AMD CEO’su Dr Lisa Su, Computex 2022 açılış konuşmasında şirketin yaklaşmakta olan Ryzen 7000 serisi CPU’larının bazı ayrıntılarını ve bunlara eşlik edecek anakartlar için yeni bir AM5 soketi ve 600 serisi yonga setlerini duyurdu. Şirket ayrıca, uygun fiyatlı ana akım dizüstü bilgisayarlar ve Chromebook’lar için yakında çıkacak bir ‘Mendocino’ CPU serisinin yanı sıra yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar için yeni bir SmartAccess Storage özelliğinin tanıtımını yaptı. Modellerin, fiyatlandırmanın ve özelliklerin belirli ayrıntıları açıklanmazken AMD, bu ürünlerin 2022’nin sonuna kadar piyasaya sürüleceğini söyledi.

AMD Ryzen 7000 serisi, AM5 soketi, X670E, X670, B650

‘Raphael’ kod adlı Ryzen 7000 serisi CPU’lar, Zen 4 CPU çekirdek mimarisini temel alacak ve iki fiziksel chiplete yayılmış 16 adede kadar çekirdeğe sahip olacak. Bu yongalar yeni bir 5nm TSMC işlemi kullanılarak üretilecek ve CPU’larda ayrıca 6nm işleme dayalı yeni bir IO kalıbı bulunacak.

AMD, yeni AM5 soketini tanıtacak ve nihayet 2017’de orijinal Ryzen CPU serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana hizmet veren AM4 standardını kaldıracak. Bu, nesiller boyu DDR5 RAM ve PCIe 5.0 ara bağlantı standardına geçişe izin verecek. Desteklenen maksimum TDP 170W’a kadar çıkacak ve AM4 soketi için tasarlanan tüm soğutucular uyumlu olacak. Bu aynı zamanda mevcut pin ızgara düzeninden LGA tarzı bir CPU paketine geçişi de işaret ediyor.

AMD, saat hızlarını “5 GHz’in önemli ölçüde üzerinde” artırmayı vaat ediyor ve sunum sırasında gösterilen bir gösteri, Ghostwire: Tokyo oyununda 5.5 GHz’e kadar çalışan üretim öncesi 16 çekirdekli bir CPU örneğini gösteriyordu. CPU’nun ayrıca çok iş parçacıklı bir Blender iş yükünde Intel’in Core i9-12900K’sını yendiği gösterildi.

Zen 4 CPU çekirdekleri, mevcut nesil olarak iki kat L2 önbelleğine ve AI hızlandırmayı işlemek için genişletilmiş talimatlara sahip olacak. Şirket ayrıca entegre grafik yetenekleri için RDNA2 GPU mimarisini kullanacak. AMD, daha yüksek saat hızı, mimari iyileştirmeler ve yeni üretim süreçleri sayesinde güç verimliliğini artırdı ve tek iş parçacıklı performansta yüzde 15 artış sağladı.

Soket AM5 anakartlar, CPU’lar satışa çıktığında çeşitli donanım OEM’lerinden temin edilebilecek

Ryzen 7000 CPU’larda 24 adede kadar PCIe 5.0 şeridi bulunur. Platform düzeyindeki yetenekler arasında Wi-Fi 6E, 14 adede kadar USB bağlantı noktası ve HDMI 2.1 ve/veya DisplayPort 2.0 üzerinden dört eşzamanlı ekran bulunur. Üç yeni masaüstü yonga seti duyuruldu: “En talepkar meraklılar” için X670 Extreme, aşırı hız aşırtma ve güç sağlama yetenekleriyle birlikte birden fazla PCIe 5.0 cihazını destekleyecek. X670, PCIe 5.0’dan en az bir grafik kartına ve M.2 depolama aygıtına sahip olmasıyla “çok sayıda meraklı ve oyuncuya” hitap edecek. Ana B650 tabanlı anakartlar, depolama aygıtları için yalnızca PCIe 5.0’ı destekleyecektir. Bütçe segmentine bir süre daha AM4 ürünleri sunulmaya devam edecek.

ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte ve MSI’ın AM5 tabanlı Anakartları bu hafta Computex 2022’de duyurulacak ve bu yıl yeni Ryzen 7000 CPU’larla birlikte satışa sunulacak. AMD ayrıca büyük markaların PCIe 5.0 SSD’lerinin aynı anda satışa sunulacağını ve SSD ve denetleyici üreticileriyle yakın çalıştığını söylüyor.

Ryzen 7000 serisi SKU’lar, özellikler ve fiyatlar gibi daha fazla bilginin yanı sıra Zen 4 çekirdek mimarisinin ayrıntıları “sonbahar 2022” lansman penceresine yakın bir zamanda duyurulacak.

AMD ‘Mendocino’ CPU’ları

AMD, yeni meraklı masaüstü donanımıyla birlikte, bu yılın başlarında CES’te duyurulan Ryzen 6000 serisi dizüstü bilgisayar CPU’larının başarısından bahsetti ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlar ve Chromebook’lar için ‘Mendocino’ kod adlı yeni bir CPU ailesini tanıttı. İlginçtir ki bu, Intel’in 1990’ların sonlarında en eski Celeron CPU nesillerinden biri için kullandığı kod adıdır. AMD’nin Mendocino’su Zen 2 CPU çekirdek mimarisini temel alacak ancak aynı zamanda RDNA2 grafik özelliklerine de sahip olacak. Diğer özellikler, LPDDR5 RAM desteğini içerir. CPU’lar sekiz iş parçacığına sahip dört çekirdeğe sahip olacak. Şirket, Mendocino tabanlı dizüstü bilgisayarlar için 10 saatten fazla pil ömrü öngörüyor.

AMD, 399 ila 699 dolar fiyat aralığındaki dizüstü bilgisayarları hedefliyor (vergiler hariç yaklaşık 30.000 – 55.000 Rs). Dizüstü bilgisayar OEM’leri, 2022’nin 4. çeyreğinde modelleri duyurmaya başlamalı. Bunlar, öğrencilere, ofis çalışanlarına ve taşınabilir bir pakette basit, temel üretkenliğe ihtiyaç duyanlara hitap etmelidir.

AMD Avantajı

Açılış konuşmasında AMD, AMD Advantage dizüstü bilgisayar tasarım programının başarısının ve OEM’lerin bir AMD CPU ve GPU ile uygulayabileceği çeşitli yeteneklerin övünçünü yaptı. Bu tür yetenekler sunan Alienware, Lenovo, HP ve Asus modellerinin yanı sıra AMD, mobil oyun ve akış için tasarlanan Corsair Voyager dizüstü bilgisayarının da önizlemesini yaptı. AMD donanımı ve akıllı özelliklerin yanı sıra 16 inç ekran, 10 tuşlu Elgato komuta merkezi ve özel web kamerası ve video girişi değiştirme kontrollerine sahip Corsair Voyager, 2022’de bazı ülkelerde satışa sunulacak.

Corsair, yalnızca amd’ye sahip ilk oyun ve akış dizüstü bilgisayarını piyasaya sürüyor – tüm akıllı teknoloji ailesi, 16″ premium ekran. Gezgin. Gerçekten mobil akış çözümü. 10 anahtar elgato komuta merkezi. Entegre kamera hub yazılımı, video girişlerini ve görüş alanını değiştirin. DDR5, menşeinden özelleştirilebilir sürümler de dahil olmak üzere bu yaz mevcut.

Son olarak, yeni Smart Access Storage, büyük oyun dokularının ve 3D modellerin doğrudan bir NVMe SSD’den GPU’nun belleğine yüklenmesine izin vermek için Microsoft DirectStorage’dan yararlanacak.genel-8