Kaynak: Windows Merkezi

En iyi
VR için dizüstü bilgisayarlar
Windows Merkezi
2022

VR için en iyi dizüstü bilgisayarlar, başa takılan bir ekranın düzgün çalışmasını sağlamak için gereken modern performans ve cömert bağlantı noktası seçiminin doğru karışımını sunar. Bunu akılda tutarak, 12. Nesil Intel Core CPU’lara ve NVIDIA RTX 30 serisi GPU’lara sahip Dell Alienware m15 R7’ye göz atmanızı öneririz. Aradığınız tam olarak bu değilse, burada topladığımız bazı uygun dizüstü bilgisayarlar var ve bunlardan bazıları bugün mevcut olan en iyi Windows dizüstü bilgisayarlar listemizde de yer alıyor.

Genel olarak en iyisi: Dell Alienware m15 R7

Dell Alienware m15 R7Dell Alienware m15 R7Kaynak: Dell

Dell’in Alienware m15 R7’si, VR’ye güç sağlamak için bir dizüstü bilgisayar için mükemmel bir seçimdir. Pahalıdır, ancak NVIDIA RTX 30 serisi grafik kartları ve 12. Nesil Intel Core mobil CPU’lar dahil en yeni performans donanımını içerir.

Çılgın performans için 12. Nesil Intel Core i7-12700H CPU, 64 GB’a kadar DDR5-4800MHz RAM, çift 2 TB M.2 PCIe NVMe SSD ve bir NVIDIA RTX 3080 Ti Dizüstü Bilgisayar GPU’su edinin ve daha birçok daha az donanım seçeneği de mevcuttur. 15,6 inç dokunmatik olmayan G-Sync ekran, 165Hz veya 360Hz’de FHD ve 240Hz’de QHD ile üç farklı şekilde gelir. Windows Hello için bir IR kameranın yanı sıra hızlı, güvenilir kablosuz internet için Wi-Fi 6 edinin.

Bağlantı noktaları üç adet USB-A 3.2 (Gen 1), Thunderbolt 4, HDMI 2.1, RJ45 Ethernet ve 3,5 mm ses içerir. Yeni VR sistemleri için herhangi bir başa takılan ekranı (HMD) en fazla bir DisplayPort adaptörüyle bağlayabilmeniz gerekir. Tüm bunlar, en ince noktasında yalnızca 0,5 inç (12,9 mm) olan ve yalnızca 5,34 pound (2,42 kg) ağırlığındaki bir şaside.

Artıları:

 • Etkileyici performans
 • Çok sayıda yapılandırma mevcut
 • Çeşitli bağlantı noktası seçimi
 • Çoklu görüntüleme seçenekleri
 • Keskin tasarım

Eksileri:

 • AMD seçeneği yok
 • Bazı dizüstü bilgisayarlardan daha tıknaz

Genel olarak en iyi

Dell Alienware M15 R7Dell Alienware M15 R7

Dell Alienware m15 R7

Yüksek fiyata yüksek performans

Yeni Alienware m15 R7, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı modern donanım yapılandırmasına sahiptir. Çok fazla performansa ve agresif bir tarza ihtiyacınız varsa, işte bu.

İkinci: Razer Bıçak 15

Razer Bıçak 15Razer Bıçak 15Kaynak: Razer

Razer Blade 15, en iyi oyun dizüstü bilgisayarı için bizim seçimimizdir ve her yeni yenilemede daha da iyi hale gelir. Yakın zamanda Razer, CES 2022’de 12. Nesil Intel Core CPU’lar, NVIDIA RTX 30 serisi GPU’lar (bir RTX 3080 Ti Dizüstü Bilgisayar kartına kadar), DDR5 RAM ve PCIe 4.0 SSD depolama ile yeni Blade 15 modellerini duyurdu.

Ekran seçenekleri de elden geçirildi. Muhteşem 360 Hz yenileme hızına sahip bir FHD modeli, 240 Hz yenileme hızına sahip bir QHD modeli ve 144 Hz yenileme hızına sahip bir UHD modeli var. Bunlar, bir HMD’ye bağlı olmadığınızda mükemmel 2D oyun görüntüleri sağlayacaktır. Donanımın tamamı, kare kenarlı ve ince yapılı ince bir alüminyum kasada bulunur.

İnce boyutuna rağmen Blade 15, üç adet USB-A, iki adet Thunderbolt 4, HDMI 2.1, 3.5mm ses jakı ve microSD kart okuyucu sunuyor. VR başlığınızı bağlarken sorun yaşamamalısınız. Daha eski modeller hala mevcuttur ve donanım o kadar yeni olmasa da genellikle daha uygun fiyatlıdır. Önceki modele daha yakından bakmak için Razer Blade 15 2019 incelememize göz atın.

