Toshiba Corp, ana dallarından ikisini vermeyi teklif etmeyi planlıyor risk fonu Hissedarların yönetim kurulunda sandalyeleri var, konuya aşina olanlar, yabancı yatırımcılara sorunlu Japonlar üzerinde daha fazla etki sağlayabilecek bir hareket olduğunu söyledi. holding.

Toshiba, yöneticilerini aday göstermeyi planlıyor Elliott Yönetim ve farallon Sermaye Yönetimi, Haziran ayındaki yıllık hissedarlar toplantısından önce yönetim kurulu koltukları için, konunun kamuya açıklanmaması nedeniyle kimliğini açıklamayı reddeden kişiler söyledi.

Kişilerden üçü Toshiba’nın bir Elliott yöneticisi önereceğini ve ikisi de Farallon’dan bir yönetici önereceğini söyledi.

Bu hamle, Toshiba’nın yönetimi ile aktivist hissedarları arasındaki uzun bir savaşta bir dönüm noktası olabilir.

Bir Toshiba sözcüsü, şirketin yönetim kurulu direktörü adaylarını kesinleştirmediğini ve kararlarını verildikten sonra derhal açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Toshiba’nın %6’dan fazla hisseye sahip üçüncü en büyük hissedarı Farallon ve Toshiba’nın %5’in biraz altında hisseye sahip olduğunu söyleyen Elliott, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Toshiba, bazı adaylar için herhangi bir çıkar çatışması olup olmadığını belirlemeye çalıştığını söyleyerek yönetim kurulu adaylarını erteledi.

Aktivist hissedarları bir kurulda toplamak Japonya’da nispeten nadirdir.

Ama bu yavaş yavaş değişiyor. 2019 yılında, tıbbi ekipman firması San Francisco merkezli fonu bir muhasebe skandalından sarsılan firmada değişim için potansiyel bir katalizör olarak gördüğünden Olympus Corp, yönetim kuruluna bir ValueAct Capital ortağı getirdi.

Hedge fonu hissedarları için daha fazla etki, Toshiba’yı özel olarak almak için bir anlaşma şansını da artırabilir.

Farallon Mart ayında, Toshiba’nın özel sektöre geçmesinin hissedarlar için değeri en üst düzeye çıkaracağına ve Toshiba’nın yönetimini, sermaye tahsisi sorunlarını ve hissedarları arasındaki derin güvensizliği düzeltmesi için tek çözüm olduğuna inandığını söyledi.

2015’ten beri muhasebe ve yönetişim krizleri tarafından kandırılan Toshiba, hissedarların yönetim destekli bir yeniden yapılandırma planını reddetmesinin ardından, potansiyel özel anlaşmalar da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri araştırmak için geçen ay özel bir komite kurdu.

10 potansiyel yatırımcının kimliklerini açıklamadan gizlilik taahhütleri imzaladığını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9