Robert Katz, dahil olmak üzere kayda değer gerçeklere dayalı projeler üzerinde çalışan bir yapımcı selena, Dorothy Dandridge ile tanışın ve Gettysburg, öldü. 79 yaşındaydı.

Ailesi, Katz’ın akciğer kanseriyle uzun bir mücadelenin ardından Van Nuys’daki Valley Presbiteryen Hastanesinde Çarşamba günü öldüğünü duyurdu.

1986’da Katz, Moctesuma Esparza ile Esparza/Katz Productions’ı başlattı ve birlikte filmler de dahil olmak üzere 20’den fazla proje ürettiler. Gettysburg (1993), Garcia Lorca’nın Kayboluşu (1996), Jennifer Lopez’in başrol oynadığı selena (1997) ve Tanrılar ve Generaller (2003).

Televizyon çalışmaları 1997 TNT mini dizilerini içeriyordu. Kaba biniciler (1997), Tom Berenger’ı Teddy Roosevelt rolünde; 1999 HBO televizyon filmi Dorothy Dandridge ile tanışınHalle Berry’nin rol aldığı ve olağanüstü bir TV filmi için Emmy adaylığı alan; ve 2006 HBO televizyon filmi Çıkmak.

Katz, en iyi kısa film, canlı aksiyon kategorisinde Oscar adaylığı aldı. Ayakkabı Parlatıcı (1987).

7 Şubat 1943’te Los Angeles’ta doğan Katz, ABD Deniz Piyadeleri’nde savaş uçağı pilotu olarak görev yaptı. 1960’ların ortalarında İsrail Hava Kuvvetlerinin eğitimine yardım etmek için gönderildi.

Şerefli terhisinin ardından, Afrika’da belgesel film ekipleriyle seyahat eden bir orman pilotuydu. Bu ona bir film yapımcısı olmak için ilham verdi ve Fransız ve Amerikan televizyonu için Afrika’daki kurtuluş savaşları hakkında 70’den fazla belgesel yaptı.

Katz ayrıca halka arz ettiği tıp eğitimi şirketi Medcom Inc.’in kurucusu ve Jane Fonda, Arnold Schwarzenegger ve diğerleriyle egzersiz projeleri üreten ev video pazarında bir öncüydü.

Ailesi, yurtdışında geçirdiği zamanın ona uluslararası film satışları ve lisanslama konusunda bir giriş noktası sağladığını söyledi.

Daha yakın zamanlarda, Katz, şu özelliği içeren projeler üzerinde çalışıyordu: Delfino’nun YolculuğuJo Harper’ın bir Aztek genci hakkındaki 2000 tarihli bir romanına ve onun 1992 otobiyografisine dayanan General Norman Schwarzkopf hakkında bir mini diziye dayanan, Bir Kahraman Gerektirmez.

Katz, Los Angeles merkezli bir eğlence endüstrisi uçuş kulübü olan Showhawks’ın kurucu üyesiydi.

Hayatta kalanlar arasında üçüncü karısı Patricia ve üvey çocukları Victoria, Skyler ve Adysun yer alıyor. Cenazesi Pazar günü saat 11:00’de Commerce, California’daki Mount Olive Memorial Mezarlığı’nda defnedilecektir.sinema-2