Roskosmos, Rus teleskopu ile birlikte Spektr-RG uzay gözlemevindeki Alman eROSITA teleskopunun çalışmasını geri yüklemeye karar verdi. Bu, bölüm başkanı Dmitry Rogozin tarafından belirtildi.“Rus teleskopuyla eşleştirilmiş Spektr-RG uzay gözlemevinde Alman eROSITA teleskopunun operasyonunun restorasyonu için hazırlıklara başlama talimatı verdim”— Dmitry Rogozin, Telegram kanalında yazdı.

Spektr-RG, Dmitry Rogozin’e göre yıldızlı gökyüzünü incelemek için eşsiz bir yörünge sistemidir. NPO Lavochkin’de (Roscosmos’un bir parçası) oluşturuldu ve Proton-M fırlatma aracı tarafından 13 Temmuz 2019’da Baikonur Cosmodrome’dan fırlatıldı. Şimdi Spektr-RG, Dünya’dan 1,5 milyon km uzaklıkta bulunuyor.

“24 Şubat’tan sonra Alman liderliği gözlemevinin kendi bölümünü kapatmaya karar verdi. Alman teleskobunu Rus düşmanı siyasi nedenlerle kapatma kararı alan Berlin’dekilerin bunu yapmaya hiçbir ahlaki hakkı yoktu. Bir uzay gözlemevinin çalışması bilim için gereklidir. Almanların hatasını düzelteceğiz ve Spektr-RG gözlemevimizde teleskoplarını açacağız.”– Dmitry Rogozin eklendi.genel-22