yardımcı olan şey bu. Ama öte yandan, belki bu gerçekçi olarak okunabilir. Filmin yeniden yapacağınız veya sonradan yeniden düşüneceğiniz herhangi bir bölümü var mı?

Şey bu, ben gençken kürtaj prosedürünün fiziksel gerçekliği konusunda çekingendim. Kulağa korkutucu geldiğini düşündüm, okulda kanlı, yanıltıcı kürtaj karşıtı propaganda bombardımanına maruz kaldığımı düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil. Ve bence bu filme de yansıyor: Kürtaj kliniğine gidiyor, bir nevi çıldırıyor (ki bu, o yaşta gerçekçi bir şekilde yapardım, özellikle de o sırada işlediğim tüm dini travmalar göz önüne alındığında). Artık kürtajdan korkmuyorum; Şimdi bir tane yaşadım. Ve doğum yapmaktan çok daha az korkutucuydu. Ama film, genç bir kadın olarak nasıl hissettiğimin bir yansıması.

Sanırım belki de hamileliği bir konum olarak kullanmak için ilham almamın nedeni, bunun sadece bu metamorfoz olmasıdır. Reşit olmak için uygun bir metafor gibi geldi, bu yüzden filmi yazdığım için hiç pişman değilim. Bu konudaki hislerimi açıklığa kavuşturmaya devam etmemin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü birinin filmi bir seçim karşıtı olarak yorumlaması isteyeceğim en son şey. Bu benim büyük bir paranoyam.

Filmi tekrar ziyaret etmeyi gerçekten hiç düşünmedim – kehribar içinde kalması gereken bir şey gibi geliyor. Ama bu hesabın dışarıda olmasını tercih ederim. [my] sessizlik yanlış yorumlanıyor.

Son zamanlarda kürtaj hakları tartışmasında cinsiyet kapsayıcı bir dil gündeme geldi ve Elliot Page’in hamile kahramanı oynamasının ne kadar derin olduğu beni etkiledi. Juno. Bence bu, üreme adaleti hareketinde queer görünürlüğünü çevreleyen günümüz tartışmalarıyla gerçekten çok güçlü bir bağlantı.

Kesinlikle kapsayıcı bir dilden yanayım. Ve bence yeniden düşünmek harika Juno baş aktörün bir trans erkek olduğunu bilerek, tuhaf bir mercekle. Açıkçası, o zamanlar bunu bilmiyordum. Bu yüzden genç hamileliğinin radikal bir şekilde yeniden tasavvur edilmesi için herhangi bir kredi alamam. Ama bence güzel bir sohbet. Ve geriye dönük olarak bile bu temsile sahip olduğumuz için mutluyum.

Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.sinema-2