Rusya’nın Butyrka adlı en eski hapishanesi, yasadışı kripto madenciliği faaliyetleri için bir site olarak ortaya çıktı. Yüksek rütbeli bir hapishane gardiyanı, tesis içinden kripto madenciliğini kolaylaştırmak için hapishanenin diğer bölümlerinden elektrik çalmakla da suçlandı. 1771’de Moskova’nın merkezinde inşa edilen Butyrka, 250 yaşın üzerinde ve 2.000 mahkuma ev sahipliği yapıyor. Şimdilik, hapishanedeki kripto madenciliği faaliyetlerine ilişkin polis soruşturması açıldı.

Olay, hapishanedeki Federal Hapishane Servisi tarafından işletilen bir psikiyatri kliniğinde madencilik ekipmanı bulunmasının ardından ortaya çıktı.

Soruşturma görevlileri, hapishanenin içinden kripto üretiminin Kasım 2021’den beri devam ettiğinden şüpheleniyor. Bitcoin.com bir raporda söyledi.

Hükümet tesisinin içinden kripto para basan kişiler tarafından Kasım 2021 ile bu yıl Şubat arasında 8.400 kW’ın üzerinde elektriğin kullanıldığı tahmin ediliyor. Daha geniş bir resimde, Rusya hükümeti hapishanedeki kripto madenciliği operasyonlarını kolaylaştırmak için yönlendirilen elektriği gerçekten ödedi.

Şimdilik, soruşturmayla karşı karşıya olan gardiyanın ve davadaki ilgili suç ortaklarının ayrıntıları belirsizliğini koruyor.

Kripto madenciliği prosedürü, büyük miktarda elektrik tüketmesi ve bölgelerin güç arzını bozmasıyla ünlüdür.

Çin, Kazakistan ve Gürcistan’ın Svaneti kasabası da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgeleri, kripto madenciliğinin neden olduğu elektrik kesintileri nedeniyle sakat kaldı.

Ancak Rusya, vatandaşlarının yaşamlarını ve endüstriyel faaliyetlerini aksatmadan gerekli kapasitede enerji üretiminin gerçekleştirilmesi için kripto madenciliğini yasallaştırmaya çalışıyor.

Bu yılın Ocak ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin kripto para madenciliğinde avantajlara sahip olduğunu belirtmişti.

Mart ayında, Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, Rusya’nın Irkutsk bölgesindeki ilk ulusal yasal kripto madencileri konferansı sırasında ‘yasal boşluğun ortadan kaldırılması’ ve kripto madenciliğinin düzenlenmesi lehine de mücadele verdi.

Grabchak, ülkedeki uygun maden sahalarını belirlemenin ve elektriği, özellikle bölgesel seviyelerde kripto madenciliği gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yönetmenin şart olduğunu söyledi.
genel-8