Microsoft’un üçüncü çeyrek 2022 mali sonuçları buradalarve şirket yine çift haneli büyüme kaydediyor: 49,4 milyar dolarlık gelir ve 16.7 milyar dolarlık net gelir. Gelir yüzde 18 arttı ve kâr, yıldan yıla yüzde 8’lik bir sıçramayı temsil ediyor. Microsoft, bu çeyreğin büyümesinin bir kısmını buluta borçlu, sunucu ve bulut hizmetleri geliri özellikle yüzde 29 arttı ve Microsoft Cloud yüzde 32 artarak 23.4 milyar dolara ulaştı.

Microsoft’un bu çeyrekte hala gülümseyeceğinden şüphelenmek için pek çok neden vardı. PC endüstrisi pandemi zirvelerinden düşmeye başlarken, son düşüşün tamamından sorumlu olan Microsoft Windows makinelerini değil Chromebook satışlarını işaret ediyordu. Bu arada, Xbox, nispeten arz kısıtlı PS5’i kolayca yenerek 11 yıl içinde en iyi satışlarını gerçekleştirdi.

Tabii ki Microsoft, Windows ve Xbox da dahil olmak üzere “daha kişisel bilgi işlem” işinin üçüncü çeyrekte yüzde 11 artarak 14,5 milyar dolara ulaştığını ve üreticilerin Windows 11’i dizüstü bilgisayarlara koymak için ödemesi gereken fiyatı içermesi gereken “Windows OEM gelir artışının” olduğunu söylüyor. ve satın aldığınız masaüstü bilgisayarlar, özellikle yüzde 11 arttı. “İşletmeler benimsiyor [Windows 11] CEO Satya Nadella kazanç çağrısında, önceki sürümlerden daha yüksek bir hızda” dedi.

Xbox donanım geliri yüzde 14 artarken, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde “Xbox Game Pass aboneliklerindeki ve birinci taraf oyunlarındaki büyümeden kaynaklanan” yüzde 4’lük bir artışla oyun geliri toplamda yüzde 6’lık bir artışla 3,74 milyar dolara yükseldi. Nadella, kazanç çağrısında da oyun pazarından pay almakla övündü ve 10 milyon insanın Microsoft’un bulutundan oyun akışı yaptığını söylüyor — Google Stadia sayıları paylaşmadığından ve Nvidia’nın GeForce Now sayılarına ücretsiz deneme sürümünü kullanan herkes dahil olduğundan, bulut oyunlarının popülaritesi için elde ettiğimiz ilk somut rakamlardan biri. PlayStation Now, geçen Mayıs itibariyle 3,2 milyon aboneye sahipti, ancak Sony kısa süre önce bunu daha büyük bir abonelik hizmetine dönüştürmeye karar verdi.

Nadella, Xbox Game Pass abonelerinin de son on iki ayda yüzde 45 daha fazla oyun oynadıklarını ve bunun yıl boyunca “milyarlarca saate” ulaştığını söyledi.

Ayrıca, bazı çalışanlar fiziksel ofislere döndükçe Microsoft’un büyük Office ve bulut işletmelerinin de pembe kalıp kalmadığını görmek için can atıyorduk ve yanıt kesinlikle evet: Office 12 artışla bu çeyrekte “Üretkenlik ve İş Süreçleri” segmentinde yüzde 17 gelir artışı ticari ve tüketici bölümlerinde sırasıyla yüzde ve yüzde 11’dir. Office 365, son çeyreğe göre 2 milyon ve geçen yılın bu zamanından bu yana 8 milyon artarak 58,4 milyon tüketici abonesine ulaştı. “Akıllı Bulut” geliri toplamda yüzde 26 artarak 19,1 milyar dolara ulaştı.

Ve LinkedIn, önceki üç çeyrekte sırasıyla yüzde 37, yüzde 42 ve yüzde 46 büyümenin ardından, bu çeyrekte yüzde 34 artışla hala çarpıcı bir büyüme yaşıyor.

Microsoft’un Surface cihazları, geçen çeyrekte şaşırtıcı bir şekilde yüzde 8 artmasından sonra yüzde 13’lük bir gelir artışında görünüşte iyi gidiyor (şirket daha önce bir düşüş konusunda uyardığı için şaşırtıcı). 2022, Microsoft Surface’ın 10. yıldönümü ve şirketin cansız Surface Laptop SE’den ve bu büyüleyici ve şık telekonferans kamerasından daha fazlasını yapmasını bekliyoruz.

Microsoft’un bireysel işletmeleri için tüm göreli kazanımları (ve bir kaybı) içeren bir resim:

Ve işte adı geçen işletmelerin her birinin bu son çeyrekte dolar cinsinden ne kadar yaptığı (not: milyonlarla ölçülmüştür):

Microsoft’un Microsoft’u “gelir bakımından Tencent ve Sony’nin ardından üçüncü en büyük oyun şirketi” yapacak olan Activision Blizzard’ı satın alması, bu kazançlarda yer almıyor – anlaşmanın gelecek yıla kadar kapanması muhtemel değil.

Microsoft, önümüzdeki çeyrekte, Ukrayna’daki savaştan “gelir üzerinde yaklaşık 110 milyon dolar ve işletme giderleri üzerinde minimum etki” ile şimdi bazı işletmelerde tek haneli büyüme olsa da daha fazla gelir artışı beklediğini ve Çin’deki üretimin durdurulduğuna dikkat çekiyor. Windows, Surface ve Xbox donanımını etkileyebilir. Microsoft CFO’su Amy Hood, “Yıldan yıla daha düşük katılım saatleri ve kısıtlı konsol arzı” nedeniyle oyun gelirlerinin aslında düşmesi gerektiğini söyledi.genel-2