25 yıllık bir risk sermayedarı ve birkaç kitabın yazarı olan Brad Feld, ilk olarak 2013’te çıkan bir kitabı yeniden yayımladı ve Feld’in ortak yazarlar Matt Blumberg ve Mahendra Ramsinghani’nin yardımıyla bu yeni kitap için epeyce katkıda bulunduğu bir kitap. , ikinci baskı.

Aranan Başlangıç ​​Kurulları:Etkili bir Yönetim Kurulu Oluşturmak ve Yönetmek İçin Bir Saha Rehberi, zamanlaması daha iyi olamazdı. Kamu – ve şimdi başlangıç ​​- piyasalar kargaşa içindeyken, tarihin en uzun boğa piyasasında yüz yüze kalmış olabilecek yönetim kurulu üyeleri, kendilerini finanse ettikleri yönetim ekipleriyle ve diğer yönetim kurulu üyeleriyle bir anda karşı karşıya bulabilirler. Ne de olsa, şu anda zor kararlar alınıyor ve çok farklı finansal baskılarla karşı karşıya kalıyor, birçok VC, işlerinin çok daha zorlu hale geldiğini keşfediyor.

Geçen hafta Feld ile kitap ve şu anda başlangıç ​​kurullarının karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında konuştuk ve tıkanıklıktan kaçınmak için tek sayıda yöneticiye sahip olmanın öneminden (ya da olmamasından) ve neden her başlangıç ​​kurulunun neden her başlangıç ​​​​kurulunda bulunduğuna kadar çok sayıda konuya değindik. neredeyse hareket halindeyken bağımsız direktörlere sahip olmalıdır. Yapabilirsiniz konuşmamızı buradan dinle; bu arada, uzunluk ve netlik için düzenlenmiş aşağıdaki alıntıları yararlı bulacağınızı umuyoruz.

TC: Neden bu kitabı yeniden çalışıp yeniden yayınlayasınız? Yeni başlayanlar neden buna ihtiyaç duyuyor?

BF: Bunun bir nedeni, yakın zamana kadar, özellikle büyük değer yaratılan girişimcilik ve girişim için bu inanılmaz, pozitif pazara sahip olmamızdı. [notwithstanding a] şirketlerin feci başarısızlıklarına neden olan gerçekten kötü yönetimin olduğu bir avuç vaka. Aynı zamanda, özellikle şirketler arasında, panolara gerçekten ihtiyaç duymadıklarına dair bir anlatı var. [with] Bir yönetim kurulunun avantajlarından yararlanmayan girişimcilerin sayısı artıyor – özellikle de yönetim kurulu dışındaki üyeler.

Bir yönetim kurulunun gerçekte nasıl bir rol oynadığına ve hızlı büyüyen bir şirkete nasıl yardımcı olabileceğine dair tüm bu fikir, sadece kaybolmakla kalmadı, birçok yönden görmezden gelindi.

TC: Bu aynı zamanda daha fazla çek yazan, daha hızlı ve yönetim kurulu rollerine daha az yatırım yapan VC’lerin de suçu değil mi?

BF: Kesinlikle. Bunun bir kısmının VC’lerin kurullarla aşırı yüklenmesi veya bazı durumlarda rollerinin ne olduğunu gerçekten anlamaması olduğuna şüphe yok, çünkü daha önce çok fazla yönetim kurulu deneyimi olmayan çok sayıda VC yönetim kurulu üyesine sahip oldunuz. [jumping into VC].

[Part of it] . . . .kurucuların süper oy haklarına sahip olduğu veya kurucuların bir yönetim kuruluna karşı gerçekten bir sorumluluklarının olmadığı kurucu tarafından kontrol edilen kurullara bağlı. Yani sende biraz vardı.

Ayrıca, özellikle son birkaç yılda, şirketlere büyük çekler koyan ancak yönetim kurulu koltuğuna oturmayan çok sayıda yatırımcınız oldu.

