Son birkaç bin yılda gerçekleştirdiğimiz teknolojik gelişmeler baş döndürücü, ancak inşaat sektörü hala asırlık teknolojiye dayanıyor.

Bir robotu çimentoyu karıştıracak şekilde yapılandırmak kolaydır, ancak bir şantiyeye bir CementTron 3000 teslim etmek, çalışanları onun kullanımı konusunda eğitmek ve bakımını yapmak, özellikle marjlar çok ince ve deneyimli işçiler olduğunda, inşaatçıların aradığı aksaklık türleri değildir. bulması zor.

Yine de yatırımcılar inşaat sürecine robotik, veri yönetimi, otomasyon ve artırılmış gerçeklik getiren girişimleri destekliyor.

Birçok büyük inşaat firması kendi Ar-Ge departmanlarını işletiyor, ancak bu, yeni teknolojileri benimseme konusundaki tutumlarını önemli ölçüde değiştirmedi: bir ankette, sektörde çalışan katılımcıların üçte birinden fazlası yeni araçları kullanma konusunda kararsız olduklarını söyledi. İsteksizliklerine rağmen, artan sayıda inşaat teknolojisi girişimi, inşaatçılara teklif verme, zamanlama, modelleme yazılımı ve oldukça sık olarak insansız hava araçları konusunda yardımcı oluyor.

2022’de inşaat teknolojisini şekillendiren piyasa güçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için beş yatırımcıyla konuştuk:

 • Nikitas Koutoupes, genel müdür, Insight Partners
 • Heinrich Gröller, ortak, Speedinvest
 • Momei Qu, genel müdür, PSP Growth
 • Suzanne Fletcher, girişim ortağı, Prime Movers Lab
 • Sungjoon Cho, genel ortak, D20 Capital

Tam TechCrunch+ makaleleri yalnızca üyeler tarafından kullanılabilir
indirim kodunu kullan TCPLUSROUNDUP bir veya iki yıllık abonelikte %20 tasarruf etmek için


Resim Kredisi: Bryce Durbin/Sophie Alcorn

24 Mayıs Salı günü 08:30 PT/11:30 AM ET’de, her Çarşamba TechCrunch+ için “Sevgili Sophie” tavsiye sütununu yazan Silikon Vadisi göçmenlik avukatı Sophie Alcorn ile bir Twitter Alanına ev sahipliği yapıyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak çalışmak ve yaşamak hakkında sorularınız varsa, lütfen sohbete katılın.

Sohbet öncesi hatırlatma almak için, Twitter’da @TechCrunchplus’ı takip edin.

Okuduğunuz için çok teşekkürler: Umarım dinlendirici bir hafta sonu geçirirsiniz.

Walter Thompson
Kıdemli Editör, TechCrunch+
@kahramanınız

İyisiyle kötüsüyle: Bir startup içindeki kurucu-CEO gerilimini yönetmek

Lastik bant çekerek eller

Resim Kredisi: Flashpop (yeni bir pencerede açılır) / Getty Resimleri

Teknik kurucular genellikle iş deneyimlerindeki boşlukları doldurabilecek bir CEO’yu işe alırlar, ancak güçlü bir ortaklık kuramazlarsa herkes zarar görür.

Mecazi olarak, bir cankurtaran sandalında hangi yönün karaya çıkacağını tartışan iki kişiyi hayal edin.

Battery Ventures’ta yönetici olan Max Schireson’a göre, potansiyel gerilim noktalarını yönetmek çok önemlidir, ancak kurucular pragmatik olmalıdır: Yalnızca saygı duyduğunuz birini seçin ve yakın bir ilişki geliştirmek için zaman ve enerji harcamaya hazır olun. Daha önce, MongoDB’nin kurucu ortakları onu CEO olarak işe aldı.

Schireson, “En iyi durumda, güçlü bir ortaklık yeni modellere öncülük edebilir ve kalıcı ve etkili bir şirket kurabilir” diyor.

Sevgili Sophie: EAD yenileme sürecini hızlandırmak için herhangi bir şey yapabilir miyim?

merkezinde bir Amerikan bayrağı olan labirent çitinin girişinde yalnız figür

Resim Kredisi: Bryce Durbin/TechCrunch

Sevgili Sophie,

Kocamın L-1A’sına bağımlı bir eş olarak L-2 vizesi alıyorum.

