Columbia Bölgesi Başsavcısı Karl Racine Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e dava açtı Facebook Cambridge Analytica skandalı üzerine. Dava, Zuckerberg’in danışmanlık firmasının kullanıcı verilerini izinsiz toplamasına izin veren gevşek gizlilik kurallarını oluşturmaktan “doğrudan sorumlu” olduğunu, ardından kullanıcıları derhal bilgilendirmediğini ve verilerin silinmesini sağlamadığını iddia ediyor. takip eder başarısız bir girişim Zuckerberg’i Facebook’un kendisine karşı benzer bir davada isimlendirmek.

Racine’in temel suçlamaları geçen yılki başvurudan bu yana değişmedi. Dava, Cambridge Üniversitesi profesörü Aleksandr Kogan’ın yaklaşık 270.000 Facebook kullanıcısından kişisel bilgiler ve toplamaya onay vermeyen arkadaşlarının verilerini topladığı bir olayı kapsıyor. Kogan, bilgileri 2015 yılında eski Başkan Donald Trump’ın kampanyasında çalışan Cambridge Analytica’nın ana şirketine aktardı. Ayrıntılar ancak 2018’de olayın sızdırılmasıyla ortaya çıktı ve Zuckerberg kamuoyu önünde sorumluluğu kabul etti.

Racine, Zuckerberg’in Facebook kullanıcılarını verilerinin gizliliği konusunda yanıltarak ve ihlali ifşa etmeyerek Tüketici Koruma Prosedürleri Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. “Zuckerberg, Facebook’ta sadece bir figür değil; Şirketin aldığı neredeyse her büyük karara kişisel olarak katılıyor ve etki düzeyi bir sır değil” dedi. şikayet diyor ki. “Zuckerberg, Facebook içinde, tüketici verilerini kötüye kullanıma maruz bırakan ürün geliştirme ve mühendislik çalışmalarını doğrudan denetledi.”

Racine ilk olarak 2018’de Meta’ya (daha sonra Facebook olarak bilinir) dava açtı ve bu dava devam ediyor. Ancak Mart ayında bir yargıç Zuckerberg’i bu davaya taraf olarak eklemek için çok beklediğini söyledi – Racine’in iddia ettiği gibi diğer şirket yöneticilerine bir mesaj göndereceğini iddia etti. Racine’in ofisi söyledi Washington post Yeni davanın Facebook davası sırasında elde edilen belgelere dayandığını ve Zuckerberg aleyhindeki davayı desteklediğini söyledi.

Racine, “Bu benzeri görülmemiş güvenlik ihlali, on milyonlarca Amerikalı’nın kişisel bilgilerini açığa çıkardı ve Bay Zuckerberg’in politikaları, Facebook’un hatalı davranışının boyutu hakkında kullanıcıları yanlış yönlendirmek için çok yıllık bir çabayı mümkün kıldı” dedi. Postalamak. “Bu dava sadece garantili değil, gerekli ve CEO’lar da dahil olmak üzere şirket liderlerinin eylemlerinden sorumlu tutulacakları mesajını veriyor.”genel-2