Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı bugün Moskova’nın Expo 2030 fuarı için başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Bununla ilgili bildirim Bureau International des Expositions’a gönderildi.

Uluslararası sergi hareketinin, kolektif Batı’nın ülkemizi tüm işbirliği alanlarından çıkarmak için başlattığı geniş çaplı Rus karşıtı kampanyanın bir başka kurbanı olduğunu belirtmek zorunda kalıyoruz. Bu koşullarda ne yazık ki dünya çapında evrensel sergilere ev sahipliği yapma hakkı için adil rekabetten bahsetmeye gerek yok.


Rusya Dışişleri Bakanlığı


Expo 2020’de Rus Pavyonu

Moskova’nın yanı sıra Roma, Odessa, Riyad ve Busan, Expo 2030’a ev sahipliği yapma hakkı için yarışmaya katılıyor. Aralık 2021’de Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, Expo 2020 sırasında Dubai’deki organizasyon komitesinin genel oturumunda Moskova’nın Expo 2030’a ev sahipliği yapma teklifini sundu.

Dünya Sergisi veya Expo (Expo), teknik ve teknolojik başarıları sergilemek için düzenleniyor. Son Expo 2020 fuarı 2021-2022’de Dubai’de gerçekleşti. Expo’nun bir özelliği, inanılmaz ölçeği ve bu tür sergilerin 3 ila 6 ay sürmesidir.genel-22