Buhar Destesi sadece bir numarada beş hafta geçirdim Valve’in en çok satanlar listesinde – iki numarada geçirdiği beş haftanın başında. Şimdiye kadar yapılmış en uygun fiyatlı oyun bilgisayarlarından biri olan 400 doların üzerindeki bu makine, Switch benzeri taşınabilir bir oyun bilgisayarı bekleyenlerin dikkatini çekti. Ama o şirketlerden ne zaten yapıyor Anahtar benzeri taşınabilir oyun bilgisayarları mı? Artık intikam alma şansları var.

Bunun nedeni, Steam Deck’in tüm baş rakipleri – GPD, Aya ve OneXPlayer – şimdi AMD’nin Ryzen 6000U yongaları etrafında el bilgisayarları oluşturduklarını onayladılar. Ve entegre Radeon 680M grafikleriyle 6800U’nun, Steam Deck’in kalbinde yarı özel Aerith SoC’yi ezme potansiyeline sahip olduğu bildiriliyor.

GPD Win Max 2, ek düğmeler ve oyun çubukları olan bir mini dizüstü bilgisayardır.
Resim: GPD

OneXPlayer kurucusu ve CEO’su Jack Wong, canlı tercüme edilmiş bir röportajda, şirketin Ar-Ge ekibinin zaten 6000U yongaları ile çalıştığını doğruladı. Bu sırada, GPD, 10.1 inçlik yeni bir Win Max 2 kapaklı kabuğu duyurdu Mart ayında bir Ryzen 7 6800U ile ve YouTuber Cary Golomb az önce ortaya çıktı GPD’nin zaten ihtiyaç duyduğu 6800U yonga kaynağına sahip olduğunu.

Ve geçen hafta, Aya bir değil ama iki Aya Neo 2 ve sürgülü ekranın altına beş sıralı kademeli klavyeye uyan Motorola Droid-esque tasarımına sahip Aya Neo Slide da dahil olmak üzere 6800U tabanlı taşınabilir cihazlar.

Aya Neo Slide ayrıca bir AMD 6800U’ya sahip olacak.
Resim: Aya Neo

Meslektaşım Emma Roth’un o gönderide belirttiği gibi, Radeon 680M 3,38 teraflop ham grafik performansı, kağıt üzerinde Steam Deck’in 1,6 teraflop’unun iki katından fazlasını zorlayabilir ve sizin 8 CU’ya kıyasla 12 RDNA 2 hesaplama birimine sahiptir. Deck ile birlikte alın – artı CPU’su için daha hızlı bir Zen 3 Plus mimarisi.

Bu gerçek oyunlarda ortaya çıkacak mı ve dizüstü bilgisayar çipi, taşınabilir bir bilgisayarda daha iyi (hatta iyi) pil ömrü sunacak mı? Bu daha zor bir soru ve örneğin GPD, Steam Deck’in 1280 x 800 yerine 1920 x 1200’de oluşturulmasını sağlamaya çalışıyor, bu da herhangi bir kare hızı avantajını hemen ortadan kaldırabilir.

Ama sayesinde Defter kontrolübizde zaten var bazı erken performans numaraları gerçek bir dizüstü bilgisayarda 6800U ve 680M grafikler için ve kesinlikle umut vericidirler — ve, en azından daha hızlı bir işlemciyle eşleştirildiğinde, GeForce 1650 gibi bağımsız bir grafik yongasına rakip olabilirler, öyle görünüyor. Yapabilirsin hatta bu entegre grafiklerin bazı videolarını burada eylemancak bunun 6800U’da değil Ryzen 7 6800H’de olduğunu ve bir elde taşınır cihazda göreceğinizden çok daha az termal olarak kısıtlandığını unutmayın.

Performans, Steam Deck’in oyuncuların dikkatini çekecek kadar iyi yaptığı şeylerden sadece bir tanesi tabii ki – ancak GPD, Aya ve OneXPlayer gibi şirketler için en büyük sorun Steam Deck’in daha ucuz olmasıdır. ve üretebileceklerinden daha güçlüydü. El bilgisayarları tipik olarak giriş seviyesi bir Steam Deck’in fiyatının iki ila üç katına mal oluyor ve AMD’nin daha yeni RDNA 2 grafiklerine erişimleri yoktu, yalnızca daha eski ve daha zayıf Vega.

Intel Xe grafikli OneXPlayer Mini
Resim: OneXPlayer

OneXPlayer’ın kurucusu Wong, Steam Deck’in şu ana kadar şirketi için tamamen bir sorun olmadığını, aksine iki ucu keskin bir kılıç olduğunu söyledi. Çevirmen aracılığıyla “Taşınabilir oyun alanına halkın dikkatini çekiyorlar” dedi. “Daha önce oldukça niş bir izleyici kitlemiz vardı, ancak şimdi giderek daha fazla insan bizi tanıyor ve daha fazla seçenek var.”

Wong, şirketinin 100 kişiye ulaştığını ve Kuzey Amerika’da şimdiden 50.000 adet elde taşınabilir oyun bilgisayarı sattığını ve şirketin, yaklaşık olarak aynı miktarda satmayı başaran önceki One Netbook işinden daha hızlı büyüdüğünü söylüyor. Wong, şirketin Japonya ve Çin’de de büyük bir izleyici kitlesine sahip olduğunu ve stratejisinin Steam Deck ile fiyat konusunda rekabet etmek olmayacağını söylüyor. Rakipleri gibi, mümkün olan en iyi taşınabilir bilgisayarları yapmak istediğini söylüyor.genel-2