Gece yarısını çeyrek geçe işini bitiren Hichem (çalışanın isteği üzerine adı değiştirilmiştir) gece 2’de yatağa gitti. Ancak bu, eve teslimat şirketi olan Flink’teki bu bisikletli kuryenin aynı gün sabah 10’daki görüşme talebimizi kabul etmesini engellemedi. Hichem, saatlerin şaşırtıcı olduğunu biliyor: o, Deliveroo ve Uber Eats’tan eski bir bisiklet kuryesidir ve modeli “hızlı ticaret” aktörlerine ilham vermiştir.

Cajoo, Getir veya Gorillas gibi Flink, bireylere alışverişlerini iki tekerlekli teslimatçılar tarafından birkaç dakika içinde teslim etme sözü veren, halkı karşılamayan mağazalardan çıkan, “ karanlık mağazalar”. Deliveroo ve diğerlerine kıyasla büyük bir farkla: Alman Flink’te, rakiplerinde olduğu gibi, tüm teslimatçılar çalışan olarak istihdam edilmektedir.

Ayrıca okuyun Abonelerimiz için ayrılmış makale Ultra hızlı eve alışveriş teslimatı, gelişen yeni bir pazar

Hichem’i start-up’a katılmaya iten şey, CDI’nin koruyucu statüsünden çok, maaşıydı: “Deliveroo ve Uber Eats için çalıştığımda, ücretler serbest çalışan olarak ödendikten sonra neredeyse hiçbir şeyim kalmamıştı. » Ancak, Flink ve diğer eve teslim şirketlerinde maaşlar çok yüksek değil: asgari ücret civarında, akşam ve Pazar çalışmaları için primler.

On dakikada teslimat

Cajoo’da ücret, saat başına brüt yaklaşık 10 Euro’dur ve buna geleneksel bir ikramiye ve kademeli çalışma saatlerinde %20’lik bir artış eklenir. 35 saat boyunca Hichem 1.200 ve biraz euro kazanıyor. Deliveroo et cie ile bir diğer önemli fark: teslimatçılar bir kaldırım parçası üzerinde değil, depolarda sıcak olarak beklerler. Ve kaç müşterinin sipariş verdiğine bakılmaksızın saat başına ödeme alırlar.

Ancak CGT Lyon teslimat sendikası genel sekreteri Ludovic Rioux’ya göre çalışma koşulları hala zor: “Çalışanlar kalıcı sözleşmeler imzalasalar bile, Deliveroo’dakinden çok daha iyi değil. Akşamları ve hafta sonları çok iş var çünkü en çok sipariş o saatlerde oluyor. »

Her şeyden önce, bu platformların çoğunun ilk satış noktası olan on dakikada teslimat vaadi, teslimatçıları ve sipariş toplayıcıları yüksek düzeyde strese sokar. ” Henüz yeterli depo olmadığı için kendimizi 5-6 kilometrelik yolculuklar yaparken bulabiliriz. “, diye iç çekiyor Hichem. Hepsi, ağırlığı yedi ila on iki kilo arasında değişen çantalarla.

Bu makalenin okunacak %55,47’si kaldı. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14