Artıları:

 • İnce, birinci sınıf şasi
 • VR için doğru bağlantı noktaları
 • Üst düzey görüntüleme seçenekleri mevcut
 • RGB klavye ve muazzam Hassas dokunmatik yüzey
 • Büyük performans

Eksileri:

 • biraz sıcak çalışır
 • modeller pahalı

İkinci

Razer Bıçak 15Razer Bıçak 15

Razer Blade 15 oyun dizüstü bilgisayarı

Pahalı ama olağanüstü

Bir VR sisteminin yanında büyük paralar bırakmanın bir sakıncası yoksa, Blade 15 memnun edecektir.

En iyi değeri: HP Alamet 15

HP OMEN 15 2020HP OMEN 15 2020Kaynak: Windows Merkezi

HP Omen 15, Intel veya AMD donanımı ve NVIDIA 30 serisi GPU’ları ile şu anda taşınabilir oyunlarda muhtemelen en iyi değerdir. HP Omen 15 (2020) incelememde, %100 sRGB, %95 AdobeRGB ve %100 DCI-P3 renk reprodüksiyonunun yanı sıra 500 nit’in üzerinde parlaklığa sahip çarpıcı 4K AMOLED HDR ekrana sahip bir modeli test ettim. Gördüğüm en güzel 4K ekranlardan biri.

Modeller normalde bir AMD Ryzen 9 5900HX veya Intel Core i7-10750H CPU’nun yanı sıra bir NVIDIA RTX 3070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile birlikte gelir. Bir konfigürasyonda Ryzen 9 ve RTX 3070 ile bile, çok rekabetçi bir fiyata bakıyorsunuz. Yapılandırmaları bulmak biraz daha zor hale geliyor, ancak yine de aradığınızı almalısınız.

Soğutma sistemi yüksek ses çıkarmadan iyi çalışıyor ve donanım %100’de stres testi yapıldığında bile herhangi bir termal daralma görmemelisiniz. Agresif tasarım, olgun bir görünüm için çok fazla yumuşatıldı ve kasa bazı popüler seçeneklerden biraz daha kalın olsa da, gündelik ve profesyonel ortamlara sığabilecek harika bir görünüme sahip. Dolarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, başlamanız gereken yer burasıdır.

Artıları:

 • Mükemmele yakın 4K AMOLED ekran
 • Değer fiyatlandırması
 • Kontrolsüz oyun performansı
 • çok sayıda bağlantı noktası
 • İyi kamera ve hoparlörler

Eksileri:

 • Duygusal tarafta klavye

En iyi değeri

HP OMEN 15HP OMEN 15

HP Omen 15 oyun dizüstü bilgisayarı

Piyasadaki en iyi 4K ekranlardan biri

Parasının karşılığını en iyi şekilde almak isteyenler, 2020 ve 2021 için yenilenen HP Omen 15’e göz atmalıdır.

AMD’nin gücü: Lenovo Legion 5 Pro

Lenovo Legion 5 Pro İncelemeLenovo Legion 5 Pro İncelemeKaynak: Windows Merkezi

Lenovo Legion 5 Pro (Gen 6) 2021’den itibaren en sevdiğim dizüstü bilgisayarlardan biri. Daha uzun 16:10 en boy oranı, 2560×1600 (QHD+) çözünürlüğe sahip 16 inç ekrana, modern Legion tasarımına sahip ilk oyun dizüstü bilgisayarlarından biriydi. güçlü AMD Ryzen 5000 Mobil CPU’lar ve NVIDIA RTX 30 serisi GPU’lar.

AMD Ryzen 7 5800H CPU, 32GB DDR4-3200MHz RAM, çift 1 TB M.2 PCIe SSD ve NVIDIA RTX 3070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile 2022’de hala güçlü bir seçim. 16 inçlik ekranda ekstra QHD+ piksellerin yanı sıra HDR 400 desteği, Dolby Vision, 500 nit parlaklık ve 165Hz yenileme hızı bulunur.

Dizüstü bilgisayar, kolay kablo yönetimi için çoğunluğu arka kenar boyunca yayılmış tonlarca bağlantı noktasına sahiptir. Klavye rahat, dokunmatik yüzey çok büyük ve dizüstü bilgisayarı iki farklı renkte alabilirsiniz. AMD hayranıysanız, bu bulabileceğiniz en iyi VR oyun dizüstü bilgisayarlarından biridir.

