İcra Müdürlüğü, Forex borsası ve havale ihlalleri nedeniyle Xiaomi Technology India’nın banka hesaplarından 5.551 Rs Crores ele geçirdi. Xiaomi Technology India, Çinli telekom firmasının Bengaluru merkezli koludur.

Xiaomi Hindistan, kendisine hiçbir hizmet sağlamayan şirketlere Döviz şeklinde fon yönlendirmekle suçlandı.

ED, teknoloji şirketinin Xiaomi’nin alt sahibi olduğu bir şirket de dahil olmak üzere üç yabancı kuruluşa 5.551,27 Rs değerinde döviz havale ettiğini keşfettikten sonra Xiaomi Hindistan’ın finansal işlemleri hakkında bir soruşturma başlattı. ED’nin iddialarına göre asıl ihlal, Hint kolunun bu havaleleri telif hakkı olarak gizlemesidir.

ED yaptığı açıklamada, “Telif hakkı adına bu kadar büyük miktarlar, Çinli ana grup kuruluşlarının talimatları üzerine havale edildi” dedi. ED ayrıca, diğer iki kuruluşun, Xiaomi grubunun yararına kurulmuş ABD merkezli şirketler olduğunu söyledi.

ED’nin araştırmasına göre, Xiaomi Hindistan, paranın aktarıldığı bu üç kuruluştan herhangi bir hizmet veya teknolojiden yararlanmadı. Ayrıca, Xiaomi Hindistan’ın grup varlıkları arasında bir belgesel cephe oluşturduğunu ve havaleleri telif hakkı ödemeleri kisvesi altında yaptığını iddia ediyorlar. Bu, FEMA’nın 4. Bölümünü veya Döviz Yönetimi Yasasını ihlal eder.

Xiaomi'nin 5511 Rs değerindeki varlıkları ED tarafından ele geçirildi, Şirket Yanıt Verdi

ED ayrıca, Xiaomi’nin yurtdışına para gönderirken yanıltıcı ve yanlış bilgiler vererek bankalarla dolandırıcılık yaptığını da iddia ediyor.

Nisan ayının başlarında, Acil Servis, konuyu araştırırken Xiaomi’nin küresel başkan yardımcısı Manu Kumar Jain’i çağırmıştı.

Xiaomi'nin 5511 Rs değerindeki varlıkları ED tarafından ele geçirildi, Şirket Yanıt Verdi

Manu Kumar Jain, Xiaomi’nin Küresel Başkan Yardımcısıdır.

Xiaomi, faaliyetlerinin Hindistan yasalarına uygun olduğunu ve ihlal olarak işaretlenen ödemelerin gerçekten telif ödemeleri olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ayrıca, bu yanlış anlaşılmaları açıklığa kavuşturmak için ED yetkilileri ve görevlileri ile tamamen işbirliği yapacaklarını da eklediler.

Xiaomi’nin FEMA Bölüm 4’ü ihlal etmekten suçlu bulunması durumunda, ihlal edilen miktarın en az üç katı olabilecek bir cezaya çarptırılabilirler. Bununla birlikte, FEMA kapsamındaki işlemler genellikle medeni nitelikte olduğundan, herhangi birinin hapse girme şansı çok daha azdır.

Geçen yıl, Xiaomi de dahil olmak üzere birçok Çinli telekom şirketinin ofisleri ve fabrikaları, vergi kaçakçılığı suçlamasıyla Gelir Vergisi Dairesi tarafından basıldı.

Xiaomi'nin 5511 Rs değerindeki varlıkları ED tarafından ele geçirildi, Şirket Yanıt Verdi

İş cephesinde, Xiaomi yıllardır Hindistan’da akıllı telefon pazarına liderlik ediyor. Salgın ve akıllı telefon satışlarındaki düşüşe rağmen, Xiaomi, çeşitli ürün portföyü sayesinde pazar payının yüzde 22’den fazlasını güvence altına almayı başardı.genel-5