Kendi adını taşıyan hiper yerel bir alışveriş uygulaması ve perakende dağıtım ağı işleten Hintli bir girişim olan 1K Kirana, markaların ve mahalle mağazalarının daha fazla tüketiciye ulaşmasına yardımcı olmaya çalışırken yeni bir finansman turunda 25 milyon dolar topladı.

Üç yaşındaki girişimin B Serisi finansmanı, Alpha Wave Global, Info Edge Ventures ve Kae Capital tarafından yönetildi. Zetwerk’in kurucusu ve CEO’su Amrit Acharya da dahil olmak üzere bir dizi melek yatırımcı da, girişimin daha büyük bir finansman turunun ilk dilimi olduğunu söylediği şeye katıldı.

Mahalle mağazaları, Hindistan’daki on binlerce şehir, kasaba ve köyü işaret ediyor. Perakende devlerinin ülkedeki milyarlarca yatırımına rağmen ayakta kalmayı başardılar ve büyüdüler. Ancak büyük miktarlarda ve iyi fiyatlarla stokları güvenceye almakta zorlanıyorlar.

1K Kirana çok yönlü bir yaklaşımla çözmeye çalışıyor. Startup, bu mağazalar için bir dağıtım ağı görevi görüyor ve aynı zamanda dijital pazarlama ile daha fazla tüketiciye ulaşmalarına yardımcı oluyor. 1K Kirana, tüketicilerin satın almalarını keşfetmek, sipariş vermek ve ödeme yapmak için kullanabilecekleri bir uygulama da işletmektedir.

“Tüm tedarik zincirlerini kontrol ediyoruz. Onlara malları tedarik ediyoruz, pazarlamasını yapıyoruz ve mağazada tüketici ayaklarının artmasını sağlıyoruz. 1K Kirana’nın kurucu ortağı Kumar Sangeetesh, TechCrunch ile yaptığı röportajda, bu mağazalar bir franchise ortağı olarak çalışıyor ve marj üzerinden oynamak yerine komisyon yoluyla para kazanıyor” dedi.

Tüketiciler, siparişlerini evlerine teslim ettirebilir veya yakındaki mağazadan teslim alabilir. Mağazada olmayan bir ürünü sipariş etmişlerse 1K Kirana mağazaya teslim eder.

Mahalle mağazalarının sattığı ürünlerin büyük çoğunluğu FMCG kategorisindendir. Bu kategorinin evreninde faaliyet göstermenin zorluğu, mağaza sahiplerinin bu ürünleri hareket ettirerek tek haneli bir kâr elde etmesidir. Endüstri, bunun çözülmeye değer bir sorun olduğunu kabul ediyor çünkü bu mağazalar stoklarının büyük çoğunluğunu taşıyor, bu nedenle onlara ve vekil olarak tüketicilerine ulaşmak herkesin başarısı için çok önemli.

1K Kirana’nın temel düzeyde yapmaya çalıştığı şey, bu mağazaların sattıkları ürün sayısını önemli ölçüde artırmalarına yardımcı olmak, böylece ölçeklendirmelerini mümkün kılmak. Aynı zamanda 1K Kirana, tüketicilere daha geniş bir ürün kataloğuna, kategoriler arasında daha fazla seçime ve indirimlere erişim sağlıyor.

1K Kirana’nın bir kirana-teknoloji girişimi değil, bir tüketici olduğunu da sözlerine ekleyen Sangeetesh, “Bizim durumumuzda mağazaların tedarik taleplerini topluyorum, üreticilere gidiyorum, maliyeti düşürüyorum ve maliyet avantajını tüketicilere aktarıyorum” dedi. Oyna.

“1K’nın hem tüketicilerin hem de franchise alan ortaklarının hayatlarında çok kısa bir süre içinde yarattığı etkiyi elde etmek son derece zor. Info Edge Ventures’ın Ortağı Kitty Agarwal yaptığı açıklamada, 1K Mall uygulaması şimdiden binlerce şehirli olmayan Kızılderili’nin ilk kez çevrimiçi alışveriş yapmasını sağladı” dedi.

“1K ekibinin, seçeneklerini daha kaliteli ve uygun fiyatlı seçeneklerle genişleterek, Hindistan’ın şehir dışı alışveriş yapma şeklini günlük ihtiyaçları için dönüştüren ikonik bir şirket inşa ettiğine inanıyoruz. Kurucu ekip, uygulamalarında olağanüstü ve onlarla ortaklığımızı güçlendirmekten dolayı çok heyecanlıyız.”

Şu anda yaklaşık 1.000 mağazadan oluşan bir ağa sahip olan 1K Kirana, Delhi, Haryana, Rajasthan ve Uttar Pradesh’te 25’ten fazla bölgede bir milyondan fazla müşteriye hizmet verdiğini söylüyor. 1K Kirana’nın erişimini 100’den fazla bölgeye genişletmek için daha fazla teknoloji yeteneğini işe almak için yeni fonları dağıtmayı planladığını söyledi.

Başlangıç, veriler de dahil olmak üzere farklı para kazanma fırsatlarına da bakacağını söyledi.

“Sangeetesh, Abhishek ve Sachin, güçlü büyümeyi çekici birim ekonomisiyle birleştiren bir iş kurdu. Alpha Wave Global’in kurucusu ve ortağı Navroz D. Udwadia yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın 600 milyar doların üzerindeki market pazarında yetersiz hizmet alan tüketicilere modern bir perakende deneyimi sundukları için onlarla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.genel-24