NASA, Ay’a geri döneceği ultra ağır fırlatıcısı olan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile bir kez daha gecikme yaşıyor. Nitekim 4 Nisan’da yapılması planlanan testin aşırı uçlarda durdurulması gerekiyordu.

SLS’nin mobil başlatıcısıyla ilgili bir sorun

Yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki SLS, şimdiye kadar yapılmış en güçlü rokettir. Şimdi iki haftadır fırlatma rampasında yatarken, ünlü ” ıslak elbise provası “, geri sayımın bitiminden sadece birkaç saniye önce sona eren, özellikle tankların doldurulmasıyla, gerçek bir fırlatmadan önceki adımları simüle eden genel bir prova. Bu test, programın geri kalanı için belirleyicidir, çünkü başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde, fırlatıcı Artemis 1 görevi sırasında Orion kapsülünü Ay’ın yörüngesine itmek için gerçekten havalanabilecektir.

aynı kategoride

Uluslararası Uzay İstasyonu.

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonuna katılmayı bırakmakla tehdit ediyor

Ekipler, sıvı hidrojeni yüklemeye hazırlanırken hatları soğuturken, ana kademe havalandırma valfini kontrol eden hareketli bir fırlatıcı paneliyle ilgili bir sorunla karşılaştı. Havalandırma valfinin amacı, doldurma sırasında çekirdek aşamadaki basıncı tahliye etmektir. Ekiplerin sorunu çözmek için çok az zamanı olduğundan, fırlatma direktörü o gün için testi durdurmaya karar verdi. Bir ekip, fırlatma rampasında sorunu gözden geçirecek ve ekip, nasıl ilerleyeceğine karar vermeden önce sistemlerin kullanılabilirliğini ve sistemleri iade etmek için gereken süreyi araştıracak. “, NASA’yı açıklıyor Bir basın açıklaması.

Bu teknik soruna rağmen, ekipler kriyojenik bir itici olan sıvı oksijen yüklemek için yeni bir prosedür geliştirmeyi ve tankı %50’ye kadar ikincisiyle doldurmayı başardılar. Test baştan sona gerçekleştirilmediyse, uzay ajansı yine de şunu garanti edebildi ” modellenmiş yükleme prosedürleri doğruydu “, o da başardı” Kriyojenik sıvılara maruz kalırken ana aşamayı izleyin ve itici yükleme prosedürlerini güncelleyecek verileri toplayın “.

SLS, dolunayın önünde fırlatma rampasında.SLS, dolunayın önünde fırlatma rampasında.

Bu fotoğrafta, SLS fırlatma rampasında yatarken ay gökyüzünü aydınlatıyor. Fotoğraf: NASA/Aubrey Gemignani

Programı takip eden önemli bir test

NASA’nın genel provası için bu tür teknik sorunlarla karşılaşması, özellikle risk alınmayacağı için nispeten normaldir, çünkü dikkate alınması gerekir, SLS, SpaceX’inkiler gibi yeniden kullanılabilir bir fırlatıcı değildir ve geliştirme maliyeti çok yüksektir. yüksek. Hatırlatma olarak, SLS on bir yıldır geliştirilmekte olduğundan, NASA herhangi bir hata yapmaya niyetli değil.

Şu andan itibaren, uzay ajansı İniş pistindeki sorunu gözden geçirin ve ileriye dönük bir karar vermeden önce sistemleri geri yüklemek için gerekli olan menzil ve süreyi inceleyin “. Testin ne zaman erteleneceğini duyurmak için yakında bir basın toplantısı düzenlenmelidir.

Bu kostümlü prova, Orion kapsülünün ay yörüngesine seyahat edeceği insansız Artemis 1 görevinin önünü açacak. Her şey planlandığı gibi giderse, Artemis 2 görevi 2023’te Orion kapsülünde birkaç astronotla birlikte Ay’ın yörüngesine girecek. 2025’te Artemis 3 misyonu, uydumuzun yüzeyine bir astronot ekibi indirmelidir.

Artemis programının amacı, insanı tekrar Ay’a getirmek ve orada Ay Geçidi adı verilen bir üs kurmak, Ay’ın kaynaklarını orada hayatta kalabilmek için kullanmak ve ardından bir sonraki aşamaya geçmektir. yani, Mars’a yapılan ilk insanlı görev.genel-16