Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı yakın zamanda şirketin yönetim kuruluna gösterildi. Karma gerçeklik ile cihaz hem VR’yi (sanal gerçeklik) hem de AR’yi (artırılmış gerçeklik) destekleyecektir. İlki, tamamı oluşturulmuş bir ortam yaratırken, ikincisi gerçek dünya görüntüsünün üzerine bir veri katmanı yerleştirir. Örneğin, VR ile kendinizi video oyunları oynamak için kullanabileceğiniz büyük ekran televizyonlu bir odada bulabilirsiniz.

Apple, karma gerçeklik cihazını şirketin Yönetim Kurulu’na sunuyor

Mesele şu ki, bu oda yok, televizyon da yok. Bunu yalnızca karma gerçeklik kulaklığınız açıkken görürsünüz. Artırılmış Gerçeklik (AR) şu anda Google Haritalar’da kullanılmaktadır. Live View ile telefonun arkasındaki kamera, nerede olduğunuzu gösteren ekrana görüntüler gönderirken, ekranda üst üste binen oklar, hangi yöne döneceğinizi gösterir ve yanından geçeceğiniz ünlü yerleri işaret eder.

Buna göre Sınır, Apple AR / VR şefi Mike Rockwell, ürünün bir baz istasyonuna bağlanacak bir VR kulaklığı ile birlikte gönderilmesini istedi; Apple’daki takımlar bunun yerine bağımsız bir VR kulaklığı istedi. Rockwell’in önerdiği baz istasyonu, içinde 114 milyar transistör bulunan bugüne kadarki en güçlü Apple Silikon parçası olan Apple M1 Ultra tarafından desteklenecekti.
Bağımsız kulaklıklı mikrofon seti kullanmaya karar verildiğinde, cihazın çoklu yongaları birkaç yıldır geliştiriliyordu. Bu, Apple’ın sıfırdan başlayıp çizim tahtasına geri dönüp kulaklığın tüm özelliklerini kullanabilmek için tek bir çip üretmesini imkansız hale getirdi. Cihazdaki 14 kamera gibi diğer sorunlar, donanım ve algoritma mühendisleri için baş ağrısı yarattı.
Rapor aynı zamanda eski Apple tasarım şefi Jony Ive’ın, ben Apple’dan ayrıldıktan çok sonra da devam eden proje üzerindeki çalışmalarını da inceliyor. Ive, karma gerçeklik kulaklığı için giyilebilir bir pil tercih ederken (“en iyi Apple karma gerçeklik kulaklığı hala“Yeni ürün videosunda söylemiş olabileceğim gibi), cihazın prototiplerinin pilin VR kulaklığının kafa bandının içine gizlenmiş olduğu bildiriliyor.
Karma gerçeklik kulaklıkları, birkaç gurur verici ve hoş olmayan kutuyu işaretler. Masraflı? Fiyat 3.000 doların üzerinde olabilir ve el ve kafa hareketlerini izlemeye yardımcı olacak bir düzine kamera içerebilir. Çevresel görüş için iki adet 4K mikro OLED ekran ve bir AMOLED düşük çözünürlüklü ekran olabilir. Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın cihazı bir oyun platformu olarak kullanmadığını ve bugüne kadarki en iyi endüstriyel üretimi gerçekleştireceğini söylüyor.

Karma gerçeklikten birkaç yıl sonra Apple, AR tabanlı Apple Glass’ı piyasaya sürecek

Bloomberg’den Mark Gurman, “Oyun, özellikle birden fazla işlemciye, bir fana, son derece yüksek çözünürlüklü ekranlara ve kendi App Store’a sahip olacağı düşünüldüğünde, makinenin güçlü bir odak noktası olmalıdır. Cihazı bir rüya gibi konumlandırmak için Apple’ı arayın. Sonra, medya tüketimi. Apple’ın, cihazda VR’de izlenebilecek içerik oluşturmak için medya ortaklarıyla birlikte çalışmasını bekliyorum. Üçüncüsü, iletişim. Yeni çağ için Animojis ve VR FaceTime benzeri bir deneyim arayın Yakınlaştır.”

Ve karma gerçeklik cihazının piyasaya sürülmesinden birkaç yıl sonra, Apple’ın, iPhone’un yerine geçen bir sonraki büyük ürünü olan Apple Glass’ı piyasaya sürmesi bekleniyor. Geleneksel gözlükleri andıran bir tasarımla Apple Glass, kullanıcıların ortalama günlerini yaşarken gözlüklerinden verileri görmeleri için AR kullanmalarına izin verecek.
Geçen hafta Google I/O’da Google, “cam delikleri” ifadesinin ortaya çıkmasına yardımcı olan cihaz olan Google Glass’a hiç benzemeyen bir çift akıllı gözlüğü sergiledi. Etkinlikte görüntülenen gözlükler, kullanıcının gözlük takmasını ve anında başka bir dil konuşan biriyle konuşmaya başlayın. Apple ve Google, ilk vizyona giren filmlerin kopyalarını kaydetmek ve bunların kaçak kopyalarını satmak yerine bu tür içerik için (işitme güçlüğüne de fayda sağlayacak) akıllı gözlük kullanmanın değerini kanıtlayabilirse, AR gözlükleri çok iyi olabilir. Bir sonraki büyük şey.telefon-1