OnePlus beni 49 dolarlık kablosuz kulaklık fikriyle ilk tanıştırdığında beklentilerim bundan daha düşük olamazdı. Beni yanlış anlama. Bu kulaklıklar test ettiğimiz en iyiler arasında.

OnePlus Nord Tomurcukları

Ancak bunun nedeni çoğunlukla gerçek kablosuz stereo (TWS) pazarının son birkaç yılda büyümesi ve bu alandaki rakip cihazların maliyetinin 180 dolar civarında olmasıdır. Yani bu kulaklık 49 € soru. Fiyatı bu kadar aşağı çekmek için kaç özellik kaldırıldı?

Geçen hafta Nord Buds’ı test ettikten sonra daha iyi anladım. 49 € ile OnePlus, AirPod’larla veya Samsung ve Sony’nin üst düzey teklifleriyle mücadele etmiyor. Nord Buds, kablosuz olarak iyi ses akışı sağlayan ucuz, sade aksesuarlardır.

Nord Buds Özellikleri


  • Boyutlar: 67,9 mm x 35,5 mm x 28,68 mm (şarj çantasında)
  • Ağırlık : Şarj kutusu: 41,7 g, kulaklık: 4,8 g
  • Hoparlör Boyutu: 12.4 mm titanyum
  • Frekans yanıt aralığı: 20Hz – 20.000Hz
  • Pil : Şarj kutusu: 480 mAh, kulaklık başına: 41 mAh
  • Sürdürülebilirlik : Suya ve tere dayanıklılık (IP55)
  • Bağ: Bluetooth 5.2
  • braket: HeyMelody uygulaması aracılığıyla Android ve iOS
  • Renk : Siyah kayrak ve beyaz mermer

2020’de OnePlus ilk Nord akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Rakiplerinden daha düşük fiyatlarla temelde mükemmel teknoloji ürettiği günlere, şirketin köklerine dönüşünü somutlaştıran bir cihazdı. Bu değerler, OnePlus Nord Buds ile 49 € ‘dan geçerlidir.

Şimdi bu yazıda bu kulaklıkların fiyatlarından bahsetmemeye çalışacağım. Ancak yalnızca teknik özellik sayfasına dayanarak, OnePlus’ın bu kulaklıklarda tam olarak nerede köşeleri kestiğini söylemek zor. 12,4 mm titanyum hoparlör, frekans yanıt aralığı taraması, pil boyutu ve hatta IP55 derecesi bile hiçbir şekilde ödün vermez. Ayrıca, düşük güç bağlantısı için Bluetooth 5.2 de bulunmaktadır; bu, OnePlus telefon kullanıcılarının Nord Buds ile hızlı bir şekilde eşleştirerek yararlanabileceği bir özelliktir.

Nord Buds kutu açma deneyimi de araçlardan taviz vermez. Kulaklıklar, kırmızı bir USB-C kablosu, bir kullanım kılavuzu, üç çift uç (küçük, orta ve büyük) ve bir Nord etiketinin yanı sıra bir beşik kutusunda şarj edilir. Gerçekten daha fazla isteyebileceği bir şey yok.

Nord Buds tasarımı

OnePlus Nord Buds’ın tasarımı, şeffaf olmamaları dışında bana pek çok Nothing Ear’ü hatırlatıyor. Her kulaklık kısa saplıdır, düz kenarlı ve silikon uçludur. Kulak yastıkları, OnePlus Buds Z2 ve Buds Pro kadar kalın ve tıkalı değil, ancak aksesuarları kulaklarınızda tutmak için işlevsel bir iş çıkarıyor. Doğal olarak, kullanım sırasında dış sesleri azaltmak (ancak engellememek) için yeterli olan pasif gürültü iptali de oluştururlar.


oneplus-nord-buds-layout.jpg


Siyah Slate’deki OnePlus Nord Tomurcukları. Haziran Wan/ZDNet

OnePlus’ın aramalar sırasında istenmeyen arka plan gürültüsünü filtrelemeye yardımcı olduğunu söylediği iki budq’a dağılmış toplam dört mikrofon var. Performans bölümünde etkinlikleri hakkında daha fazla konuşacağım. Beni en çok etkileyen, kulaklığın dış kısımlarına oturan metalik, dairesel dokunmatik yüzey oldu. İster inanın ister inanmayın, piyasada dokunma hareketleri sunmayan çok sayıda kablosuz kulaklık var. (En kötü maliyet 150 doların üzerinde.) Böylece Nord Buds’ın yerleşik dokunmatik kontrollere sahip olduğunu fark ettiğimde, anlaşılır bir şekilde şaşırdım.


oneplus-north-buds-case.png


Resim: OnePlus

Nord Buds, silindirik bir USB-C uyumlu şarj kutusuna yerleştirilmiştir. Gördüğüm en kompakt değil. Ve kot pantolonun içine sokulduğunda gözle görülür bir şişkinlik yaratır. Ayrıca kablosuz şarjı desteklemiyor ve kulaklıklarla aynı su ve ter direncini (IP55) sunmuyor, ancak bunlar başka bir fiyat noktasının özellikleri.

