TOKYO: Uzay, aşağıdakiler için önemli bir işbirliği alanıdır: Japonya En yakın müttefiki olan ABD ile artan gerilimler arasında giderek daha iddialı Çinkendisi bir uzay gücü olmayı hedefliyor.

Tokyo, 2020’lerin ikinci yarısında astronotlarından birini – ilk Amerikalı olmayan – ay yüzeyine yerleştirmeyi umduğunu söyledi. NASAİnsanları aya geri döndürmek için Artemis programı.

Japonya, esas olarak fırlatıcılar ve uzay sondaları geliştirmeye odaklanan kapsamlı bir uzay programına sahiptir. Ancak bir insan uçuş programı yok ve astronotlarını uzaya taşımak için ABD ve Rusya’ya güveniyor. Daha fazla Japon ziyaret etti Uluslararası Uzay istasyonu Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya vatandaşları dışında.

ABD Başkanı döneminde uzay işbirliği gündeme gelebilir Joe BidenKyodo News’in haberine göre, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüştü. Biden, göreve başlamasından bu yana ilk Asya gezisinin bir parçası olarak bu hafta Tokyo’yu ziyaret ediyor.

Japonya’nın uzay tutkusu ve yatırımı, potansiyel yeni bir uzay yarışında Çin’in önünde kalmaya çalışan ABD tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Pekin, ilk uzay istasyonunu bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

Japonya’nın uzay ajansı JAXA, geçen yıl, yaşlanan astronot havuzunu canlandırmak için on yıldan fazla bir süredir ilk kez astronot alımını yeniden açtı.

Japonya, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA), aya inişlerde kullanılacak ABD tarafından planlanan yörüngedeki ay karakolu Gateway’in ana habitat modülünü inşa etmesine yardım edecek.

Japonya ayrıca Kibo deney modülünü Uluslararası Uzay İstasyonuna inşa etti ve ikmal görevleri, ağır fırlatma roketleriyle uzaya kaldırıldı.

Japonya’nın havacılık endüstrisi, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda parçalandı, ancak uzay endüstrisini Mitsubishi Heavy Industries ve Mitsubishi Electric gibi endüstriyel ağır ağırlıklar aracılığıyla destekledi.

Güneybatı Kyushu adasındaki Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatılan MHI roketleri, Asya’daki ABD küresel konumlandırma sistemini (GPS) destekleyen Michibiki uyduları da dahil olmak üzere faydalı yükleri teslim etti.

MHI ve JAXA tarafından geliştirilen yeni H3 roketinin fırlatılması, motor sorunları nedeniyle bu yılın başlarında ertelenmişti.

ABD özel uzay endüstrisinin Elon Musk’ın SpaceX’i gibi şirketlere odaklanan büyümesi, fırlatma hizmetleri pazarını dönüştürdü.

Japonya ayrıca, uzay enkazı kaldırma şirketi Astroscale ve ay keşfi için iniş araçları ve geziciler geliştiren Ispace dahil olmak üzere işletmelerle uzay başlangıç ​​sahnesini geliştirmeyi hedefliyor.

Milyarder Yusaku Maezawa, Aralık ayında bir Soyuz roketini fırlattıktan sonra on yıldan fazla bir süre içinde ISS’yi ziyaret eden ilk özel yolcu oldu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9