Sanatçının iki beyaz cüce yıldız arasındaki nadir bir tür yıldız birleşme olayı izlenimi. Kredi bilgileri: Nicole Reindl

Tübingen Üniversitesi’nden Profesör Klaus Werner liderliğindeki Alman gökbilimcilerden oluşan bir ekip, helyum yakmanın yan ürünüyle kaplı garip yeni bir yıldız türü keşfetti. Yıldızların nadir görülen bir yıldız birleşme olayıyla oluşmuş olması mümkündür. Büyüleyici sonuçlar şurada yayınlandı: Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.

Normal yıldızlar hidrojen ve helyumdan oluşan yüzeylere sahipken, Werner ve meslektaşları tarafından keşfedilen yıldızların yüzeyleri karbon ve oksijenle, yani bir yıldız için egzotik bir bileşim olan helyum yakma külleriyle kaplıdır. Yeni yıldızların çekirdeklerinde hala helyum yaktıklarını gösteren sıcaklıkları ve yarıçapları olduğu için durum daha da şaşırtıcı hale geliyor – bu, Werner ve ekibi tarafından bu çalışmada gözlemlenenlerden daha gelişmiş yıldızlarda tipik olarak görülen bir özellik.

Profesör Werner ve ekibinin çalışmalarıyla birlikte yayınlanan La Plata Üniversitesi ve Max Planck Astrofizik Enstitüsü’nden bir grup gökbilimcinin ikinci bir makalesi, oluşumları için olası bir açıklama sunuyor. “Alman meslektaşlarımız tarafından keşfedilen yıldızların, iki yıldız arasındaki çok nadir görülen bir yıldız birleşme olayında oluşmuş olabileceğine inanıyoruz. Beyaz cüce yıldızlar,” diyor ikinci makalenin baş yazarı La Plata Astrofizik Enstitüsü’nden Dr. Miller Bertolami. Beyaz cüceler, nükleer yakıtlarını tüketmiş ve genellikle çok küçük ve yoğun olan daha büyük yıldızların kalıntılarıdır.

Yakın ikili sistemlerde beyaz cüceler arasında yıldız birleşmelerinin meydana geldiği bilinmektedir. yerçekimi dalgaları. Miller Bertolami, “Genellikle, beyaz cüce birleşmeleri, karbon ve oksijen bakımından zengin yıldızların oluşumuna yol açmaz,” diye açıklıyor, “ancak çok özel kütlelerle oluşturulmuş ikili sistemler için, karbon ve oksijen açısından zengin bir beyaz cücenin olabileceğine inanıyoruz. bozulacak ve helyum açısından zengin bir yıldızın üzerine çıkacak ve bu yıldızların oluşumuna yol açacaktır.”

Yine de mevcut hiçbir yıldız evrim modeli, yeni keşfedilen yıldızları tam olarak açıklayamaz. Bu birleşmelerin gerçekten gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini değerlendirmek için ekibin rafine modellere ihtiyacı var. Bu modeller, yalnızca ekibin bu yıldızları daha iyi anlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ikili sistemlerin geç evrimi ve yıldızların evrimleştikçe nasıl kütle değiştirdiği hakkında daha derin bir fikir verebilir. Gökbilimciler ikili yıldızların evrimi için daha rafine modeller geliştirene kadar, helyum kaplı yıldızların kökeni tartışmaya açık olacak.

“Normalde, bu yüzey bileşimlerine sahip yıldızların, çekirdeklerinde helyum yakmayı çoktan bitirmiş ve beyaz cüce olma yolunda olmalarını bekleriz. Bu yeni yıldızlar, yıldız evrimi anlayışımız için ciddi bir meydan okumadır” diye açıklıyor Profesör Werner.

Referans: “Helyum yakan külle kaplı sıcak alt cücelerin keşfi”, Klaus Werner, Nicole Reindl, Stephan Geier ve Max Pritzkuleit, 12 Şubat 2022, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri: Mektuplar.
DOI: 10.1093/mnrasl/slac005uzay-2

Bir yanıt yazın