GIF’in önde gelen mucitlerinden biri olan Stephen Wilhite, eşi Kathaleen’e göre, geçen hafta 74 yaşında COVID’den öldü. Sınır. Geçtiğinde ailesi tarafından çevriliydi. Onun ölüm ilanı sayfası “Bütün başarılarına rağmen çok alçakgönüllü, kibar ve iyi bir adam olarak kaldığını” belirtiyor.

Stephen Wilhite, 1980’lerde CompuServe’de çalışırken tepkiler, mesajlar ve şakalar için kullanılan GIF veya Graphics Interchange Format üzerinde çalıştı. 2000’lerin başında emekli oldu ve zamanını bodrumunda seyahat ederek, kamp yaparak ve model trenler inşa ederek geçirdi.

GIF’ler bugünlerde animasyonlu internet memleri ile eş anlamlı olsa da, Wilhite’ın formatı yaratmasının nedeni bu değildi. CompuServe onları 1980’lerin sonunda tanıttı İnternet hızlarının bugünküne kıyasla buzul olduğu bir zamanda “yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü grafikleri” renkli olarak dağıtmanın bir yolu olarak. Kathaleen, “GIF’i tek başına icat etti – bunu aslında evde yaptı ve mükemmelleştirdikten sonra işe getirdi” dedi. “Her şeyi kafasında özel olarak çözecek ve sonra kasabaya gidip bilgisayarda programlayacaktı.”

GIF tarihine daha derinlemesine gitmek istiyorsanız, Günlük Nokta vardır iyi bir açıklayıcı biçiminin nasıl bir internet fenomeni haline geldiğine dair.

hakkında uzun süredir devam eden tartışmalar sürerken, görüntü formatının doğru telaffuzu, Wilhite bunu nasıl söylemek istediği konusunda çok açıktı. 2013 yılında, söylenmiş New York Times, “Oxford İngilizce Sözlüğü her iki telaffuzu da kabul ediyor. Onlar yanlış. Yumuşak bir ‘G’, ‘jif’ olarak telaffuz edilir. Hikayenin sonu.”

O ayın ilerleyen saatlerinde GIF’in icadı için bir Webby Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kabul ederken, kabul konuşmasını yapmak için bir animasyon kullanarak bu duruşunu yineledi. (Tamamını izleyebilirsiniz ödülü alırken onun klibi burada.) “25 yıl sonra, sonunda onun elde ettiği başarıyı onurlandırdılar” diyen Kathaleen, GIF’i yaratmanın en gurur duyduğu şey olduğunu da sözlerine ekledi.

Eski meslektaşlarından birkaç mesaj ölüm ilanı sayfasında Stephen’ın CompuServe’de çalıştığı süre boyunca başka önemli katkılar da yaptığını ve şirketin başarısı üzerinde büyük etkisi olan çalışkan bir çalışan olduğunu söyledi.

Stephen emekli olduktan sonra çift birlikte seyahat etti. Kathaleen, en unutulmaz gezilerden birinin Büyük Kanyon’u ziyaret ettikleri balayı olduğunu söyledi. “Daha önce hiç görmemiştim ve bana göstermek istedi,” dedi sevgiyle. Çift ayrıca “her zaman” kampa gitti.

Evdeyken model tren setinde çalışmayı severdi. “Evi yaptırdığımızda, aslında bodrum katında tren odası için koca bir bölüm vardı. Düzen için tasarımları ve elektrik işlerini her zaman o yaptı” dedi Kathaleen.

İçinde Zamanlar Wilhite, en sevdiği GIF’lerden birinin dans eden bebek meme“Memler”den önce viral olan ve “viral olmak” yaygın olarak kullanılan terimlerdi. Böyle işte size, Bay Wilhite. Renkli görüntüleri çevirmeli ağ üzerinden indirmeyi internetin kendi dillerinden birine dönüşmeden önce katlanılabilir hale getiren görüntü formatını yarattığınız için teşekkür ederiz.


2013 röportajına göre Wilhite’ın favori giflerinden biri.
üzerinden gif New York Timesgenel-2

Bir yanıt yazın