Televizyonlar, ses çubukları veya tam surround ses sistemleri gibi ev sinema ürünleri için araştırma veya alışveriş yapmak için herhangi bir zaman harcadıysanız, muhtemelen “Dolby Atmos” ifadesini biliyorsunuzdur. 2012’de tanıtılan Dolby Atmos, bugün mevcut olan en sürükleyici surround ses formatlarından biridir.

Tüketici teknolojisi, donanımı yazılımın önüne koyma konusunda bir tutkuya sahiptir ve ev sinema cihazlarının tavşan deliği dünyası bu kuralın istisnası değildir. (8K TV satın alabilirsiniz, ancak üzerinde ne izleyebilirsiniz?) Bununla birlikte, çeşitli A/V sektörleri Atmos standardına ayak uydurmak için iyi iş çıkardı. Şu anda Dolby Atmos’u belirli Blu-ray’lerle ve Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max ve evet, Netflix dahil olmak üzere bir dizi akış platformu aracılığıyla deneyimleyebilirsiniz.

Bu bizi bu parçanın odağına getiriyor – Netflix aracılığıyla Dolby Atmos surround sesin nasıl deneyimleneceği. Kısa versiyon, Atmos’u istiyorsanız en pahalı Netflix akış planı için midilli yapmanız gerekeceğidir.

Başlamadan önce, Atmos sesini elde etmek için ihtiyaç duyacağınız yapı taşlarını en iyi şekilde anlamak için Atmos’u biraz daha parçalayalım.

Dolby Atmos nedir?

Bu çığır açan ses codec bileşenini daha önce ayrıntılı olarak ele aldık, ancak temel bilgiler kesinlikle gözden geçirmeye değer.

Dolby Atmos’tan önce, geleneksel surround ses düzenleri en yaygın olarak 5.1 ve 7.1 sistemler olarak belirlendi. 5.1 düzenlemesinde, “ev sinema sistemi”, sol, sağ ve orta kanallar olarak adlandırılan üç ön hoparlörden oluşur. İki arka hoparlör (sol ve sağ kanallar), daha düşük frekanslar için ses kademesini tamamlayan bir subwoofer ile yönlü hoparlör ailesini tamamlar (5.1’de .1).

Geleneksel 5.1 surround ses düzeni.

7.1 düzenlemesinde, aynı hoparlör ve subwoofer düzenini koruyoruz ve diziye iki kanal daha ekliyoruz. Bu iki ek hoparlör, yana bakan “surround” hoparlörler olarak veya iki ön hoparlörün üzerine yerleştirilmiş ek “yükseklik” kanalları olarak kullanılabilir.

7.1 surround ses sistemi.
7.1 surround ses sisteminde, ‘surround’ veya ‘height’ kanalları olarak ek iki hoparlör eklenir.

Dolby Atmos, genel olarak, ek, yükseklik odaklı kanallar etrafında oluşturulmuş bir surround formattır. Nihai sonuç? Sizi gerçek bir sinema salonunda oturmaya mümkün olduğunca yaklaştıracak eksiksiz bir 3D surround ses deneyimi.

Ortak Atmos konfigürasyonları 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2 ve 7.1.4’ü içerir – ilk rakam ana hoparlör konfigürasyonunu temsil eder, ikinci rakam kaç subwoofer’ın kullanımda olduğunu ve son rakam kaç tane atanmış olduğunu gösterir. Atmos yükseklik kanalları var.

Dolby Atmos özellikli dört ön ve surround hoparlörlü 9 kanal kullanan Dolby Atmos 5.1.4 düzeni
Dolby Atmos özellikli dört ön ve surround hoparlörlü 9 kanal kullanan Dolby Atmos 5.1.4 düzeni

Dolby Atmos’u tam anlamıyla içine çekmenin en iyi yolu, iki veya dörtlü düzenlemelerde özel, aşağı inen tavan hoparlörleri kullanmak olsa da, kabinlerin üzerinde ek sürücülere sahip Atmos’a hazır zemin tipi ve kitaplık hoparlörleri de satın alabilirsiniz. Bu üst hoparlörler, sesi simüle edilmiş bir “yükseklik” efekti için dalgaların geri döndüğü tavana doğru ateşler.

Mevcut gayrimenkulünüzle sınırlıysanız ancak yine de eksiksiz bir Atmos deneyimine olabildiğince yakın olmak istiyorsanız, Atmos sesinin üstesinden gelmek için sıfırdan inşa edilmiş oldukça şaşırtıcı Dolby Atmos ses çubukları da var.

TV'de Netflix.