EAD’min (çalışma iznimin) süresi Mayıs’ta sona eriyor – birkaç ay önce hem vizemin hem de EAD’nin uzatılması için başvuruda bulunduk. Mevcut süreç ne kadar sürüyor?

İstihdamın etkilenmemesi için yapabileceğim bir şey olabilir mi?

— Kariyer Merkezli

Teknoloji değerlemelerinin çok fazla düştüğüne dair tek grafik argümanı

Duymuş olabileceğiniz gibi, teknoloji şirketleri biraz boğmaca.

Ancak, konu bu startup’ları bu kadar derinden ve bu kadar hızlı bir şekilde devalüe etmeye gelince, hisse senedi satıcılarının aşırıya kaçmış olması mümkün mü?

Alex Wilhelm, büyük ölçüde, “bankada birkaç yıllık büyüme olmasına rağmen, belirli teknoloji endişelerinin artık pandemi öncesine göre daha az değerli olması” nedeniyle sahip olduklarını söylüyor.

Davasını yapmak için Okta’nın hisse fiyatını takip etti ve kimlik platformunun hisse fiyatının 2019’un başlarında olduğu yere geri döndüğünü buldu.

Alex, “Ayrıca yaklaşık üç kat daha büyük” diye yazıyor. “Ama şimdi o zamana göre bugün daha az değerde. Bunu çiğneyin.”

Girişiminizin sermaye tablosunu çeşitlendirirken hatırlamanız gereken 3 şey

Beyaz Arka Plan Üzerinde Çok Renkli Oyuncakların Yüksek Açılı Görünümü

Resim Kredisi: kırmızı (yeni bir pencerede açılır) / Getty Resimleri

Tıpkı bir satış ekibinin hunisini oluşturması ve iyileştirmesi gibi, fon yaratma modundaki erken aşamadaki kurucular da şirketlerini yıllarca sürdürmeye yardımcı olacak bir yatırımcı hunisi oluşturabilir.

Kadın sağlığı girişimi AOA Dx’in CEO’su ve kurucu ortağı Oriana Papin-Zoghbi, yatırımcı dağılımını TC+ ile paylaştı:

 • %35 özel yatırımcı.
 • %34 kadın (kadın yatırımcılar veya kadın başlı fonlar).
 • %26 risk sermayedarı.
 • %23 aile ve arkadaşlar.
 • %18 uluslararası yatırımcılar.
 • %15 melek grupları.

Papin-Zoghbi, “Bir yatırımcı hunisi oluştururken, ne istediğinizi dile getirmek, doğru yatırımcıları bulmak için çok önemlidir” diyor.

“Doğru yatırımcıları bulmak, doğru ekip üyelerini bulmak gibidir – beklentileriniz konusunda açık olmanız ve masaya getirmelerini istediğiniz şeyleri ele almanız gerekir.”

Pitch Deck Teardown: BoxedUp’ın 2,3 milyon dolarlık tohum yuvarlak saha güvertesi

Video prodüksiyon ekipmanı kiralama şirketi BoxedUp kurulduğunda, başlangıçta etkinlik ve konferanslara ev sahipliği yapan kurumsal müşterilere hizmet vermeye odaklandı.

Ve sonra, döndü: Bu yılın başlarında BoxedUp, bireylerin doğrudan içerik oluşturuculara üst düzey ekipman kiralayabilecekleri kiralama pazarını büyütmek için 2,3 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turu topladı.

CEO ve kurucu Donald Boone, “Sahip-operatörlerin Instagram üzerinden bir şeyler kiraladığı ve kiralık dükkanların hala gerçekten eski web sitelerini kullandığı 10 milyar dolarlık bir fırsat bulduk” dedi.

TechCrunch’a Mart ayında yaptığı açıklamada, “Her seferinde bir kamerayı kiralamak için 30.000 dolar harcamak yerine, bunun yerine 30.000 dolarlık kameraya sahip insanları birbirine bağlamak için bir platform oluşturabiliriz” dedi.

Diğer kurucuların BoxedUp’ın başlangıç ​​turundaki başarısını tekrarlamalarına yardımcı olmak için, TechCrunch+ ile reaksiyona girmemiş 22 slaytlı saha güvertesini paylaştı.genel-24