İnsan tek başına ne yapabilir? Bilgisayarlar ne yapa bilir? Ve insanlar ve bilgisayarlar birlikte çalıştıklarında ne yapabilirler? Apple’ın en yeni erişilebilirlik özellikleri, bize teknoloji ve insanların birbirini güçlendirebileceği yeni yollar hakkında bir fikir veriyor.

Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü kutlu olsun

Apple bu hafta kutluyor Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü Yaklaşan bu iyileştirmelerle ilgili haberler ve bir dizi özel oturum, küratörlüğünde koleksiyonlar ve daha fazlasıyla.

Şirket ayrıca, Apple Store ve Apple Destek müşterilerini isteğe bağlı işaret dili tercümanlarına bağlayan bir hizmet olan SignTime’ı 19 Mayıs’ta Kanada’ya tanıtacak. SignTime zamanında tanıtıldı Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü 2021 ve ABD, İngiltere ve Fransa’da zaten mevcut.

Ancak bence en ilginç olan şey, Apple’ın engelli kişilerin gezinmesine, iletişim kurmasına, sağlıklarına özen göstermesine ve daha pek çok şeye yardımcı olmak için karmaşık çözümler sağlamak için mevcut erişilebilirlik özelliklerini makine öğrenimi ile genişletmeyi planlaması.

Bilgisayarların insanları nasıl artırabileceğinin yararlı bir örneği gibi görünüyor.

Apple’ın Erişilebilirlik Politikası ve Girişimleri kıdemli direktörü Sarah Herrlinger, “Apple, erişilebilirliği işimizin her yönüne yerleştiriyor ve herkes için en iyi ürün ve hizmetleri tasarlamaya kararlıyız” dedi. ifade. Bu yeni özelliklerin şirket genelindeki ekiplerin katkılarını yansıttığını kaydetti.

Ayrıca, ilk günden itibaren ürünlerine erişilebilirlik çözümleri yerleştiren şirketin uzun süredir devam eden taahhüdünü de yansıtıyorlar. Apple CEO’su Tim Cook buna bağlı kalmaya devam ediyor; 2018’de bunu şöyle tanımladı:

“…Apple’ın temel bir temel değeri. Belirli bir grup insan için ürünler yapmıyoruz; herkes için ürünler yapıyoruz. Herkesin eşit bir fırsatı ve eşit erişimi hak ettiğini çok güçlü bir şekilde hissediyoruz.”

Apple’ın erişilebilirlik geliştirmeleri açığı kapatmaya devampaylaştığınız içgörüyle güçlendirilmiş esnek, hibrit iş gücü oluşturmak için her işletmenin kullanması gereken araçlarla engelli insanları güçlendirmek ekipleriniz çeşitli bakış açılarından ve geçmişlerden geldiğinde her zaman kazanın.

Peki, ne geliyor?

Apple, “bu yıl içinde” tanıtılacağını söylediği dört ana özelliği duyurdu:

Kör veya az gören kişilerin hedeflerine ulaşmak için son birkaç metrede gezinmelerine yardımcı olan bir araç. Bu, bir kapının bulunmasına yardımcı olacak, kullanıcılara o kapıdan ne kadar uzakta olduklarını, açık mı yoksa kapalı mı olduğunu ve nasıl açıldığını söyleyecektir. Sistem, destekleyici cihazlarda LiDAR kullanır ve ayrıca kapı numaraları gibi işaret ve sembolleri de okuyabilir.

Kapı Algılama, Büyüteç içinde yeni bir Algılama Modunda mevcut olacaktır. Algılama Modunda, görme engelli kullanıcılar, etrafta gezinmelerine ve çevrelerinin zengin açıklamalarına erişmelerine yardımcı olmak için bir dizi özelleştirilebilir araç kullanabilir. Apple Haritalar, VoiceOver kullanıcılarının yaya yol tarifleri için başlangıç ​​noktasını belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış sesli ve dokunsal geri bildirim sunacak.

Bu, fiziksel ve motor engelleri olan kullanıcıların iPhone’larında Sesle Denetim veya Anahtarla Denetim kullanarak bir Apple Watch’u kontrol etmelerini sağlar; bu, harici Made for iPhone anahtarlarını, kafa izlemeyi ve sesli komutları kapsar. Buradaki fikir, bu tür engelleri olan kullanıcıların, Blood Oxygen dahil olmak üzere saatin sağladığı sağlığı destekleyen araçları kullanmaya devam edebilmeleridir.