Phil Nickinson/Dijital Trendler

Atmos ve Netflix: Premium ses, premium fiyatlandırmayla buluşuyor

Dolby Atmos sesinin güçlü gücünü deneyimlemenin en popüler yollarından biri Netflix aboneliğinizdir. Ne yazık ki bazılarımız için bu, işleri başlatmak için bile biraz daha peşin para gerektirecek. Bunun nedeni Netflix’in Dolby Atmos filmlerini ve şovlarını en pahalı aylık planlarının ödeme duvarının arkasına kilitlemesidir — ayda 20 ABD doları tutarındaki Premium katman

Elbette, Netflix’in aylık 15,50 ABD doları Standart planı, aynı anda iki ekranda sınırsız HD akışı sağlar. Ancak bir Atmos hoparlör sistemi veya ses çubuğu için zaten para biriktirdiyseniz, birinci sınıf sesinize uygun inanılmaz bir 4K TV’niz olma ihtimali vardır. Ayda 20 ABD Doları karşılığında Netflix’in Premium planı yalnızca Dolby Atmos sesinin kilidini açmakla kalmaz (mevcut oyunlar için), aynı zamanda aynı anda dört ekrana kadar büyük bir Netflix UHD film ve şov kitaplığına da erişebilirsiniz.

Dolby Atmos alıp almadığınızı nasıl anlarsınız

Simon Cohen/Dijital Trendler ve Nate Barrett/Dijital Trendler

Atmos özellikli cihazlardan oluşan bir zincirleme

Netflix planınızı yükselttiniz ve artık kendinize gururla “Premium” abone diyebilirsiniz. Harika, peki ne zaman Atmos eğlence başlangıcı

Her şeyden önce: Eksiksiz Atmos sesi elde etmek için geçen hafta sonu özenle kurduğunuz tüm Dolby Atmos hoparlörlere ek olarak, her bir A/V alıcınızın, soundbarınızın ve TV’nizin içine ve dışına sıralanan bileşen ve bağlantı, Dolby Atmos’u işlemek ve çıkarmak için uygun şekilde donatılmıştır.

Netflix’e Apple TV 4K veya Roku Streaming Stick gibi bir akış cihazından erişmeyi planlıyorsanız, bu cihazlar ihtiyaç Dolby Atmos ile uyumlu olmak için. Aynı şey, bu donanımı A/V alıcınıza veya ses çubuğunuza bağlamak için kullanacağınız HDMI kabloları (18Gbps veya daha yüksek) için de geçerlidir. Ve evet, tahmin ettiniz: Alıcınız ve ses çubuğunuz kesinlikle Atmos codec bileşenini de işlemek için oluşturulmalıdır.

Akıllı TV’niz aracılığıyla Netflix’e erişmeyi mi planlıyorsunuz? TV’nizin Dolby Atmos’u A/V alıcınıza veya Atmos ses çubuğuna HDMI ARC aracılığıyla geri verebildiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca, Netflix uygulamasının TV’niz (veya A/V cihazınız) için oluşturulmuş sürümünün Atmos’u baştan sona destekleyebildiğinden emin olmanız gerekir. Evet, biraz ürkütücü, ama gerçekten Netflix’in Atmos performansı bir donanımdan diğerine değişebilir – bu, formatı yakından incelerken keşfettiğimiz bir şey.

Stand üzerinde Dolby Atmos TV.

Dolby Atmos’u gerçekten duyduğunuzu onaylayın

Netflix’in film ve şov kitaplığına göz atarken, Dolby Atmos’ta bulunan başlıklar, açıklamalarının yanında bir Atmos simgesi görüntüler.

Dolby Atmos uyumlu bir programın her sezonu veya bölümünün Atmos’u desteklemeyeceğini unutmayın. Netflix’teki her dizi veya film, mevcut her dil seçeneği için Atmos’u desteklemediğinden, dille ilgili birkaç sorun da var.

Tüm bunları söylerken, Atmos hoparlörlerinizden gelen sesin doğru olduğunu bilmenin kesin bir yolu vardır. aslında Atmosferik ses? Kısa cevap evet. Çoğu A/V alıcısı ve ses çubuğu, şu anda birlikte çalıştığı surround ses codec bileşeninin türünü size bildirecek bir tür ekran paneline sahip olacaktır. Çoğu durumda, Atmos sesinin kodunu çözerken ekranınızda “Atmos” veya “Dolby Atmos” yazacaktır.

Atmos çıktısı alıyorsanız itibaren bir akıllı TV’ye ve bir A/V alıcısına ya da ses çubuğuna takılıysa, Atmos filminizi veya şovunuzu yayınlamaya başladığınızda TV’nizin bir tür hızlı Atmos göstergesi göstermesi için iyi bir şans var.

Daha da iyisi, TV uzaktan kumandanızda bir tür Bilgi veya Durum düğmesi varsa, bunlardan birine bastıktan sonra, TV ekranınızda hangi çözünürlüğün görüntülendiğini, TV’nin hangi yenileme hızında çalıştığını söyleyen bir tür küçük okuma görmelisiniz. ile ve ne tür sesin işlendiği. “Atmos” tam veya kısaltılmış olarak yazılırsa, bu, TV’nizin Netflix destekli Atmos’u A/V sisteminize başarıyla geri gönderdiği anlamına gelir.


genel-19