SPHEREx misyonu ile bazı benzerlikler olacaktır.[{” attribute=””>James Webb Space Telescope. But the two observatories will take dramatically different approaches to studying the sky.

NASA’s upcoming SPHEREx mission will be able to scan the entire sky every six months and create a map of the cosmos unlike any before. Scheduled to launch no later than April 2025, it will probe what happened within the first second after the big bang, how galaxies form and evolve, and the prevalence of molecules critical to the formation of life, like water, locked away as ice in our galaxy. Achieving these goals will require cutting-edge technology, and NASA has this month approved final plans for all the observatory’s components.

NASA SPHEREx Spacecraft Blueprint

It’s a long road from designing a spacecraft to launching and operating it. Major components of NASA’s SPHEREx spacecraft, which will seek to answer big questions about the universe, are shown in these illustrations, in draft form (this image) and now more fully realized (below). Credit: NASA/JPL-Caltech

“We’re at the transition from doing things with computer models to doing things with real hardware,” said Allen Farrington, SPHEREx project manager at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Southern California, which manages the mission. “The design for the spacecraft, as it stands, is confirmed. We have shown that it’s doable down to the smallest details. So now we can really start building and putting things together.”

NASA SPHEREx Spacecraft

It’s a long road from designing a spacecraft to launching and operating it. Major components of NASA’s SPHEREx spacecraft, which will seek to answer big questions about the universe, are shown in these illustrations, in draft form (above) and now more fully realized (this image). Credit: NASA/JPL-Caltech

To answer big questions about the universe, scientists need to look at the sky in different ways. Many telescopes, like NASA’s Hubble Space Telescope, are built to focus on individual stars, galaxies, or other cosmic objects, and to study them in detail. But SPHEREx (which stands for Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) belongs to another class of space telescopes that quickly observe large portions of the sky, surveying many objects in a short period of time. SPHEREx will scan over 99% of the sky every six months; by contrast, Hubble has observed about 0.1% of the sky in more than 30 years of operations. Although survey telescopes like SPHEREx can’t see objects with the same level of detail as targeted observatories, they can answer questions about the typical properties of those objects throughout the universe.

https://www.youtube.com/watch?v=lr7lqm9KNM'ler
NASA’nın SPHEREx görevi, tüm gökyüzünü 97 renk bandında tarayacak ve dünya çapındaki gökbilimcilere fayda sağlayacak bir harita oluşturacak. Bu video, SPHEREx’in keşfedeceği üç temel bilim konusunu açıklıyor: kozmik şişme, galaksi evrimi ve yıldızlararası buzlar. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Örneğin, NASA’nın yakın zamanda piyasaya sürdüğü James Webb Uzay Teleskobu, büyüklüklerini, sıcaklıklarını, hava düzenlerini ve yapılarını ölçerek bireysel dış gezegenleri (güneş sistemimizin dışındaki gezegenler) hedef alacaktır. Ama ötegezegenler ortalama olarak, ortamlarda form bildiğimiz gibi hayata elverişli olan? SPHEREx ile bilim adamları, yeni yıldızların ve onların gezegen sistemlerinin doğduğu galaktik bulutlardaki buzlu toz tanelerinde bulunan su gibi yaşamı sürdüren malzemelerin yaygınlığını ölçecekler. Gökbilimciler, Dünya’da başlayan yaşam için gerekli olduğu düşünülen Dünya okyanuslarındaki suyun, aslen bu tür yıldızlararası malzemeden geldiğine inanıyorlar.

JPL’de SPHEREx proje müdür yardımcısı Beth Fabinsky, “Bu, birkaç kişiyi tanımakla nüfus sayımı yapmak ve bir bütün olarak nüfusu öğrenmek arasındaki farktır” dedi. “Her iki çalışma türü de önemlidir ve birbirlerini tamamlarlar. Ancak sadece bu nüfus sayımıyla yanıtlanabilecek bazı sorular var.”

SPHEREx ve Webb, yalnızca gökyüzünü inceleme yaklaşımlarında değil, fiziksel parametrelerinde de farklılık gösterir. Webb, tarihteki herhangi bir uzay teleskobunun en yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalamak için 21,3 fit (6,5 metre) birincil aynası ile şimdiye kadar uzayda uçan en büyük teleskoptur. Gözlemevi, tenis kortu büyüklüğünde bir güneşlik ile hassas aletlerini Güneş’in kör edici ışığından koruyor. SPHEREx ise 8 inçlik bir ana aynaya ve yalnızca 10,5 fit (3,2 metre) genişliğinde bir güneş korumasına sahiptir.

Ancak her iki gözlemevi de kızılötesi ışığı, yani insan gözünün algılayabileceği aralığın dışındaki dalga boylarını toplayacaktır. Kızılötesi, sıcak nesneler tarafından yayıldığı için bazen ısı radyasyonu olarak adlandırılır, bu nedenle gece görüş ekipmanlarında kullanılır. İki teleskop da her ikisi de bir spektroskopi denilen teknik tıpkı bir prizmanın güneş ışığını bileşen renklerine ayırması gibi, kızılötesi ışığı kendi dalga boylarına veya renklerine bölmek. Spektroskopi, hem SPHEREx hem de Webb’in bir nesnenin neyden yapıldığını ortaya çıkarmasını sağlayan şeydir, çünkü bireysel kimyasal elementler ışığın belirli dalga boylarını emer ve yayar.

Büyük resmi soruların peşine düşmek için, SPHEREx ekibinin öncelikle, gemideki cihazın uzayda hayatta kalabileceği ve tüm bileşenlerinin bir arada paketlenip bir sistem olarak çalışıp çalışamayacağı gibi daha pratik soruları yanıtlaması gerekiyordu. Geçen ay, ekibin nihai planları, ajansın kritik tasarım incelemesi veya CDR dediği bir adım olan NASA tarafından onaylandı. Bu, fırlatma yolundaki görev için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

“COVID, yeni uzay projeleri geliştirmede bizim için büyük bir zorluk olmaya devam ediyor. JPL ve Pasadena, California’daki Caltech’te bilim adamı olan SPHEREx Baş Araştırmacısı James Bock, ülkenin geçen yıl boyunca tedarik zinciri kesintilerinden evde çocuklarla çalışmaya kadar yaşadığı her şeyi biz de yaşadık” dedi. “Bu zorlukları coşkuyla ve görünüşte sınırsız bir kararlılıkla ele alan bir ekibin parçası olmak gerçekten inanılmaz.”

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

SPHEREx, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyonu Müdürlüğü için JPL tarafından yönetilmektedir. Misyonun baş araştırmacısı, NASA için JPL’yi yöneten ve aynı zamanda JPL ile işbirliği içinde yükü geliştirecek olan Caltech’te bulunuyor. Colorado, Boulder’daki Ball Aerospace, uzay aracını tedarik edecek. Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (KASI), görev için bir araç ve bilim ortağıdır. Veriler, Caltech’teki IPAC’ta işlenecek ve arşivlenecektir. SPHEREx bilim ekibi, ABD ve Güney Kore’deki 10 kurumdan üyelerden oluşmaktadır.uzay-2

Bir yanıt yazın