Rusya'da Windows 10 ve 11 İndirmeleri Gizemli Bir Şekilde Durduruldu başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: KUMAŞ TABU/AFP (Getty Resimleri)

DWindows’un en son sürümlerinin kendi yüklemeleri durdu Rusya’da yeni bir rapora göre bildiri Bleeping Computer’dan. Microsoft, bunun neden olduğunu kamuoyuna açıklamadı, ancak whavva yorum için şirkete ulaştık ve yanıt verirlerse hikayemizi güncelleyeceğiz.

Hafta sonu boyunca, Rus Windows kullanıcılar indiremediklerini fark etmeye başladı Windows 10 ve 11 şirketin web sitesinden. Ulaşmaya çalışan kullanıcılar programlar veya güncellemeler bir hata mesajıyla karşılaştı: “404 – Dosya veya Dizin bulunamadı.” Rusya’nın devlete ait medya şirketi TASS, ayrıca denedi programları indirmek ve bunu yalnızca Rusya dışında bulunan sunuculara sahip bir VPN kullanırken başarılı bir şekilde yapabilir ve kendilerini başka yerlerdeki kullanıcılar olarak etkin bir şekilde maskeleyebilir.. İnsanlar sinir bozucu deneyimlerini Twitter üzerinden paylaştılar. Ekran görüntüleri aldıkları hata mesajlarından

BleepingComputer, Windows indirmelerini Rusya’da bulunan bir VPN sunucusu kullanarak test ettiğini ve indirmeler bulduğunu söylüyor. etkilenen programlar benzer şekilde engellendi. Onun Microsoft olup olmadığı belirsiz kasıtlı olarak bu indirmeleri engellemek veya genel olarak Rus siber uzayında bir tür teknik sorun varsa bunun olmasına neden oluyor.

Bu kasıtlı bir yasaksa, duyulmamış olmaz. Şirketlerin sürüsü var hizmetlerini Rusya’dan çekti son birkaç aydır ülkenin Şubat ayını protesto etmek için istila Ukrayna. Mart ayında Microsoft bu koroya katıldı ve askıya alınmış ülkedeki yeni ürün satışları – “mahkumiyet” arayışında olduğunu ilan ederek…[Russia’s] Haksız, sebepsiz ve hukuka aykırı işgal.” Firma ayrıca planlarını açıkladı. yavaşlamak ülkedeki ticari operasyonları – muhtemelen içerecek bir hareket sermekindirimler yaklaşık 400 kişi için. IBM tüm Rus işgücünün gitmesine izin ver geçen hafta.

Microsoft ayrıca son ayları savaşa yardım etmek için harcadı Rusya’nın daha zararlı dijital operasyonları. Nisan ayında şirket ilan edildi Ruslarla bağları olan bir hacker grubu olan “Strontium”u bozma çabası Ukrayna’daki kurumların yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği’ndeki varlıkları hedef aldığı iddia edilen istihbarat.

genel-7