Davos: Hindistan, düzenleyici belirsizliği çözmek, yatırımcıları korumak ve kripto sektörünü güçlendirmek için kripto para birimleri konusunda kurallar oluşturmalı, CoinSwitch CEO’su Ashish Singhal Pazar günü söyledi.

Hindistan olmasına rağmen Merkez Bankası Finansal istikrara yönelik riskler nedeniyle kripto para birimleri yasağını desteklese de, federal hükümetin onlardan vergi geliri elde etmesi endüstri tarafından Yeni Delhi tarafından kabulün bir işareti olarak yorumlandı.

Kuruculardan biri olan eski bir Amazon mühendisi olan Singhal, “Kullanıcılar holdinglerine ne olacağını bilmiyor – hükümet yasaklama yerine yasaklayacak mı, nasıl düzenlenecek? jeton anahtarıReuters’e Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda söyledi.

1,9 milyar dolar değerinde olan CoinSwitch, 18 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan’ın en büyük kripto şirketi olduğunu söylüyor. Hindistan’ın ana teknoloji merkezi Bengaluru’da bulunan firma, Andreessen Horowitz, Tiger Global ve Coinbase Ventures tarafından destekleniyor.

“Düzenlemeler barışı getirecek… daha fazla kesinlik” diye ekledi.

blok zinciri ve kripto para şirketleri Dünyada kripto fiyatlarının düştüğü bir döneme denk gelen bu yılki Davos toplantısında büyük bir varlığa sahipler.

Hindistan merkez bankası, özel kripto para birimleri konusunda “ciddi endişeler” dile getirdi, ancak Aralık ayında Başbakan Narendra Modi, bu tür gelişen teknolojilerin güçlendirmek demokrasiyi baltalamayın.

Borsalar genellikle Hindistan’da fon transferine izin vermek için bankalarla ortaklık kurmakta zorlanıyor ve Nisan ayında CoinSwitch ve diğerleri, yaygın olarak kullanılan devlet destekli bir ağ aracılığıyla rupi mevduatlarını devre dışı bırakarak yatırımcıları endişelendirdi.

‘Açıklık’
Singhal, vergilendirme ve belirli reklam düzenlemelerine ilişkin hamleler biraz rahatlama getirse de, yapılması gereken daha çok şey olduğunu belirterek, Hindistan’ın bir dizi yasa geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bunlar, kimlik doğrulama ve kripto varlıklarının aktarılması için normları içermeli, borsalar için ise Hindistan, işlemleri izlemeleri ve gerekirse herhangi bir makama bildirmeleri için bir mekanizma oluşturmalıdır.

Hindistan’ın kripto pazarının büyüklüğü hakkında resmi bir veri bulunmamakla birlikte, CoinSwitch, toplam varlıkları yaklaşık 6 milyar dolar olan yatırımcı sayısını 20 milyona kadar tahmin ediyor.

Mevzuat belirsizliği yaygın olarak hissedilmiştir. Nisan ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Hindistan’da hizmete girdi, ancak birkaç gün içinde devlet destekli bankalar arası fon transferi hizmetinin kullanımını durdurdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong daha sonra Mayıs ayında hareketin Hindistan merkez bankasının “gayri resmi baskısı” nedeniyle tetiklendiğini söyledi.

Singhal röportajda, CoinSwitch’in de bankacılık ortaklarıyla görüşmeler yapmak ve onları rahat ettirmek için sözde UPI transferlerini duraklattığını söyledi. CoinSwitch’in transfer hizmetini denemek ve yeniden başlatmak için düzenleyicilerle görüşmelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

“Düzenlemeler için zorluyoruz. Doğru düzenleme ile netlik elde edebiliriz” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9