Apple ayrıca Apple Watch’ta Hızlı İşlemleri de iyileştirdi: Artık çift parmak hareketi bir telefon aramasını yanıtlayabilir veya sonlandırabilir, bir bildirimi kapatabilir, fotoğraf çekebilir, Şimdi Yürütülüyor uygulamasında medyayı oynatabilir veya duraklatabilir ve bir aramayı başlatabilir, duraklatabilir veya devam ettirebilir. egzersiz yapmak. Bu, Apple Watch’taki hareket kontrolleriyle üst vücut uzuv farklılıklarına sahip kişileri güçlendiren Apple’ın mevcut AssistiveTouch teknolojisini temel alır.

Canlı Altyazılar iPhone, iPad ve Mac’te kullanıma sunulacak. Evrensel bir özellik, temel olarak Apple ürününüzü hayatınız için bir altyazı makinesine dönüştürür ve sağır ve işitme engelliler topluluğuna fayda sağlaması amaçlanmıştır.

Kullanımda, cihazınız herhangi bir ses biçimini dinleyebilir ve gerçek zamanlı bir döküm sunabilir. WebEx araması, sosyal medya, telefon görüşmesi ve hatta yüz yüze görüşme gibi herhangi bir sesli içerikle çalışacaktır.

FaceTime ile kullanıldığında, Canlı Altyazılar diyalogu belirli konuşmacılara da bağlayabilirken, Mac kullanıcıları söylenenlere yanıtlar yazabilir ve Mac’lerinin bu yanıtları konuşma içindeki diğer kişilere söylemesini sağlayabilir. Yazı tipi boyutları ayarlanabilir ve bilgiler yalnızca cihazda kalır.

  • VoiceOver için yeni sesler ve araçlar

Düzeltme okuyucuları için büyük bir destek olan Mac’te VoiceOver, yinelenen boşluklar veya yanlış yerleştirilmiş büyük harfler gibi yaygın biçimlendirme sorunlarını belirlemek için yeni bir Metin Denetleyicisi aracı kazanır.

Apple, VoiceOver’a Bengalce, Bulgarca, Katalanca, Ukraynaca ve Vietnamca ve yerel ayarlar dahil olmak üzere ek 20 dil için destek ekleyecektir. Kullanıcılar, farklı dillerde yardımcı özellikler için optimize edilmiş düzinelerce yeni ses arasından seçim yapabilir. Yeni diller, yerel ayarlar ve sesler, Seçimi Seslendir ve Ekranı Konuş erişilebilirlik özellikleri için de sunulacak.

Başka iyileştirmeler de var:

  • Siri Duraklatma Süresi, konuşma engelli kullanıcıların bir isteğe yanıt vermeden önce Siri’nin ne kadar bekleyeceğini ayarlamasına olanak tanır.
  • Buddy Controller, herhangi iki oyun kumandasını tek bir oyun kumandasında birleştirir, böylece birden fazla kumanda, tek bir oyuncu için girişi yönetebilir.
  • Ses Tanıma, alarm sistemleri, kapı zilleri veya cihazlar tarafından yapılanlar gibi bir kişinin ortamına özgü sesleri tanımak için özelleştirilebilir.
  • Apple Books uygulaması yeni temalar sunacak ve metni kalınlaştırma ve satır, karakter ve kelime aralığını ayarlama gibi özelleştirme seçenekleri sunacak.

Apple’ın kanallarında erişilebilirliğin kutlanması

Apple bu hafta özel oturumlar, özel koleksiyonlar ve daha fazlasıyla Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü’nü kutluyor. Perakende mağazaları, mevcut erişilebilirlik özelliklerini açıklamak için canlı oturumlara ev sahipliği yapacak ve kullanıcı tercihlerine göre erişilebilirlik özellikleri önermeye yardımcı olmak için Mac ve Apple Watch’taki Kısayollar uygulamasında bir Erişilebilirlik Yardımcısı kısayolu sunuyor.

Apple’ın çevrimiçi hizmetleri ve portalları, filmler ve şovlar, fitness antrenmanları ve uygulaması, kitaplar, müzik, podcast’ler ve diğer içerik vitrinleri dahil olmak üzere erişilebilirliğe de odaklanıyor.

Apple Haritalar ayrıca, kullanıcıların parklardaki erişilebilir özellikleri ve hizmetleri keşfetmelerine yardımcı olacak yeni araçlar içerecek ve Gallaudet Üniversitesi’nden kılavuzlar da sunulacak. Son zamanlarda yemek yap başlangıç ​​adresini Gallaudet’te teslim etti. (Saat 1:57 civarında video burada).

Bu pek çok iyileştirme, insanların yaşamlarında değerli farklar yaratır.

lütfen beni takip et heyecanya da bana katıl AppleHolic’in barı ve ızgarası ve elma tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-12