Samanyolu galaksimizde olağandışı radyo sinyalleri üreten benzersiz bir nötronun keşfi, gökbilimcilerin kafasını karıştırdı. Nötron yıldızı, yaklaşık 300 milisaniye süren, 1.300 ışıkyılı uzaklıkta tuhaf görünümlü flaş veya darbe yaydı. Flaş, görünüşte radyo yayan bir nötron yıldızına benziyordu. Ancak araştırmacılar, bunun daha önce gözlemledikleri hiçbir şeye benzemediğini iddia ediyor. Alanın kapsamlı bir incelemesinden sonra her yedi saniyede bir meydana gelen benzer darbeler keşfettiler. Önceki nötron yıldızı bulgularından farklıydı.

Araştırmacılar, keşiflerinin yepyeni bir yıldız nesnesi sınıfının yolunu açabileceğinden şüpheleniyorlar. Sydney Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Manisha Caleb ve meslektaşları, Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopunu kullanarak Samanyolu’nun Vela-X 1 bölgesini gözlemlerken bu keşfi yaptılar.

Caleb özetlenen ayrıntılı bir parçada keşif. Gözlem, PSR J0941-4046 adlı yeni bulunan nesnenin bir “pulsar” ve hatta bir “magnetar” gibi bazı özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Onların bulguları yayınlanan dergide Doğa Astronomi.

Pulsarlar, içe doğru patlamış büyük kütleli yıldızların yoğun kalıntılarıdır. Genellikle kutuplarından, pulsarlar dönerken Dünya’dan ölçülebilen radyo dalgaları yayarlar. Döndükleri için, uzaktan periyodik olarak yanıp sönen bir deniz feneri gibi görünürler. Öte yandan bir magnetar, ultra güçlü bir manyetik alana sahiptir ve parlamalar (X ışınları ve gama ışını patlamaları) şeklinde çok miktarda enerji yayar.

Ancak araştırmacı, şimdiye kadar bir pulsarın bilinen en uzun rotasyonunun 23,5 saniye olduğunu söyledi – bu, tamamen yeni bir radyo yayan nesne sınıfı bulmuş olabilecekleri anlamına geliyor.

Verilerin daha fazla analizi, araştırmacılara PSR J0941-4046’nın diğer atarcalara kıyasla son derece yavaş dönen alışılmadık bir nötron yıldızı olduğunu ortaya çıkardı. Nesne aynı zamanda benzersizdir, çünkü gökbilimcilerin herhangi bir radyo emisyonu algılamayı beklemediği bir uzay bölgesi olan nötron yıldızı “mezarlığında” bulunur.


En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Poco X4 GT, BIS Veritabanında Görüldü; Yakında Hindistan’da Piyasaya Sürülmesi Bekleniyor

MediaTek Helio G37 SoC ile Moto E32’ler 2 Haziran’da Hindistan’da Piyasaya Sürülecekgenel-8