Artıları:

 • Güzel 16 inç QHD+ 165Hz ekran
 • VR’yi ezecek performans
 • Bağlantı noktaları için akıllı düzen
 • Geliştirilmiş klavye ve dokunmatik yüzey
 • istikrarlı performans

Eksileri:

 • sıcak çalışır
 • Pil performansı düşer
 • Kısa pil ömrü

AMD gücü

Lenovo Legion 5 ProLenovo Legion 5 Pro

Lenovo Legion 5 Pro

VR için yeni bir dizüstü bilgisayar isteyen Team Red’de olanlar, 16 inç QHD+ ekrana ve keskin tasarıma sahip Lenovo Legion 5 Pro’yu kaçırmak istemeyecekler.

En iyi 17 inç: MSI GS76 Gizli

Msi Gs76 GizliMsi Gs76 GizliKaynak: MSI

Bir VR dizüstü bilgisayar satın almanın bir nedeni taşınabilirlik içindir, ancak 15 inçten daha küçük bir ekranda oyun oynamak istemeyebilirsiniz. MSI GS76 Stealth’e girin. Bu 17,3 inçlik dizüstü bilgisayar yalnızca 0,71 inç inceliğinde ve 5,4 pound ağırlığındadır, özellikleri genellikle daha küçük 15 inçlik bir dizüstü bilgisayar için ayrılmıştır. Devasa ekran, FHD’de 360Hz, QHD’de 240Hz veya 4K’da 120Hz’e kadar yenileme hızıyla gelir, bu da onu bir VR kulaklığı takmadığınızda standart oyunlar için uygun hale getirir.

Modeller, olağanüstü performans için 11. Nesil Intel Core i9 CPU, 64 GB DDR4-3200MHz RAM, PCIe 4.0 M.2 SSD ve NVIDIA RTX 3080 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile birlikte gelir. Artık Windows Hello, Killer Wi-Fi 6 ve Thunderbolt 4 için bir IR kamera da alacaksınız. Klavyenin özelleştirilebilir RGB aydınlatması var ve muazzam bir dokunmatik yüzey var.

Artıları:

 • Birden çok konfigürasyona sahip büyük ekran
 • VR için doğru bağlantı noktaları
 • Form faktörü için nispeten ince ve hafif
 • Mükemmel performans donanım seçenekleri
 • RGB klavye ve büyük dokunmatik yüzey

Eksileri:

 • Oldukça pahalı
 • Daha büyük boyut, taşımayı zorlaştırır

En iyi 17 inç


Msi Gs76 GizliMsi Gs76 Gizli

MSI GS76 Gizli

büyük ama ince

17 inçlik bir ekrandan daha az bir ekranla yaşayamıyorsanız, MSI GS76 Stealth her şeyi nispeten ince ve hafif tutar.

Sonuç olarak

Piyasada çok sayıda harika oyun dizüstü bilgisayarı var ve bunlardan bazıları genel olarak en iyi Windows dizüstü bilgisayar koleksiyonumuz için biçilmiş kaftan. Ancak VR için en iyi dizüstü bilgisayarı arıyorsanız kesinlikle önerebileceğimiz bir dizüstü bilgisayar var. Agresif tasarımı, çok sayıda bağlantı noktası ve üst düzey performansı sayesinde Dell’in Alienware m15 R7 modeli en üst sırada yer alıyor. Fiyatı sıradan kullanıcılar için erişilemez hale getirebilir, ancak meraklılar mevcut donanımla kendilerini evlerinde hissetmelidir.

Alienware m15’te bağlantı noktaları bulunur, ancak daha yeni kulaklıklar muhtemelen bir DisplayPort adaptörü gerektirecektir. Oynamak istediğiniz oyunların yanı sıra VR sistemi için sistem gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun ve gerekli özellikler yalnızca artacağı için geleceği aklınızda bulundurun.

Bir masaüstü PC’ye bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, VR için en iyi masaüstü PC’ler topluluğumuza bir göz atın. Oculus/Meta donanımıyla çalışıyorsanız, Oculus Quest 2 ve Oculus Link koleksiyonu için en iyi bilgisayarlar daha fazla seçeneğe sahiptir.

Krediler — Bu kılavuz üzerinde çalışan ekip

Yazar: Yazar:

Cale Avı Windows Central’da kıdemli editördür. Esas olarak PC, dizüstü bilgisayar, aksesuar kapsamı ve gelişmekte olan VR dünyasına odaklanıyor. Hevesli bir PC oyuncusu ve çok platformlu bir kullanıcıdır ve zamanının çoğunu teknolojiyle uğraşarak veya teknoloji hakkında yazarak geçirir.

Yazar: Yazar:

Sean Endicott yıllardır Windows Phone kullanmasına rağmen bir uygulama tutkunu. Evinin her öğesini telefonundan kontrol edebileceği bir şeye dönüştürmek için sonsuz bir arayış içindedir. Ah evet. Ayrıca VR konusunda, özellikle de Oculus Quest konusunda fanatik.

Bağlantılarımızı kullanarak satın alımlar için bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla bilgi edin.genel-20