Arianespace, Hint uydusu GSAT-24 ve Malezya uydusunun yörüngesinde dönüyor

Avrupa Uzay Ajansı Arianespace Perşembe günü Hindistan ve Malezya’ya ait iki iletişim uydusunu sabit yörüngede yörüngeye oturttu.

Arianespace, kümülatif olarak 10.863 kg ağırlığındaki iki uydunun, Fransız Guyanası Kourou’daki uzay limanından Ariane 5 roketi ile uçtuğunu söyledi.

“Bu Ariane 5 misyonu ile Arianespace, Asya-Pasifik bölgesindeki iki kilit aktörün emellerini desteklemekten onur duymaktadır: Malezya’nın önde gelen uydu operatörü MEASAT ve Uzay Bakanlığı bünyesinde bir Hindistan Hükümeti şirketi olan NewSpace India Limited (NSIL). (DOS) Hindistan Uzay Ajansı ISRO ile uyum içinde hareket ediyor,” dedi Arianespace CEO’su Stephane Israel.

Hem Malezya yararına fırlattığımız dördüncü uydumuz MEASAT-3d’nin hem de onlar için teslim ettiğimiz 25’inci Hindistan uydusu GSAT-24’ün yörüngesinde dolanmasıyla, bu ikisi ile uzun vadeli ortaklığımızı teyit ediyoruz. harika oyuncular” diye ekledi.

ISRO tarafından inşa edilen GSAT-24, doğrudan eve (DTH) uygulama ihtiyaçlarını karşılamak için Hindistan kapsama alanına sahip 4.181 kg ağırlığında 24 Ku bantlı bir iletişim uydusudur.

GSAT-24’ün ömrü 15 yıldır.

NSIL, tüm uydu kapasitesini tata oyunu.

NSIL için GSAT-24 uydu görevi, Hindistan’daki uzay reformları sonrası talep odaklı ilk görevidir.

Avrupa Uzay Ajansı daha önce 28 Eylül 2021’de NSIL’in GSAT-24 telekomünikasyon uydusunun fırlatılmasıyla Arianespace’i görevlendirdiğini söyledi.

Arianespace’e göre, 91.5AoE yörünge yuvasında MEASAT-3a ve MEASAT-3b ile birlikte konumlandırılacak olan Malezya uydusu MEASAT-3d, Airbus Defence and Space tarafından inşa edilmiş çok amaçlı bir telekomünikasyon uydusu.

MEASAT-3d, 100’e kadar geniş bant hızlarını önemli ölçüde artıracaktır. Mbps Asya-Pasifik bölgesinde HD, 4K ve nihayetinde 8K video dağıtımı için yedeklilik ve ek kapasite sağlamaya devam ederken, Malezya genelinde karasal ağa sahip olmayan veya sınırlı alanlarda kullanıcı başına.

MEASAT-3d ayrıca Koreli operatör KTSAT.A adına son derece yenilikçi bir yük taşıyacak. gebe Airbus Savunma ve Uzay tarafından, Kore Uzay Ajansı KARI liderliğindeki Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Güney Kore, Arianespace’deki hava trafik kontrolünü önemli ölçüde iyileştirmeye yönelik bir projesi olan Kore Artırma Sistemi (KASS) tarafından kullanılacak. söz konusu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9