6 Haziran 2022 Pazartesi, Londra'daki 10 Downing Street'ten bir görünüm.

6 Haziran 2022 Pazartesi, Londra’daki 10 Downing Street’ten bir görünüm.
Fotoğraf: David Cliff (AP)

Birleşik Krallık’taki sağlık yetkilileri, aşılar sayesinde dünya çapında neredeyse tamamen ortadan kaldırılan, potansiyel olarak zayıflatıcı viral hastalık olan korkunç çocuk felcinin herhangi bir belirtisini arıyorlar. Ülke, Londra kanalizasyonunda çocuk felci virüsünün zayıflamış bir versiyonunun göze çarpan tekrarlanan bulguları üzerine ulusal bir olay ilan etti.

Çocuk felci en sık dışkıyla temas yoluyla yayılır ve Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Kurumu yetkilileri tespit ettiklerini söyle Şubat ve Mayıs ayları arasında hem kuzey hem de doğu Londra’da kanalizasyonda çocuk felci virüsünün zayıflamış bir versiyonu. Birbirine yakın bu tespitler, henüz keşfedilmemiş bir vaka olmamasına rağmen, bir miktar topluluk yayılımı olduğunu gösteriyor. Yetkililer, sağlık çalışanlarından semptom gösteren herkesi rapor etmelerini istiyor. Birleşik Krallık’ta en son teyit edilen çocuk felci vakası 1984’teydi ve hastalık 2003’te yerel olarak eradike edildi.

1959'da Londralılar çocuk felci aşısını aldılar.

1959’da Londralılar çocuk felci aşısını aldılar.
Fotoğraf: Kilit taşı (Getty Resimleri)

HSA yaptığı açıklamada, kanalizasyonda yılda bir ila üç çocuk felci virüsüyle karşılaşmanın tipik olduğunu, ancak bu olayların, yakın zamanda çocuk felci aşısı olan bir kişinin ülkeye seyahat etmesi durumunda meydana gelen “tek seferlik bulgular” olduğunu söyledi. Görünüşe göre, kış sonlarında ve ilkbahar aylarında kanalizasyonda bulunan birkaç “yakından ilişkili” virüs vardı. Birleşik Krallık kanalizasyonlarında bulunan çocuk felci, aşı kaynaklı çocuk felci virüsü tip 2 veya “VDPV2”.

UKHSA danışman epidemiyoloğu Vanessa Saliba, HSA yayınında “Aşıdan türetilen çocuk felci virüsünün, özellikle aşı alımının daha düşük olduğu topluluklarda yayılma potansiyeli var” dedi.

Saliba, iki tür çocuk felci aşısı arasındaki farkları tartışmak için Twitter’a gitti. Biri, enjekte edilebilir tür, 2004’ten beri Birleşik Krallık’ta kullanılmaktadır ve canlı bir virüs içermez; oral aşı türü, virüsün hala dolaşımda olduğu ülkelerde kullanılmaktadır. Oral aşı, bir hastada bağışıklık oluşturmak için zayıflamış bir virüs içerir, ancak hastalar ilk dozlarını aldıktan sonra haftalarca bu virüsü dışkılarında salgılayabilir. Bazen bu virüs, vahşi doğada bulunan çocuk felcine daha çok benzeyen bir türe dönüşebilir, bu da daha sonra yayılmasına ve başkalarına, özellikle de aşılanmamış kişilerde hastalığa neden olmasına izin verir. Bu, yetkililerin şehir kanalizasyonunda bulunduğunu söylediği çocuk felcinin aşıdan türetilmiş versiyonu.

Peki, VDPV2 alan birinin zayıflatıcı semptomlar geliştirmesi ne kadar olasıdır? Aşılanmış bir kişi enfeksiyon ve hastalıktan iyi korunmalıdır, ancak aşılanmamış bir kişi vahşi tip poliovirüs ile aynı etkilere maruz kalabilir. Aşılanmamış kişilerde poliovirüs genellikle grip benzeri hastalığa neden olur, ancak yaklaşık olarak vakaların %1’i, virüs, omurgadaki ve beynin tabanındaki sinirlere saldırır ve bu da felce neden olabilir. Virüs ayrıca bazen ölümcül olmak üzere solunum kaslarına da saldırabilir.

Birleşik Krallık’taki çocukların, diğer erken aşıların yanı sıra çocuk felci aşılarını 8, 12 ve 16. haftalarda almaları gerekiyor. Daha sonra, 3 yaşlarındayken başka bir okul öncesi destekçisi ve 14 yaşındayken bir tane daha alırlar.

Bir zamanlar yaygın ve yıkıcı bir hastalık olan çocuk felci, aşılar sayesinde dünya çapında neredeyse yok olma noktasına geldi. Son yıllarda, her yıl yalnızca çift veya tek haneli vahşi tip çocuk felci vakaları kaydedilmiştir. Ancak ABD Epidemiyologları da dahil olmak üzere birçok batılı ülkede aşılama oranları düşüyor. %95 aşılama oranı virüsün yeniden yayılmasını önlemek için. Londra’da bağışıklama oranları yüzde 87’nin altında seyrediyor. Küresel Polio Eradikasyon Girişimi. bu Telgraf Kuzey Londralıların, yaklaşık her 10 kişiden birinin aşısız ve %30’u gençken takviye yapılmamış olmasıyla, özellikle “yaralanma” konusunda kötü oldukları bildirildi. Londra’nın batısındaki Hillingdon ilçesinde, gençlerin sadece %35’i çocuk felcine karşı desteklendi.

HSA yayınında, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi başhemşiresi, Londralıların çoğunluğunun çocuk felcine karşı korunduğunu, ancak ajansın 5 yaşından küçük çocukları olan ve çocuklarına henüz aşı yaptırmamış olan ebeveynlere ulaştığını söyledi.genel-7