Ama bence hepsinden öte – anlatının bu bölümünde eksik olan bir parça – özellikle hızlı büyüyen ve orta aşamadaki şirketlerde yönetim kurullarının en etkili bölümünün dış direktörler olmasıdır. Uzun yıllar boyunca, özellikle ilk kez girişimci olanlarla, ama aynı zamanda yönetim kurullarında başka bir CEO ile eksik oldukları belirli uzmanlık alanlarını artırabilen deneyimli girişimcilerle, erken aşamalarda dış direktörlerden büyük değer elde ettim. Ayrıca, bu meslektaştan VC yatırımcılarından duyduklarından farklı şeyler duyarlar.

TC: Başlangıç ​​kurucuları ne zaman bağımsız yöneticiler getirmeyi düşünmeye başlamalı?

Benim [coauthor and serial entrepreneur] Matt Blumberg birinin kuralı dediği bir şeye sahip. Onun görüşü, her finansman turunda, yönetim kurulunuza bir VC eklerseniz, her zaman bir dış direktör de eklemeniz gerektiğidir. Yani iki kurucu ile başlarsanız ve her birinin bir yönetim kurulu koltuğu varsa ve bir VC eklerseniz ve VC yönetim kurulu koltuğuna oturursa, o aşamada bir dış direktör eklemelisiniz. Bir tur daha yaparsanız ve başka bir VC yönetim kurulu koltuğuna oturursa, o aşamada ikinci bir bağımsız direktör eklemelisiniz. [Meanwhile]A Serisi veya hatta B Serisi aşamasında bir şirkete yatırım yaparken bir dış yönetim kurulu üyesi koltuğunun boş olduğu ve yönetim kurulunda zaten bir VC olduğu aklımı başımdan alıyor.

TC: Kurucular bunu yapmaları gerektiğinin farkında olmadıkları için mi? VC’ler tahtaya çok hızlı eklemelerini istemiyor diye mi?

BF: Çoğu zaman, VC’ler yönetim kurulunu bağımsız bir yönetici olacak şekilde yapılandırır. Bu oldukça yaygın. Ama kimse buna öncelik vermiyor. Ve geçmek üzere olduğumuz türde bir döngüde özellikle önemli, uzayacağını umduğum bir döngü.

Yönetim perspektifinden bakıldığında, yönetim açısından, yönetim kurulunda bağımsız bir direktöre sahip olduğunuzda, düşüş turlarınız, yeniden sermayelendirmeleriniz, tasfiye tercihinin altında şirket satışlarınız var – iç turlar kadar basit bir şeyle uğraşıyor olsanız bile çok önemli bir pozitif yönetişim özelliğidir.

‘Olması güzel’ olan birçok durum vardır. Bazı durumlar vardır ki, buna sahip değilseniz, aslında kendiniz için gerçek bir sorun yaratırsınız. ticari karar kuralıve bu tür finansmanlarda neye güvenebileceğinizi.

Ve bu bağımsız bir yönetmenin faydalarından bağımsız [when it comes to] aşağı turda yönetişim, çünkü çoğu zaman aşağı turda, kurucular ve yatırımcılar arasında birçok zorlukla karşılaşırsınız ve yatırımcılar ve yatırımcılar arasında çatışma olabilir. Bağımsız koltuklarda biri veya birden fazla kişi varsa, duygular alevlendiğinde veya gerçek bir gerilim olduğunda veya insanlar arasında gerçek bir düşmanlık olduğunda çok farklı bir rol oynayabilirler çünkü farklı teşvikleri vardır.

Bunu yönlendirmede iyi olan birçok kurucu tanıyorum. Bunu yönlendirmede iyi olan birçok VC tanıyorum. birçoğunu tanıyorum daha fazla Gezinme konusunda iyi olmayan VC’ler. birçoğunu tanıyorum daha fazla bunda gezinmede iyi olmayan kurucular. Bu zorlaşıyor. Ve yönetim kurulu masasında oturan ve tüm bu duygusal dinamiklere kapılmayan birkaç kişi daha olduğunda, bu genellikle çok daha iyi tartışma ve çok daha iyi kararlar sağlar.genel-24