Her ne kadar özel ve profesyonel kullanıcıların veri açgözlülüğü yadsınamaz olsa da, kendimizi içerikle – çoğunlukla büyük dijital platformların kataloglarından – beslememizi sağlayan bant genişliği de ayak uydurmak için genişliyor.

Çok bilgili tarafından yayınlanan yıllık rapora göre telecoğrafya enstitüsü2021 yılında toplam uluslararası iletim kapasitesi bir yılda %29 artışla 786 Tb/s olarak gerçekleşti. Toplam sinyal bant genişliğinin yıllık bazda %34 arttığı rekor bir yıl olan 2020 hariç, son dört yılda yıllık bileşik büyüme oranı %29’a ulaştı… Küresel internet trafiğinin kendisine eşit bir yüzde periyot.

Telecoğrafya’ya göre, uluslararası trafikteki ortalama büyüme 2019-2020 döneminde %48’den 2020 ve 2021 arasında %23’e düşerken, aynı dönemde en yüksek trafik büyümesi %46’dan %26’ya düştü.

Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin yükselişiyle bağlantılı kullanımlarda güçlü bir büyümeye yol açan sağlık krizinin sona ermesi, bant genişliği talebindeki bu ani yavaşlamayla ilgisiz değil. Pandeminin başlamasıyla birlikte trafikte ilk zirveden sonra, birçok operatör talep büyümesinde bir istikrar ve tipik büyüme oranlarına dönüş olduğunu belirtti. “Beklediğiniz gibi, daha normal kullanım seviyelerine dönüş, 2021’de ortalama ve en yoğun trafikte önemli bir düşüşe neden oldu.”

Çok gurme GAFAM’lar… Ama her yerde değil

Google, Facebook, Amazon, Microsoft ve hatta Netflix ile başlayan dijital devler, bant genişliği talebindeki artıştan büyük ölçüde sorumludur. 2020’den beri Telecoğrafya Enstitüsü, bu şirketlerin ve sağladıkları hizmetlerin, kullanılan tüm uluslararası kapasitenin üçte ikisini temsil ettiğini kaydetti.

Ancak, uluslararası ağların izlediği rotalara bağlı olarak bant genişliği üzerindeki etkileri aynı yoğunlukta hissedilmez. Enstitü, “İçerik sağlayıcıların uluslararası ağlarını planlarken en büyük önceliği, veri merkezlerini ve büyük ara bağlantı noktalarını birbirine bağlamaktır. Bu nedenle, geleneksel taşıyıcılardan ikincil yollara daha az odaklanırken, genellikle ana rotalarda büyük kapasite kullanırlar.” .

Ve 2020’de içerik sağlayıcıların transatlantik veri ağlarının rotalarında kullanılan kapasitenin %91’ini temsil ettiğini, ancak Eski Kıta’dan Doğu Asya’ya gidenlerde yalnızca %12’sini temsil ettiğini belirtmek gerekir. Telecoğrafya Enstitüsü’ne göre, yapay zeka ve sanal gerçekliğe dayalı yeni bant genişliği yoğun teknolojilerin tanıtılması nedeniyle bant genişliğine yönelik küresel talebin önümüzdeki birkaç yıl içinde artmaya devam etmesi bekleniyor.

Ve belirli İnternet omurgaları, ileri yaşları nedeniyle şu anda hizmet dışı bırakılma sürecindeyse, bu, ister yeni denizaltı kablo ağlarının yakında ateşlenmesi nedeniyle olsun, toplam uluslararası iletim kapasitesinin önümüzdeki aylarda ilerlemeye devam etmesini engellememelidir. dünya genelinde veya yeni sinyal kullanım teknolojilerinin kullanımı.genel-15