AMD geçen hafta resmi olarak FidelityFX Super Resolution 2.0 teknolojisini piyasaya sürdüğünde ölüm döngüsü, oldukça etkilendik. FSR 1.0’dan daha zorlu, ancak görüntü kalitesi dünyalarca daha iyiydi, DLSS ile bile karşılaştırılabilir – en azından bu oyunda. Hatta bazı eski grafik kartlarında test ettik ve performansı hala yüzde 20-25 oranında artırabileceğini gördük. Bu, aksi takdirde yetersiz kalacak bir donanımda bir oyunu “oynanabilir” hale getirmek için potansiyel olarak yeterlidir. Peki ya Intel tümleşik grafikleri çalıştıran dizüstü bilgisayarlarda?

Resmi olarak AMD, FSR 2.0’dan en iyi sonuçları almak için ne tür bir GPU’ya sahip olmanız gerektiğine dair gevşek önerilerde bulunuyor. 4K yükseltme için AMD, Radeon RX 6000 serisi GPU önerir. 1440p için RX 5000 serisi ve RX Vega kartları yeterli olacaktır. Son olarak, 1080p yükseltme için AMD, en az bir Radeon RX 590 veya benzerine sahip olmayı önerir. Yine, daha düşük seviyeli GPU’larla zaten test ettik ve FSR 2.0’ın hala çalıştığını ve sağlandığını gördük. biraz fps kazancı. Şimdi nasıl gittiğini görmek için minimum seviye donanıma gidiyoruz.

Öğrenmek için Intel entegre grafik kullanan birkaç dizüstü bilgisayar çıkardık. Biri 2020’den kalma bir Tiger Lake dizüstü bilgisayar, yani tam olarak eski değil, aynı zamanda yepyeni değil. Kesin olmak gerekirse, Iris Xe Graphics – 96 EUs ile Core i7-1165G7 işlemciye sahiptir. Intel’in yeni Arc Alchemist GPU’ları dışında, bu temelde Intel grafiklerinin şu an için elde ettiği kadar hızlı. Aynı zamanda önemli olan 16GB LPDDR4x-4267 belleğe sahiptir.

İkinci dizüstü bilgisayar, bir nesil daha geriye giderek, Gen11 grafikli Core i7-1065G7’ye geçiyor. Hâlâ 16 GB belleği var, ancak bu sefer LPDDR4x-3200. Teoride Xe-LP grafiklerinin yaklaşık yarısı kadar hızlı olan Ice Lake ile çok da önemli değil. 96 AB ile bile, Gen11 ile pek bir şey yapmayacak ölüm döngüsü.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

İlk olarak, bazı sorumluluk reddi beyanları sıralanmıştır. ölüm döngüsü kendisi Intel grafik çözümlerinin şu anda desteklenmediği ve düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarıyor. Böyle önemsiz şeylere aldırmadan ilerlemeye devam ettik. Bilimin cevapları olmalı!

Oyunun yüklenmesi sadece ana menüye ulaşmak için birkaç dakika sürdü. Bir seviyeye yüklemek, çok düşük ayarlarda ve 1280×720 çözünürlükte bile sonsuza kadar sürecekmiş gibi geldi. (Aslında yaklaşık 4,5 dakikaydı.) Bir noktada oyunun basitçe çöktüğünü düşündüm ama sonra gerçek çalışan grafiklerle karşılaştım. Evet, oyun çalışıyordu!

Önce yerel 720p’de ve çok düşük ayarlarda, ardından yerel ancak geçici kenar yumuşatma (TAA) ve FidelityFX CAS (Kontrast Duyarlı Keskinleştirme) etkin ve son olarak FidelityFX Süper Çözünürlük 1.0 ve FSR 2.0 ile bazı karşılaştırmalar yapmaya başladım. , her ikisi de maksimum kare hızları sağlamak için “Performans” yükseltme modunu kullanıyor. Ekran görüntüleri aşağıdadır ve FSR 1.0, çok bulanık bir görünüm ve muhtemelen yağan kardan dolayı ortaya çıkan bir tür “statik” girişim hatasıyla oldukça berbat görünüyordu. Öte yandan FSR 2.0 hala oldukça kullanışlıydı.

Artık 720p’de %100 yükseltme ile oynamak ideal olmayacak, ancak işe yarayabilir miydi? Hemen hemen! Hatta en azından geçici AA’yı devre dışı bırakan varsayılan çok düşük ayarları kullanarak FSR 2.0’ın yerelden daha iyi göründüğünü söyleyecek kadar ileri giderdim. Ama nasıl ölüm döngüsü rol yapmak?

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Yani evet, aslında o kadar da kötü değil! Iris Xe için 28 fps’lik başlangıç ​​noktası, 26 fps’ye düşen TAA+CAS ile olsa da, oynanabilecek kadar neredeyse yüksekti. FSR 1.0, görüntü kalitesi pahasına ortalama 34 fps ile %22 daha fazla performans verdi. FSR 2.0, sadece 30 fps’yi temizleyerek, %16 ayarına kadar kare hızlarında da biraz yardımcı oldu. Bu, bir oyunu “oynanabilir” olarak değerlendirmek için hedeflediğimiz minimum değerdir.

Özel GPU testlerinde temel aldığımız TAA ve FidelityFX CAS’ı etkinleştirirsek, FSR 2.0 performansta %22 artış sağlarken FSR 1.0 %28 iyileşme sağladı. FSR 2.0’ın keskinleştirmenin yanı sıra kenar yumuşatmayla da ilgilendiğini düşünürsek, bu belki de daha iyi bir karşılaştırma noktasıdır.

Eski Gen11 grafiklerinde işler o kadar pembe değildi. 720p ve çok düşük ayarlarda temel performans yalnızca 13 fps idi ve bu TAA’sızdı. TAA+CAS ile performans sadece 11 fps’ye düştü. FSR 1.0 Performans modu bunu yaklaşık 15 fps’ye yükseltirken, FSR 2.0 Performans modu 14 fps’yi yönetti. Bu, FSR 2.0 için %28’lik (ve FSR 1.0 için %35) bir gelişmedir, ancak Intel’in Gen11 GPU’su hala oynanabilir olmaktan uzak olduğu için oldukça anlamsız bir kazançtır.

Resim 1 / 4

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Arkane Stüdyoları)

Bu sahnede görünen hafif mor parıltılar

Resim 2/4

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Arkane Stüdyoları)

Burada daha fazla mor parıltı var.

Resim 3/4

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Arkane Stüdyoları)

Mor parıltılarda daha koyu alanlar daha da kötü olma eğilimindeydi.

Resim 4 / 4

Intel Graphics üzerinde Deathloop FSR 2.0 Testi

(İmaj kredisi: Arkane Stüdyoları)

Çoğu zaman, tüm dokular ve manzaralar tamamen işlenmezdi.genel-21