Cloudflare, kullanıcıları etkileyen küresel kesinti için 'çok üzgünüm'

Dijital altyapı hizmetleri sağlayıcısı bulut parlaması küresel trafiğinin önemli bir bölümüne sahip olan veri merkezlerinden 19’unda trafiği etkileyen kesinti nedeniyle özür diledi.

Ayrıntılı bir blog gönderisinde şirket, Salı günkü küresel kesintinin, en yoğun lokasyonlarımızda dayanıklılığı artırmaya yönelik uzun süredir devam eden bir projenin parçası olan bir değişiklikten kaynaklandığını söyledi.

“Bu konumlardaki ağ yapılandırmasında yapılan bir değişiklik, 06:27’de başlayan bir kesintiye neden oldu. UTC (11:57 Hindistan zaman). 06:58 UTC’de ilk veri merkezi tekrar çevrimiçi hale getirildi ve 07:42 UTC’ye kadar tüm veri merkezleri çevrimiçi ve doğru bir şekilde çalışıyordu” dedi.

Kesinti, Discord, DoorDash, NordVPN, Zerodha gibi birçok popüler platformu etkiledi. upstoks ve Hindistan da dahil olmak üzere dünya çapında kullanıcılar için aşağı inen diğerleri.

Şirket, Cloudflare’ın son 18 aydır en yoğun konumlarımızı daha esnek ve dayanıklı bir mimariye dönüştürmek için çalıştığını söyledi.

“Bu süre içinde, 19 veri merkezimizi dahili olarak Multi-Colo PoP olarak adlandırılan bu mimariye dönüştürdük (MHP),” dedi şirket.

Cloudflare, hizmet kullanılabilirliğini iyileştirmek için MCP tasarımına önemli ölçüde yatırım yapmış olsa da, “bu çok acı verici olayla açıkça müşteri beklentilerimizin gerisinde kaldık”.

Cloudflare, “Müşterilerimizin ve kesinti sırasında İnternet özelliklerine erişemeyen tüm kullanıcıların yaşadığı kesinti için çok üzgünüz” dedi.

Bu konumlar toplam ağının yalnızca %4’ü olmasına rağmen kesinti, toplam isteklerin %50’sini etkiledi.

“Bu kesinti için çok üzgünüz. Bu bizim hatamızdı ve bir saldırı veya kötü niyetli etkinliğin sonucu değil” diye ekledi.

Cloudflare, geçen hafta Shopify, Discord, akoGitLab ve diğerleri Hindistan’daki kullanıcılar için çöktü.

Şirket yaptığı açıklamada, “Sorunun temel nedeni, bir yazılım sürümü nedeniyle kaynak tüketimindeki artıştı” dedi.

Hindistan’daki birçok müşteri, özellikle uzun süreli sorgular için ‘HTTP 504’ hata tabanlı hizmet kesintileriyle karşılaştı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9