Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boston merkezli RR Müzayedesinden, 1969 Apollo 11 görevi sırasında toplanan ve daha sonra ay taşında herhangi bir tür madde içerip içermediğini belirlemek için bir deney sırasında hamamböceklerine verilen ay tozunun satışını durdurmasını istedi. karasal yaşamı tehdit eden patojen.

Bir NASA avukatının müzayedeciye yazdığı bir mektupta, malzemenin hâlâ federal hükümete ait olduğunu söyledi.

“Yaklaşık 40 miligram ay tozu ve üç hamamböceği karkası içeren bir şişe de dahil olmak üzere deneyden elde edilen malzemenin en az 400.000 $ (yaklaşık 3 crore Rs. 3 crore) satması bekleniyordu, ancak açık arttırma blok,” RR Perşembe günü söyledi.

“Bu koleksiyonda belirtilen tüm Apollo örnekleri, NASA’ya aittir ve hiçbir kişiye, üniversiteye veya başka bir kuruluşa, analiz, imha veya herhangi bir amaçla, özellikle satış veya bireysel kullanım için bunları saklama izni verilmemiştir. göster, ”dedi NASA’nın 15 Haziran tarihli mektubu.

NASA, “Apollo 11 Ay Toprak Deneyi’ni (hamam böcekleri, slaytlar ve tahribat sonrası test numunesi) içeren hiçbir ürünün satışını, ihale sürecini hemen durdurarak artık kolaylaştırmamanızı rica ediyoruz” diye yazdı. .

22 Haziran tarihli başka bir mektupta NASA’nın avukatı, RR Auction’dan malzemenin federal hükümete iade edilmesi için mevcut sahibiyle birlikte çalışmasını istedi.

bu Apollo 11 misyon, Dünya’ya 47 pounddan (21.3 kilogram) fazla ay kayası getirdi. Bazıları onları öldürüp öldürmeyeceğini görmek için böceklere, balıklara ve diğer küçük yaratıklara verildi.

Ay tozuyla beslenen hamamböcekleri, entomolog Marion Brooks’un onları incelediği ve incelediği Minnesota Üniversitesi’ne getirildi.

2007’de ölen Brooks, Ekim 1969’da Minneapolis Tribune’e verdiği demeçte, “Enfeksiyöz ajanlara dair hiçbir kanıt bulamadım” dedi. makale.

Ancak ay taşı ve hamamböcekleri asla NASA’ya iade edilmedi, bunun yerine Brooks’un evinde sergilendi. Kızı onları 2010’da sattı ve şimdi RR’nin açıklamadığı bir gönderici tarafından tekrar satışa sunuldu.

RR Müzayede avukatı Mark Zaid, üçüncü bir tarafın açık artırmada satılan bir şey üzerinde hak iddia etmesi alışılmadık bir durum değil.

Zaid, “NASA’nın erken uzay programlarıyla ilgili öğeleri takip etme konusunda bir sicili var, ancak bunu yapmakta tutarsız olsalar da” dedi. NASA, kendi kabulüyle, mektuplarından birinde önceki müzayede hakkında bilgisi olmadığını kabul etti. hamamböceği deney öğeleri.

Zaid, “NASA ile daha önce çalıştık ve eşyalar üzerinde hak iddia ettiklerinde her zaman ABD hükümetiyle işbirliği yaptık” dedi. “Günün sonunda, uygun ve yasal olarak hareket etmek istiyoruz.”

RR Müzayedesi şimdilik partiyi elinde tutuyor, ancak nihayetinde NASA ile bir şeyler yapmak göndericiye bağlı, dedi.
genel-8