Boeing'in CST-100 Starliner'ının kavramsal görünümü.

Boeing’in CST-100 Starliner’ının kavramsal görünümü.
resim: boeing

Perşembe akşamı Florida’daki Cape Canaveral’da bir ULA roketinin mükemmel bir şekilde fırlatılmasıydı. Boeing Starliner uzay aracı olan yük, şimdi Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yol alıyor. engebeli bir yörünge sokma yanığına rağmen. Kapsül bugün saat 19:10 EDT’de yörünge karakoluna yanaşmaya çalışacak ve siz izleyebilir burada yaşa.

Boeing’in CST-100 Starliner’ı zaten Mürettebatsız kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonuna götürecek bir yörünge yörüngesine girdi. sırasında 2019’daki önceki test, Starliner arızalı Gereksiz bir yörünge ekleme yanığı gerçekleştirmesine neden olan bir yazılım otomasyon arızası nedeniyle uygun yörüngesine ulaşmak. Ancak aksine dünkü yörünge yerleştirme sırasında yaşanan bir itme sorunuStarliner hala beklenen zamanda ISS ile buluşma yolunda.

Yeniden kullanılabilir uzay aracının, saat 19:10’da uzay istasyonunun Harmony modülünün ileri limanına ulaşması bekleniyor. 20 Mayıs. Otomatik yerleştirme prosedürünün canlı kapsamı şu adreste sunulacaktır: NASA televizyonu ve Youtube, ve ayrıca aşağıdaki canlı yayında. Yayının 15:30 EDT’de başlaması bekleniyor.

Mevcut görev, Orbital Flight Test-2 (OFT-2), Starliner’ı astronot dostu bir uzay aracı olarak sertifikalandırma yolunda kritik bir adımdır. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında, uzay ajansı, astronotlarını ISS’ye taşımak için iki platform tedarik etmeye çalışıyor. 1 Bunların, SpaceX Crew Dragon, şimdiden harekete geçti. Boeing şimdi sözleşmeden doğan yükümlülüğünü yerine getirmesi ve bir takım problemlerin üstesinden gelmek projeyi rahatsız eden –günümüzün ISS kenetlenmesinin önemi bundan kaynaklanmaktadır.

Artık yörüngede olduğuna göre, Starliner, ISS ile aynı yörüngeye ulaşmak için bir dizi hafif rota ayarlaması yapacak. İstasyona yaklaştığında, uzay aracı 200 metrelik “küreyi dışarıda tut”a girmeden önce duracak ve bu süre zarfında uçuş kontrolörleri Starliner’ın hizalamasını ve kenetlenmeye hazır olup olmadığını değerlendirecek. görev profili.

Starliner daha sonra yanaşma işlemine başlayacak ve istasyonun 33 fit (10 metre) yakınına geldiğinde tekrar duraklayacaktır. Bu adımı, son yaklaşım ve bir Uluslararası Yerleştirme Adaptörüne otonom yerleştirme izleyecektir. “Yörünge platformuna otonom olarak yanaşmak için kullanılan benzersiz bir görüş tabanlı navigasyon sistemi ve yeni yerleştirme sistemi kapağı kapsamlı bir şekilde test edilecek”. binaen Boeing’e. Bu, bu akşam saat 19:00 EDT’den kısa bir süre sonra, ambarın açılışının 21 Mayıs saat 11:45 EDT’de yapılması planlanıyor.

15 fit genişliğindeki CST-100 Starliner, yedi yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yolculuk için hiçbir insan gelmedi, ancak bir koltukta Rosie the Rocketeer – 15 farklı sensörle donatılmış bir test mankeni var. Buna ek olarak, uzay aracı, mevcut ISS ekibi için yiyecek ve malzemeleri içeren 800 pounddan fazla kargo taşıyor.

Starliner istasyona bağlı yaklaşık beş ila 10 gün geçirecek, bu sürenin ardından mürettebatsız bir atmosferik yeniden giriş ve batı Amerika Birleşik Devletleri’ne paraşüt destekli bir iniş girişiminde bulunacak.genel-7