Nord Buds performansı

Nord Buds ile etkileşim söz konusu olduğunda, OnePlus akıllı telefonlar doğal olarak en iyi performans gösterenlerdir. Sadece kasanın üstünü açtığınızda hızlı eşleştirmeyi desteklemekle kalmaz, aynı zamanda telefonun Bluetooth ayarları uygulamasında değiştirilebilen bir dizi işlev vardır. OnePlus 10 Pro’da kulaklık kontrollerini değiştirebildim, ürün yazılımı güncellemelerini kontrol edebildim ve hatta Sound Master EQ ayarlarını ayarlayabildim.


oneplus-nord-buds-comparison.jpg


Haziran Wan/ZDNet

Diğer Android telefonlar, uygulama aracılığıyla Nord Buds’ı eşleştirdiğinizde benzer işlevlere erişim sağlayan bir saniyedir. HeyMelodi uygulaması. Bir iPhone’unuz varsa, uygulamanın iOS sürümünü kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak ekolayzır gibi önemli sınırlamaları vardır. Neyse ki, iPhone kullanıcıları için daha optimize edilmiş birçok başka kulaklık var.

Aktif gürültü engelleme olmaması, bazıları için tejet’in başka bir nedeni olabilir, ancak Nord Buds’ın ses kalitesini iyi buldum. Kutudan çıkar çıkmaz kulaklıklar, çoğu davul ve vokali kapsayan bas ile çok ciddi bir ses çıkarır. Elektronik müzik veya dans hayranları bu ekstra gücü takdir edeceklerdir.

Ama benim gibiyseniz ve daha dengeli bir oynatmayı tercih ediyorsanız, EQ sizin en iyi arkadaşınızdır. OnePlus’ın önceden ayarlanmış EQ profilleri arasında geçiş yaptıktan sonra “Kalın” ifadesinin en iyisi olduğunu gördüm. Pop, rock, hip-hop veya balad dinlesem de, vokaller dinamik ve net ve enstrümanlar, yardım edemediğim ama başımı sallayamadığım güçlü sesler üretmeye devam ediyor.

Nord Buds ayrıca, 3D benzeri bir deneyim yaratmak için filmlerin ve şarkıların seslerini simüle eden Dolby Atmos sistemiyle de uyumludur.


oneplus-nord-buds-2.jpg


Haziran Wan/ZDNet

OnePlus Nord Buds ile yaşadığım ana sorun, mikrofonunun kalitesi. Netlik ve gürültü yalıtımının olmaması, sesinizin bir tünele girerken araba radyosu gibi boğuk çıkmasına neden olur.

Görüntülü toplantılar ve telefon görüşmeleri için kablosuz kulaklık kullanan biri olarak karşıdaki kişinin ilk sözlerime “Yeni mikrofon mu kullanıyorsunuz?” diye tepki vermesi beni hep suçlu hissettirdi. Telefonumun mikrofonuyla karşılaştırıldığında fark çok belirgin.


Pil ve şarj Kuzey Tomurcuklarının


OnePlus, Nord Buds’ın şarj başına yedi saat sürmesi gerektiğini ve 480mAh şarj çantasının 30 saat daha sağlaması gerektiğini iddia ediyor. Testte, Nord Buds’ı kutuya geri koymadan önce ortalama altı saatlik ses dinledim. Örneğin, iş günü boyunca yaklaşık %20 ses seviyesinde düşük kaliteli müzik dinleseydim bu sayı daha yüksek olurdu.

Bu numaralara aldırmıyorum çünkü Nord Buds, OnePlus’ın “hızlı şarj” dediği şeyi destekliyor. 10 dakikalık şarj ile kulaklıklar beş saatlik dinleme süresine sahip olabilir. Bu 49 € için etkileyici bir başarı.

özetlemek

OnePlus Nord Buds, en iyi ihtimalle OnePlus’tır. Mükemmel ses performansı, sezgisel kontroller ve 49 $’lık fiyat etiketini hak eden bir pakete ekleyen küçük özellikler sunarlar. Bu kulaklıklarla ilgili en dikkat çekici sorunlar, zayıf mikrofonlar, iPhone’larda işlevsellik eksikliği ve aktif gürültü iptali olmamasıdır. Ancak fiyat için Nord Buds’ı tavsiye etmek neredeyse çok kolay.

Nord Buds’ı 31 Mayıs’tan itibaren ön sipariş verebilirsiniz ve resmi kullanılabilirlik 9 Haziran’da başlayacaktır.

Bu konunun devamı için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15