AMD Navi 31, 32 ve 33 GPU varyantlarının yeni bir listesi birden fazla kaynak tarafından sızdırıldı ve AMD’nin yaklaşmakta olan yeni nesil Radeon grafik kartlarının özelliklerini azalttığına işaret ediyor. Lütfen bu bilgilerin teyitten başka bir şey olmadığını – ve dahil edilen tüm uyarılarla birlikte neredeyse kesinlikle bir söylenti olduğunu – geçmişte oldukça güvenilir kaynaklardan geldiğini unutmayın.

AMD, yaklaşan, oyunun kurallarını değiştiren, MCM tabanlı RDNA3 yeni nesil 7000 serisi Radeon GPU’ların özelliklerini biraz azaltmış görünüyor

Navi 31, neredeyse 5 ay önce yayınlandı ve yakın zamanda geliştirici değişiklik günlüklerinde, bu yıl içinde piyasaya sürülmek üzere planlandığını belirten tespit edildi. AMD’nin MCM felsefesi (evet Zen’i böylesine bir koz yapan felsefenin aynısı) üzerine inşa edilmiş ilk GPU’su olacak ve GPU endüstrisi için tartışmasız bir oyun değiştirici olacak. Daha ileri gitmeden önce, Kepler tarafından sızdırılan SKU’ların listesi (geçmişte oldukça güvenilir olduğu kanıtlanmış bir kaynak:

Bununla ilgili daha fazla bilgi tarafından da yayınlandı grimon55 (aracılığıyla video kartı):

Gördüğümüz gibi, en iyi AMD Navi 31 MCM GPU, CU’lar 120’den 96’ya düşürülerek 60 RDNA Çalışma Grubundan 48’e düşürüldü. Radeon RX7900XT (ya da AMD ne derse desin), özelliklerini 15360’tan 12288 akış işlemcisine indirdi. Bunun birçok nedeni olabilir ama en olası olanı verimdir. Ürünün nihai özelliklerini ne kadar küçültürseniz, verim amacıyla atmanız gereken kalıplar (bin) o kadar az olur.

Benzer şekilde Navi 32, 40 Radeon Çalışma Grubundan 32’ye ve CU’lar 80’den 64’e düşürüldü. Bu, akış işlemcilerini 10240’tan 8192’ye indirdi. Bu GPU, önümüzdeki günlerde yer alacak. Radeon RX7700XT GPU (veya AMD buna ne demeye karar verirse).

Son olarak, aslında bir MCM GPU olmayan AMD’nin Navi 33 GPU’su 20 Radeon Çalışma Grubu’ndan 16’ya düşürüldü ve CU’lar 40’tan 32’ye düşürüldü. Bu, akış işlemcilerini 4096’ya indirdi – yani AMD’nin bir süredir ana akım GPU’lar için favori numarası. Bu, şurada yer alacak Radeon RX7600XT GPU serisi (veya AMD buna ne demeye karar verirse.)

İşte Kepler’in Navi 30 serisi kalıplarının olası bir segmentasyon listesi (okuma: spekülasyon):

İşte olay şu. AMD’nin RDNA3 serisi oyunun kurallarını değiştirecek ve muhtemelen bir MCM tasarımıyla piyasaya çıkan ilk ürün olacak. Bize 92 TFLOPS’a kadar performans rakamları beklememiz söylendi. Bununla birlikte, 3GHz saat hızı varsayıldığında, Navi 31 amiral gemisi kabaca 73 TFLOP tek hassasiyetli hesaplama yapacaktır. 92 TFLOP rakamının doğru olduğunu varsayarsak, kartın saat hızı 3,74 GHz’e yakın olmalıdır – bu bir GPU için kesinlikle çılgınca bir şey.

Greymon55, performans hedeflerinin aynı kalmasını ve “hatta daha yüksek olabileceğini” beklediğini söyledi, bu nedenle işler netleşene kadar herhangi bir sonuca varmayacağız. Bu arada, NVIDIA’nın yaklaşmakta olan ADA Lovelace GPU’sunun 100 TFLOP’luk devasa bir güç ortaya koymaya hazırlandığı söyleniyor, bu yüzden kesinlikle bir GPU savaşı demleme var.genel-17