NASA astronotu Peggy Whitson, 6 Ocak 2017'de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Expedition 50 sırasında bir uzay yürüyüşü sırasında görülüyor.

1998’de fırlatıldığından bu yana ISS’nin dışında 200’den fazla uzay yürüyüşü yapıldı.
resim: NASA

NASA’nın eskiyen ISS uzay giysilerinden kurtulmasının zamanı gelmiş olabilir. Uzay ajansı, astronotların kasklarının içine su sızmasına neden olan, uzun süredir devam eden ve ürkütücü bir sorunla daha iyi başa çıkıncaya kadar tüm uzay yürüyüşlerine ara verdiğini duyurdu.

En son olay Mart ayında bir araç dışı aktivite (EVA) sırasında meydana geldi, ancak bu, bir uzay yürüyüşü sırasında bir kaskın ilk kez suyla doluşu değil. potansiyel olarak yaşam-tehdit edici senaryo astronotlar için. NASA, ISS’deki eskiyen uzay giysilerinin artık kullanılamayacağı ve şu anda geliştirilmekte olan daha yeni bir modelle değiştirmenin zamanının gelebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. NASA’nın uzay giysileri şimdi kullanır 40 yaşından büyükler, ve ajansın tamamen işlevsel uzay giysilerinin tükeniyor gibi görünüyor; 2017’ye göre ISS’de yalnızca 18 kullanılabilir birim mevcut rapor.

En son su kaçağı 23 Mart’ta gerçekleşti. NASA astronotu Raja Chari ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer, uzay istasyonunun dışındaki bir radyatör ışını valf modülüne hortumlar yerleştirirken. Yedi yılın sonunda-saatlik uzay yürüyüşü, Maurer—ilk uzay yürüyüşüne çıkan kişi—algılanan vizörünün içinde biraz su ve nem var. Astronot, yer kontrol ekibinin analiz etmesi için fotoğraflar çekti, ancak uzay ajansı sorunun Maurer’in hayatı için hiçbir tehdit oluşturmadığını söyledi.

NASA’nın Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli’nin geçen haftaki toplantısında, panelde görev yapan eski bir NASA astronotu olan Susan Helms, dedim Su sızıntısıyla ilgili devam eden soruşturmanın ışığında uzay ajansı için uzay yürüyüşleri duraklatıldı. “NASA, yaşlanan bu giysiler için risk duruşunu düşündüğü için, [spacesuit] Şu anda, keşfettikleri şeyle ilgili bir soruşturma bekleyen planlı EVA’lar için geçerli değil” dedi.

Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki uzay istasyonu programının müdür yardımcısı Dana Weigel, daha sonra, ajansın Salı günü yaptığı bir brifing sırasında uzay yürüyüşlerini geciktirdiğini doğruladı. yaklaşan Boeing CST-100 uçuş testi. Weigel, “Büyük sistem arıza modlarını gerçekten ele alma ve ekarte etme şansımız olana kadar planlı bir EVA yapmayacağız,” dedi. dedim.

Takım elbiseler yalnızca Dünya’daki mühendisler tarafından düzgün bir şekilde incelenebilir, bu nedenle ajans, Haziran başında yaklaşan SpaceX kargo Dragon görevi sırasında onları geri göndermeyi planlıyor. O zamana kadar NASA, uzay istasyonunun dışında yapılması gerekebilecek olası bir onarımı göz ardı etme riskinin aksine, bir uzay yürüyüşü yapma riskini dikkate alacaktır. Brifing sırasında Weigel, “Riske karşı riske bakmamız gerekecek” dedi.

En son olay, uzayda yüzerken takım elbiselerinde su sızıntısı keşfeden astronotların bir dizi korkunç hikayesinden biridir. 2013 yılında, ESA astronotu Luca Parmitano, kaskının içinde bir su sızıntısı fark etti bu, uzay yürüyüşünü erken bitirmeye zorladı. Parmitano, ISS hava kilidine yeniden girmeyi başardı ancak 1,5 litre olarak nefes almakta güçlük çekiyordu.miğferinin içinde onlarca su oluşmuştu.

“Kulaklığımdaki süngeri kapladığını hissediyorum ve ses bağlantısını kaybedip kaybetmeyeceğimi merak ediyorum. Su ayrıca vizörümün önünü neredeyse tamamen kapladı, ona yapıştı ve görüşümü engelledi,” dedi Parmitano ürpertici bir sesle. Blog yazısı sonra. “O anda, ‘ters’ döndüğümde, iki şey oluyor: Güneş batıyor ve görme yeteneğim -su tarafından zaten tehlikeye atılmış- tamamen kaybolarak gözlerimi işe yaramaz hale getiriyor; ama daha da kötüsü, su burnumu kaplıyor.”

Aynı uzay giysisi iki yıl sonra bir uzay yürüyüşünde kullanıldı ve neredeyse başka bir astronot uzayda boğuluyordu. NASA astronotu Terry Virts 3005 numaralı uzay giysisini giydi ve uzay yürüyüşünü tamamladıktan sonra serbest yüzen su damlacıkları ve kaskında nemli bir emme yastığı fark etti.

NASA, astronotların ISS dışında giymeleri ve ajansın yaklaşan etkinlikleri için 2019’da parlak yeni uzay giysilerini tanıttı. Artemis görevleri Ay’a ama finansman sıkıntısı takımların dağıtımını geciktirdi. Mevcut uzay giysilerinin ömrü buna göre 2028’e uzatıldı. Su sızıntılarıyla ilgili durum, NASA’nın gelecekteki uzay yürüyüşlerini nasıl ele alacağı belli değil.genel-7