Microsoft yeni yayınladı bildiriRus hackerların Ukrayna’ya destek veren ülkelere karşı birçok operasyon gerçekleştirdiğini iddia eden . Microsoft Başkanı Brad Smith’e göre, kapsamları Ukrayna’nın çok ötesine geçiyor.Yayınlanan verilere göre, aralarında ABD, Danimarka, Litvanya, Letonya, Polonya ve Norveç’in de bulunduğu 42 ülkede 128 kuruluş saldırıya uğradı. Ayrıca rapora göre İsveç ve Finlandiya’dan şirketler de zarar gördü.

Belge, hedeflerin hükümet kuruluşları, düşünce kuruluşları, insani yardım grupları vb. olduğunu belirtiyor. Şirket ayrıca vakaların yaklaşık %29’unda saldırıların başarılı olduğunu, bazı durumlarda değerli bilgilerin çalındığını bildiriyor. Microsoft, birçok müşteri verileri şirketin “bulutları” yerine sistemlerde depoladığı için sonuçların ölçeğini tahmin etmenin zor olduğunu kaydetti.

Ek olarak, Microsoft blogu bu tür tehditlere karşı koyma yöntemlerinden bahsetti. Şirketin kritik altyapı öğelerine yönelik hacker saldırılarını izlemek için yapay zeka, yeni analitik araçları ve diğer yöntemleri kullandığını söylediler.

Şirketin Rusya’daki faaliyetlerini azalttığını zaten açıkladığını unutmayın.genel-22